جلسات صحن علنی مجلس «آنلاین» می شود؟/ رایزنی با وزارت ارتباطات برای برگزاری جلسات پارلمان به صورت ویدئو کنفرانس

تسنیم نوشت:سخنگوی هیئت رئیسه مجلس از رایزنی قوه مقننه با وزارت ارتباطات برای برگزاری جلسات مجلس به صورت ویدئو کنفرانس خبر داد.

اسدالله عباسی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از برگزاری جلسه هیئت رئیسه قوه مقننه در روز شنبه( 24 اسفند) خبر داد و گفت: در این جلسه موضوعات مختلف از جمله مسائل جاری کشور و همچنین آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان ها بررسی می شود.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین محورهای جلسه روز شنبه نحوه برگزاری جلسات علنی پارلمان به صورت مجازی (ویدئوکنفرانس) است، افزود: با توجه به اینکه ممکن است مقابل با شیوع ویروس کرونا زمانبر باشد و در سال آینده نیز کشور را درگیر کند بنابراین ضروری است تا درباره نحوه برگزاری جلسات علنی تصمیم‌گیری شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه در آیین نامه داخلی مجلس درباره نحوه برگزاری جلسات علنی به صورت مجازی (دیجیتال و دوسویه) راهکار قانونی وجود ندارد، ادامه داد: در جلسه هیئت رئیسه درباره راهکارهای موجود برای برگزاری جلسات علنی بحث و گفتگو می شود.

عباسی با بیان اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا جلسات علنی مجلس برگزار نمی‌شود و نمی‌توان از ظرفیت‌های نهاد قانونگذاری و نظرات کارشناسی نمایندگان برای حل این مشکل و سایر مسائل جاری کشور بهره‌مند شد، اضافه کرد: البته هیئت رئیسه تاکنون جلساتی را در رابطه با مسائل مختلف برگزار کرده و در هفته گذشته نیز اعضای کمیسیون بهداشت و برخی دیگر از نمایندگان با حضور وزیر بهداشت جلسه‌ای درباره ویروس کرونا برگزار کرده اند اما امکان اینکه فراخوان داده شود و نمایندگان در جلسات حضور یابند به دلیل شیوع ویروس وجود ندارد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با ابراز این که تنها راهی که برای برگزاری جلسات علنی وجود دارد این است که جلسات به صورت مجازی برگزار شود گفت: در این باره با آقای محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات مذاکراتی شده است و راهکارها و زیرساخت‌ها نیز فراهم شده است و در این باره با اپراتورهای مختلف مباحثی مطرح شده است.

نماینده مردم رودسر در مجلس بیان داشت: درجلسه روز شنبه درباره نتیجه مذاکرات با وزیر ارتباطات،کم و کیف برگزاری جلسات علنی به صورت مجازی و اینکه امکان برگزاری این جلسات پیش از آغاز سال جدید وجود دارد و همچنین یافتن راهکار قانونی برای برگزاری جلسات مجازی بحث و گفتگو می شود.

فردا؛تصمیم گیری درباره نحوه برگزاری جلسات کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹

همچنین یک عضو هیئت رئیسه مجلس از جلسه فردای این هیئت برای نحوه تعیین جلسات کمیسیون تلفیق بودجه برای رفع ایرادات شورای نگهبان به مصوبات این کمیسیون خبر داد.

بهروز نعمتی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره تصمیم این هیئت برای نحوه برگزاری جلسات کمیسیون تلفیق بودجه سال 99 برای رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه، گفت: هیئت رئیسه مجلس صبح فردا جلسه ای در این زمینه برگزار خواهد کرد.

وی با بیان اینکه معاونت اجرایی مجلس پیش از این قرار شده بود تمهیداتی برای نحوه برگزاری جلسات کمیسیون تلفیق بیندیشد، ادامه داد: قرار بر این است تا در جلسه فردا معاونت اجرایی مجلس گزارشی از اقداماتی که انجام داده را به هیئت رئیسه ارائه کند.

نماینده تهران در مجلس با اعلام اینکه یکی از پیشنهادات برگزاری جلسات کمیسیون تلفیق به صورت ویدئو کنفرانس بود، اضافه کرد: باید در جلسه فردا تصمیم گیری شود که آیا زمینه برگزاری اینگونه جلسات فراهم شده است یا خیر؟

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: قطعا بودجه سال آینده در روزهای آینده تصویب و برای اجرا به دولت ابلاغ می شود و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

2727

کد خبر 1364319

برچسب‌ها