۱ نفر
۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۰
رشد دوباره پرداخت تسهیلات خرید مسکن

دنیای اقتصاد نوشت : روند پرداخت تسهیلات خرید مسکن بعد از چند ماه کاهش تقاضا بار دیگر وارد مسیر افزایشی (رشد مثبت) شد.

گزارش پایگاه خبری بانک مسکن از آمار و اطلاعات مربوط به پرداخت انواع تسهیلات در بهمن ماه امسال توسط این بانک حاکی است که طی ۳۰ روز میانی فصل زمستان ۶۲ هزار و ۱۲۶ فقره انواع تسهیلات توسط شعب بانک مسکن سراسر کشور به متقاضیان پرداخت شد که ارزش کل تسهیلات پرداختی در این ماه رقمی معادل ۳ هزار و ۴۰۹ میلیارد تومان بوده است. عملکرد بانک مسکن در بهمن ماه امسال به لحاظ ارزش کل تسهیلات پرداختی، رشد ۴/ ۷۷ درصدی از خود نشان می‌دهد که  این رشد مدیون دو حوزه بوده است.

براساس این گزارش بخش قابل‌توجهی از رشد پرداخت تسهیلات در ماه گذشته ناشی از بازگشت تقاضای خرید مسکن به بازار به‌واسطه بازیابی قدرت تسهیلات خرید مسکن بوده است.

ماه گذشته در حوزه تسهیلات خرید مسکن، افزایش تقاضا هم در تهران و هم در سایر شهرها باعث شد ۱۷ هزار و ۴۵۹ فقره تسهیلات به ارزش بیش از یک هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان به مشتریان بانک مسکن پرداخت شود. تعداد تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن در بهمن امسال ۹ درصد نسبت به بهمن سال گذشته افزایش پیدا کرد. ماه گذشته در تهران معاملات خرید مسکن ۴۹ درصد رشد کرد. در سایر شهرها نیز به‌خاطر جابه‌جایی‌های شب عید و همچنین خریدهای سرمایه‌ای حجم معاملات فروش مسکن افزایش یافت. رشد معاملات مسکن که به معنای افزایش تقاضای موثر در این بازار است تا حدودی می‌تواند تحت تاثیر بهبود نسبی سقف تسهیلات خرید مسکن طی دو سه ماه اخیر باشد. بانک مسکن در نیمه دوم امسال سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق را افزایش داد و همزمان تسهیلات جعاله مسکن را نیز تقویت کرد. از آنجا که امکان دریافت همزمان این دو نوع تسهیلات برای خرید مسکن تحت ضوابط مشخص وجود دارد، افزایش همزمان سقف‌های این دو تسهیلات توانسته به تحرک معاملاتی در بازار خرید مسکن منجر شود. در حوزه تسهیلات ساخت نیز عملکرد بانک مسکن در بهمن ۹۸ چشمگیر گزارش شده است. ماه گذشته یک هزار و ۹۲۰ فقره تسهیلات ساخت در قالب مشارکت مدنی توسط شعب بانک مسکن به سازنده‌ها و انبوه سازان پرداخت شد که به لحاظ ارزش ریالی ۱۱۳ درصد رشد داشته است.

گزارش عملکرد بانک مسکن در بخش تامین مالی بازار ساخت و ساز طی ۱۱ ماه اول امسال بیانگر آن است که در این مدت ۵۹ هزار و ۸۱۸ واحد مسکونی در کشور با تسهیلات مشارکت مدنی ارائه شده توسط این بانک ساخته شده است که ۸/ ۷ درصد رشد از خود نشان می‌دهد.

بانک مسکن از ابتدای سال ۹۸ تا پایان بهمن ماه در مجموع ۵۳۵هزار و ۳۳ فقره انواع تسهیلات ساخت، خرید و جعاله به متقاضیان مختلف در بخش مسکن و ساختمان و همچنین سایر بخش‌ها پرداخت کرد. ارزش کل تسهیلات نزدیک به ۲۴ هزار میلیارد تومان اعلام شده است که به لحاظ ارزش اصل تسهیلات رشد ۸/ ۷ درصدی داشته است. امسال به دلیل بروز حوادث طبیعی متعدد نظیر سیل و زلزله در استان‌های مختلف کشور، بخشی از اعتبارات بانک مسکن صرف بازسازی مناطق و خانه‌های مسکونی روستاها و شهرها شد. اما با این حال حمایت مالی اعتباری بانک مسکن از سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی در بافت‌های فرسوده شهرها و همچنین تداوم پرداخت تسهیلات خرید به خانه اولی‌ها و سایر متقاضیان مسکن مانع از تعمیق بیشتر رکود مسکن شد.

 در ۱۱ماه اول امسال ۱۳۲هزار و ۹۹۶ فقره تسهیلات خرید مسکن و ۳۶ هزار و ۷۰۱ فقره تسهیلات ساخت مسکن توسط بانک مسکن پرداخت شده است.

17302

کد خبر 1364521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =