رهاسازی ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب ذخیره سدهای ایلام

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام گفت: با توجه به پیش بینی بارش از سازمان هواشناسی و مرکز تحقیقات آب وزارت نیرو و محاسبات انجام شده، رهاسازی ۱٠٠ میلیون مترمکعب آب از سدهای ایلام در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از ایلام، علی پوراحمد در گفت و گویی اظهار داشت: پیش بینی می شود حدود ۳٠ درصد آب مخزن ذخیره سدهای استان شامل سدهای دویرج، ایلام، کنگیر و گلال تخلیه شود که این مقدار متناسب با پیش بینی ها ممکن است کم یا زیاد شود.
وی از مردم استان خواست از نزدیک شدن و یا اتراق در کنار رودخانه ها و مسیل ها بخصوص در پایاب سدها خودداری کنند.
به گفته وی، یکی از اهداف ساخت سدهای مخزنی مهار و کنترل سیلاب است و شرکت آب منطقه‌ای استان نیز برای تحقق این منظور قبل از وقوع بارش اقدام به رهاسازی آب سدها و ایجاد ظرفیت برای تسکین روان آب های مخرب می کند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام گفت: در پی بارش های سیلابی ۲ هفته گذشته در استان ایلام سدهای سه گانه استان به میزان ۶۸ میلیون مترمکعب آبگیری شدند.
به گفته پوراحمد، بیشترین میزان آبگیری مربوط به سد دویرج دهلران با ۴۷ میلیون مترمکعب بوده است.
به گفته کارشناس پیش بینی هواشناسی ایلام، سامانه بارشی از شب جمعه ۲۳ اسفندماه وارد استان شده و هوای استان را در نقاط مختلف تحت تاثیر خود قرار داده است.
هرچند دامنه پراکنش این سیستم بارشی کل استان را در بر گرفته اما میزان بارش ها در مناطق شمالی و شرقی بیشتر از دیگر نقاط است و پیش بینی بارش ها با توجه به شدت آن برای نواحی شرقی و شمالی بین ۴۰ تا ۷۰ میلیمتر و در نواحی کم بارش بین ۱۵ تا ۳۰ میلیمتر خواهد بود.
امکان طغیان رودخانه ها، مسیل ها، آبگرفتگی معابر، ایجاد روان آب در سطح شهرها و بروز خسارت به زیرساخت ها دور از ذهن نیست و مردم و مسوولان باید تمهیدات و آمادگی های لازم برای مواجه با این بارش ها را داشته باشند.

46

کد خبر 1364561

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =