۰ نفر
۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
قطار کنترل جهانی کرونا و بن بست اتهام علیه کشورها

درحالی که جامعه جهانی در تلاش برای مقابله با ویروس کروناست، اتهام زنی های متعدد از سوی برخی کشورها، مانعی فراروی تلاش فعالان حوزه سلامت شده است.

کروناویروس جدید همچنان در سراسر جهان سرایت می کند؛ موارد آلودگی به کرونا در برخی کشورها که منشاء آن مشخص نشده ، نگرانیهای بیشتری به دنبال داشته است. برای مثال در آمریکا، چهار مبتلا به کروناویروس که مسیر آلودگیشان مشخص نشده، به مناطقی که این بیماری شیوع یافته سفر نکرده ، با موارد قطعی ابتلا به کروناویروس تماس نداشته و فاصله بین آنها نیز بسیار دور بوده است.
کروناویروس ۲۰۱۹ دانش موجود را به چالش کشیده است. تدروس آدانوم مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: "ما منشاء شیوع کرونا را نمی دانیم، مسیر انتقال آن را هم نمی دانیم، نسبت به همه گیری و شدت آن شناخت مناسبی نداریم. باید پاسخ این مسائل را جستجو کنیم."
بی شک این، مشکل مشترک پیش روی همه متخصصان جهان است. اما متاسفانه در حالیکه تحقیقات علمی هنوز جریان دارد، صرفاً به دلیل این که اولین موارد ابتلاء در چین گزارش شده ، برخی منشاء آن را چین معرفی می کنند و حتی قلیلی از کشورها بی دلیل چین را متهم می کنند به طوری که برخی رسانه ها در پوششهای خبری خود درباره کروناویروس جدید ، آن را ویروس ووهان یا ویروس چین می نامند.
ولی اتهاماتی که مستنداتی برای آن نیست، ممکن است اضطراب بیشتر ، اخلال در تحقیقات علمی و بی اعتمادی بیشتر مردم را در پی بیاورد، اما مطمئناً در مقابله با این ویروس هیچ سودی نخواهد داشت.
این سخنان غیرمسؤولانه را محافل علمی رد کرده اند. مایکل رایان مسؤول پروژه فوریتهای سازمان جهانی بهداشت گفت: منشاء هر بیماری ممکن است هر مکانی باشد. کروناویروس پدیده ای جهانی است و در سراسر جهان وجود دارد.
سازمان جهانی بهداشت پس از بازرسی ۹روزه از مناطق چین اعلام کرد: برخی تجربیات چین برای سراسر جهان آموختنیست. بروس ایلوارد مشاور ارشد مدیر کل سازمان جهانی بهداشت معتقد است، شستن مکرر دستها ، پوشش ماسک ، فاصله گیری مردم از یکدیگر در اماکن عمومی و روش قدیمی قرنطینه به کمک فناوری پیشرفته ، تنها راهی است که تا کنون موفقیتش ثابت شده است.

*خبرنگار و تحلیل‌گر چینی

۲۳۵۲۳۲

کد خبر 1362638

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =