درخواست مجدد مدیرکل آژانس اتمی برای دسترسی به دو مکان در ایران

ایسنا نوشت:مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر ادعای خود مبنی بر عدم دسترسی آژانس به دو مکان در ایران را تکرار کرد وگفت که تهران به درستی درباره سوالات آژانس شفاف سازی نکرده است.

رافائل گروسی مدیرکل  آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه آغازین خود در نشست شورای حکام در وین به جدیدترین گزارشات خود درخصوص  نظارت و راستی آزمایی فعالیت‌های هسته ای ایران ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و همچنین در ارتباط با اجرای توافقنامه پادمانی آژانس با ایران و پروتکل الحاقی اشاره کرد.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی آژانس، وی در بیانیه مدعی شد: آژانس سوالاتی را در رابطه با احتمال وجود فعالیت‌ها و مواد مرتبط هسته ای اعلام نشده از سوی ایران  در سه مکان که تاکنون جمهوری اسلامی آنها را اعلام نکرده، مشخص کرده است. آژانس خواهان دسترسی به دو مورد از این مکان ها است. ایران اجازه دسترسی به آن‌ها را نداده و برای روشن شدن سوالات آژانس (در این زمینه) وارد گفت وگوهای اساسی نشده است.

گروسی ادامه داد: این مسئله به شکل منفی بر توانایی آژانس برای شفاف سازی و رفع این سوالات و ارائه تضمین معتبر درخصوص نبود مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران تاثیر می گذارد. من از ایران می خواهم تا هرچه فوری و به طور کامل با آژانس، ازجمله از طریق ارائه دسترسی مناسب به مکان های مورد نظر آژانس همکاری کند.

مدیرکل آژانس همچنین اظهار داشت: درخصوص اجرای تعهدات مرتبط هسته ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، این کشور روز پنجم ژانویه اعلام کرد که برنامه هسته‌ای‌اش دیگر تحت  هیچ محدودیتی در زمینه عملیاتی نخواهد بود.

وی افزود: آژانس تا به امروز شاهد هیچ تغییری در اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران تحت برجام مطابق با این اعلامیه‌اش یا در سطح همکاری ایران در رابطه با فعالیت های راستی آزمایی و نظارت آژانس ذیل برجام نبوده است.

مدیرکل دیده بان هسته ای سازمان ملل در ادامه تصریح کرد: آژانس به راستی آزمایی نبود انحراف در مواد هسته ای اعلام شده از سوی ایران تحت توافقنامه پادمانی‌اش ادامه می دهد. ارزیابی ها درخصوص نبود مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده از سوی ایران نیز ادامه خواهد داشت.

310311

کد خبر 1362579

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =