درخواست نماینده مجلس برای خوب کردن حال مردم در روزهای شیوع کرونا /راهکار زرتشتیان یزد برای در خانه ماندن/رئیس‌جمهور فرمانده ستاد مبارزه با کرونا شود

مهر نوشت: عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: ستاد پشتیبانی مقابله با کرونا باید هر چه سریعتر با مسئولیت رئیس جمهور یا معاون اول وی تشکیل شود.

اکبر رنجبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه مقابله با ویروس کرونا مستلزم مشارکت و همیاری همه مردم است، گفت: مردم باید اصول بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنند و با توجه به اینکه فعلاً درمان این بیماری از طریق واکسن و دارو امکانپذیر نیست، مردم باید اصول بهداشتی را رعایت کنند و از راه‌های پیشگیری بهره ببرند.

وی ادامه داد: این روزها بحث تمایل برخی از مردم به مسافرت مطرح می‌شود که مردم باید به این نکته واقف باشند که نقل و انتقال ویروس از شهری به شهر دیگر بسیار خطرساز است و مردم باید حتی المقدور از مسافرت‌های غیرضروری خودداری کنند و در خانه‌های خود بمانند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مردم در این روزها به هیچ وجه نباید در اجتماعات حضور یابند و همچنین ستاد مقابله با کرونا باید کسانی را که مشکوک به این ویروس هستند، در مراقبت کامل قرار دهد تا نقل و انتقال بیماری صورت نگیرد.

رنجبرزاده با تأکید بر اینکه ستاد مقابله با کرونا باید تمام امکانات لازم بهداشتی جهت پیشگیری از ویروس کرونا را در اختیار مردم قرار دهد، اظهار داشت: لازم است دولت تجهیزات و امکانات لازم را در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار دهد و از آنان پشتیبانی کند.

این عضو ستاد مقابله با کرونا بیان کرد: در واقع بنده معتقدم که ستاد پشتیبانی باید از ستاد درمان و پزشکی جدا شود اما در حال حاضر ستاد مقابله با کرونا تهیه و توزیع اقلام بهداشتی را هم انجام می‌دهد که هر چه سریع‌تر این دو باید از یکدیگر جدا شوند.

وی ادامه داد: ستاد پشتیبانی مقابله با کرونا باید توسط دولت انجام شود، به این معنا که دولت تأمین و توزیع اقلام بهداشتی را در دستور کار خود قرار دهد و این اقلام و تجهیزات بهداشتی را در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار دهد.

رنجبرزاده با بیان اینکه ایراد دولت این است که ستاد پشتیبانی و ستاد مقابله با کرونا را از هم جدا نکرده است، تصریح کرد: برای حل این مشکل و همچنین مقابله جدی با ویروس کرونا باید هر چه سریع‌تر ستاد پشتیبانی مقابله با کرونا با مسئولیت رئیس جمهور یا معاون اول رئیس جمهور تشکیل شود تا ستاد مقابله با کرونا و شخص وزیر بهداشت صرفاً مسائل درمانی و پزشکی را در ستاد مقابله با کرونا پیگیری کنند، نه آنکه درگیر تهیه و توزیع اقلام بهداشتی باشند.

راهکار اقلیت زرتشتیان یزد برای ترغیب در خانه ماندن مردم

«سپنتا نیکنام» نیز با اشاره به این که انجمن‌ها و سازمان‌ها و گروه‌های مردم نهاد می‌توانند برای جلوگیری از شیوع کرونا ویروس به بیماران قرنطینه و افراد ناتوان‌ مانند سالمندان کمک کنند، در این باره تصریح کرد: این و گروه‌ها و نهادها می‌توانند با اقداماتی مانند انجام خریدها و تهیه اقلام مورد نیاز، جامعه تحت پوشش خود را برای ماندن در خانه حمایت کنند.

بنا به گزارش ایسنا وی به عنوان نمونه از اقدام به خرید اقلام و مایحتاج زرتشتیان یزد توسط انجمن این اقلیت خبر داد و گفت: از آنجایی که بعضاً تعدای از افراد جامعه زرتشتیان استان درگیر این ویروس هستند و برخی از از افراد سالمند و خانواده‌های بیماران مشکوک یا دارای هر گونه معذوریت، خود را قرنطینه خانگی کرده‌ و در خانه مانده‌اند، برای کمک به آن‌ها خریدهایشان توسط انجمن انجام می‌شود.

مسئول انجمن زرتشتیان یزد افزود: این افراد در ساعات مشخصی در روز لیستی از خریدهای خود را به افراد انجمن داده و هزینه آن را پرداخت می‌کنند اما هزینه ایاب و ذهاب و سایر هزینه‌ها از سوی انجمن پرداخت می‌شود تا با این اقدام، نه تنها سلامت این افراد بلکه جامعه حفظ شود.

 مسئولان برای برقراری نشاط مردم در ایام در خانه ماندن برنامه‌ریزی کنند

همچنین سیده فاطمه ذوالقدربا اشاره به لزوم پرهیز از هرگونه تردد و سفر غیر ضرور توسط مردم، درباره چگونگی مدیریت کردن زمان در خانه ماندن مردم اظهار داشت: در این روزها که دغدغه سلامت جسم و روح هموطنان عزیزمان مطرح است برای جلوگیری از گسترش این بیماری مسری، مرتب مردم را به خانه ماندن جهت در امان بودن از بیماری فرا می خوانیم که برای این موضوع باید برنامه ریزی کرد.

وی افزود: دانش آموزان از اوایل اسفند دیگر به مدرسه نمی‌روند و یادگیری از طریق تلویزیون و شبکه‌های مجازی صورت می گیرد، که البته در این‌باره چند سوال مطرح است، آیا این یادگیری واقعا می تواند خروجی و نتیجه مطلوب داشته باشد؟ آیا بر مبنای برنامه ریزی صحیح صورت گرفته است یا خیر؟ و  آیا دانش‌آموزان، آموزش لازم را جهت استقبال از این نحوه یادگیری دیده‌اند؟ بنابراین لازم است برای درست استفاده کردن از این ایام، به فراخور شرایط، آموزش لازم صورت گیرد. 

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس عنوان کرد: اینکه مردم برای مدت قابل توجهی در خانه بمانند، که قطعا موجب تنگ شدن عرصه و تحت فشار روحی قرار گرفتن می شود، مستلزم برنامه ریزی از سوی مسئولین برای چگونه پر کردن این ایام است. البته اگر بتوانیم آن را ایام فراغت بنامیم، چرا که شهروندان، این روزها، دغدغه بسیاری دارند و فارغ از مسائل نمی باشند. 

ذوالقدر تصریح کرد: بنابراین دستگاه‌های اجرایی مربوطه از صدا و سیما گرفته تا وزارت بهداشت و وزارت گردشگری و وزارت جوانان و ارتباطات و معاونت زنان و خانواده و شهرداری ها و... موظف هستند جهت بهبود اوضاع روحی - روانی مردم و ترغیب به خانه ماندن، برنامه های مشاوره ای جهت خویشتن داری و دوری از ترس و اضطراب، ارائه بازی و تفریحات آنلاین و انواع آموزش های لازم -برای ایام خوش بعد از این بحران- و لذت بردن از کنار خانواده بودن و موارد بسیار دیگری را برنامه ریزی کنند. 

نماینده مردم تهران در مجلس در این‌باره اضافه کرد: وزارت ارتباطات از در اختیار گذاردن ۱۰۰ گیگ اینترنت رایگان سخن می گوید که باید زودتر اجرایی و اطلاع رسانی و آموزش درست برای استفاده عموم مردم صورت بگیرد.   

این عضو فراکسیون زنان مجلس با تاکید بر این‌که «برنامه های ارائه شده در این زمینه باید سریع و با اطلاع رسانی درست اجرایی شود و جنبه تبلیغاتی و شعاری نداشته باشد» عنوان کرد: برای حال خوب مردم ارزش قائل شویم و اقدامات لازم را جهت برقراری نشاط اجتماعی یا حداقل در این ایام جهت جلوگیری از آسیب روحی روانی هم وطنانمان  فراهیم کنیم. 

ذوالقدر در پایان بیان کرد: البته اینکه افراد بتوانند برای اوقات فراغت خود بخصوص در چنین شرایطی که اوقاتی طولانی و غیرمعمول است، برنامه ریزی کنند، خود، یک مهارت است که نیازمند آموزش می باشد و این آموزش باید در مدارس و از سنین پایین آغاز شود؛ بنابراین لحاظ چنین آموزشی در مدارس توسط وزارت آموزش و پرورش نیز ضرورت دارد.

27216

کد خبر 1363326

برچسب‌ها