پیگیری تحقق عدالت اجتماعی و قانون مداری در شهرداری قزوین

طاهرخانی: از تمام ظرفیت‌ها برای پیگیری منافع شهر و شهرداری استفاده خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ در آخرین روزهای اسفندماه شصت وسومین شهردار قزوین در گفت و گویی مهم ترین برنامه و اقدامات مدیریت شهری را تشریح کرد. 
سیاوش طاهرخانی پیگیری تحقق عدالت اجتماعی و قانون مداری را مهم ترین برنامه کوتاه مدت شهرداری در زمان مسئولیت خود دانست و تاکید کرد: شهرداری وظایف زیادی در قبال شهر و شهروندان دارد و باید همه نقاط قوت و ضعف شهر را در نظر بگیرد تا بتواند گام‌های بلندی در مسیر خدمت‌گزاری بردارد. همچنین تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا مدیریت شهری از نگاه بخشی‌نگر دوری کرده و مدیریت یکپارچه شهری با همکاری موثر دستگاه های استانی، خدمات رسان و همچنین دستگاه های نظارتی به صورت عملی محقق شود. 
طاهرخانی برقراری عدالت اجتماعی را از مهم ترین مولفه های این دوره از مدیریت شهری می داند و می گوید: با تمام توان برای تحقق عدالت اجتماعی تلاش می کنیم و با درس گرفتن از گذشته با پاسخگویی و استفاده از خرد جمعی و نگاه دور اندیشانه، آینده را می سازیم. در مباحث کاری سلیقه ای عمل نخواهیم کرد و حتما از ظرفیت های بزرگان استان برای منافع شهر استفاده خواهیم کرد. 
کلیددار بلدیه قزوین با تاکید بر این که در اتاق من به روی تمامی شهروندان باز است و از همه نظرات با سلایق گوناگون استقبال خواهم کرد، تصریح می کند: تلاش کردم شهروندمداری را در اولویت مدیریت خود قرار دهم و در اولین گام، سه شنبه های دیدار مردمی را جدی گرفته و از نگاه شهروندان شهر را مورد ارزیابی قرار دادم. هر چند در این راه مشکلات و کمبودهایی نیز وجود دارد که با همراهی شهروندان و همکارانم در شهرداری مرتفع خواهیم کرد. همچنین شیفت کاری شب سامانه137، که یکی از راه های ارتباطی مردم با شهرداری است، راه اندازی و "نسخه همراه 137شهروندان" جهت ایجاد کانال ارتباطی سریع تر و کارآمدتر، بین شهروندان و شهرداری، ایجاد شده است.
او با اشاره به مشکلات مالی که شهرداری‌ها با آن مواجه هستند، می‌گوید:  کاهش ساخت و ساز در شهرها به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم، درآمدهای شهرداری را کاهش داده و شهرداری‌ها برای ارائه خدمات مطلوب نیازمند راه‌های جدید و خردمندانه برای کسب درآمد هستند. یکی از این راه ها تقویت صنعت گردشگری است. قزوین، با داشتن 11درصد بناها و آثار ثبت شده تاریخی کشور، یکی از شهرهای جذاب و دارای ظرفیت گردشگری در ایران است که این امر را بیش از هر چیز، مدیون هویت تاریخی و فرهنگی خود است. همچنین گردشگری یکی از موضوعات اساسی در توسعه پایدار شهرها و ایجاد اقتصاد پویای شهری است. از این رو، مجموعه مدیریت شهری قزوین، طی سالیان گذشته درصدد بوده است با احیای زیرساخت های گردشگری در شهر و حفظ میراث ملموس و ناملموس فرهنگی و تاریخی در راستای ارتقای این صنعت گام بردارد. به همین منظور مسیر گردشگری فرهنگی- تاریخی، از دروازه درب کوشک تا بقعه امامزاده حسین (ع) و چندین مسیر فرعی، به عنوان محور اصلی مطالعات و اجرای پروژه های گردشگری، برگزیده شده تا بتوان از این پتانسیل ارزشمند برای ایجاد درآمدهای پایدار شهری بهره جست. 
سیاوش طاهرخانی می گوید: برای گذار از شرایط مالی پیش آمده برای شهرداری ها، در مدت زمانی که به شهرداری قزوین آمدم، برای حل مساله بدهی‌های شهرداری به بانک شهر که از گذشته به جا مانده جلساتی برگزار و تصمیماتی اخذ شد که امیدوارم نتایج آن را در سال جدید با هم ببینیم. همچنین برای گام برداشتن به سوی سالم سازی مالی، ساماندهی کمیسیون‌ها، اموال منقول و غیر منقول شهرداری، ورود جدی به مسائل دهکده طبیعت، اصلاح ساختاری و ساماندهی و پایدار کردن درآمدها را در دستور کار قرار دادیم. 
شهردار قزوین بر این باور است که بودجه سال۹۹‌ شهرداری حبابی نیست و نسبت به سال گذشته واقعی تر شده است. او می گوید: سعی کردیم افق دیدمان را وسعت ببخشیم تا از موضوعاتی که تا به امروز به صورت سلیقه ای اعمال شده است دوری کنیم. بودجه سال ۹۹ با هدف دستیابی به شهری با حمل و نقل عمومی روان و پاک، شهری سبز و حافظ محیط زیست، شهری سرزنده با کیفیت زندگی بالا، شهر متعادل و ایمن، شهر و شهرداری هوشمند، شهر رقابت پذیر با درآمد پایدار برای شهروندان و شهرداری و شهری با مدیریت شهری شفاف، تدوین شده است.
طاهرخانی در پایان این گفتگو تاکید کرد: درصددیم با گام‌های هوشمندانه و درست، اعتماد مردم را جلب کرده، اخلاق‌مدارانه رفتار کنیم و جدیت داشته باشیم، تا مردم با طیب خاطر ما را در امر خدمت رسانی یاری کنند. ارتقای سلامت اداری با استفاده از فناوری های نوین و اجرای طرح شهرداری الکترونیک به منظور شفافیت  اقدامات و تاکید بر رعایت حقوق شهروندی و تمرکز بر ارتقای فرهنگ شهروندان، پرهیز از هزینه های غیرضروری و مدیریت هزینه ها و توسعه متوازن خدمات شهری در تمامی مناطق شهر از مهم ترین محورهایی است که در مدیریت خود بر آن تاکید دارم. 
حسین علیجانی مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری قزوین هم در حاشیه این گفت و گو از تعامل رسانه ها خصوصا خبرگزاری خبرآنلاین با شهرداری قزوین تشکر کرد.

46

کد خبر 1364596

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =