اتفاقاتی که باعث عقب‌نشینی مهران مدیری شد

روزنامه خراسان نوشت: بعد از ورود ویروس کرونا به ایران، اخباری درباره تعطیلی بعضی از پروژه‌های سینمایی و توقف ضبط تعدادی از برنامه‌های تلویزیونی منتشر شد. یکی از برنامه‌های تلویزیونی که تعداد زیادی از مردم به عنوان تماشاچی در آن حضور داشتند، «دورهمی» بود.

بعد از شیوع ویروس کرونا پیش‌بینی می‌شد در این برنامه هم تغییراتی اتفاق بیفتد و حداقل در غیاب تماشاگران روی آنتن برود، اما ضبط برنامه با وجود موج اعتراضات و هشدارها درباره حضور پیدا نکردن در تجمعات، با تعداد کمتری از حضار و انجام اقدامات بهداشتی برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا، همچنان ادامه داشت و ویدئویی هم از اقدامات پیشگیرانه در این برنامه منتشر شد. در نهایت فضایی که علیه ضبط «دورهمی» با حضور تماشاگران ایجاد شده بود، اثر خودش را گذاشت و مهران مدیری با انتشار یادداشتی از غیبت تماشاگران در این برنامه خبر داد.

تصمیم متفاوت رامبد

در سال‌های گذشته همیشه رامبد جوان و «خندوانه» با مهران مدیری و «دورهمی» مقایسه شده‌اند و پخش این دو برنامه، به نوعی رقابت میان آن‌ها تعبیر شده است. در چنین شرایط خاصی، اقدام‌ هر دو برنامه در مواجهه با این اتفاق به شدت زیر ذره‌بین رفته بود و همه منتظر بودند تا ببینند تکلیف «خندوانه» و «دورهمی» بعد از بحران کرونا چه می‌شود. رامبد جوان که از همان ابتدای شیوع این ویروس در ایران، آب پاکی را روی دست همه ریخت و به کل از ساخت سری جدید «خندوانه» در شرایط فعلی انصراف داد، اما مهران مدیری ضبط «دورهمی» را با حضور تماشاگران ادامه داد و بارها در همین برنامه به صراحت موضعش را اعلام کرد. او زمانی که تازه خبر منتفی شدن «خندوانه» منتشر شده بود، در «دورهمی» تاکید کرد که مردم الان و در شرایط امروز به این برنامه احتیاج دارند؛ گویی می‌خواست پاسخی غیرمستقیم به رامبد داده باشد.

علاوه بر رامبد جوان، احسان علیخانی هم به علت لزوم حضور تماشاگران ضبط «عصر جدید» را متوقف کرد و برنامه «اتفاق» با اجرای رضا رشیدپور نیز ضبط نشد. انتقادات به «دورهمی» ضبط «دورهمی» با حضور تماشاگران در روزهای گذشته انتقادهای فراوانی را هم در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت؛ به ویژه آن که مجوزهای بهداشتی که مهران مدیری از آن‌ها صحبت کرده بود، توسط مشاور وزیر بهداشت زیر سوال رفت و مشخص شد تولید این برنامه با حضور تماشاگران، مورد تأیید وزارت بهداشت نیست. حتی فواد صفاریان‌پور برنامه‌ساز باسابقه صداوسیما هم با اشاره مستقیم به برنامه «دورهمی»، ادامه ضبط آن با حضور تماشاگران را مورد انتقاد قرار داد. او در گفت‌وگو با مهر، به این موضوع انتقاد کرد و گفت: «خواهش من این است که دیگر برخی به مردمی که شمال می‌روند گیر ندهند و خرده نگیرند، چون خودشان کار بدتری انجام می‌دهند. وجدان کجای این رویکرد قرار می‌گیرد؟ اخلاق، زبان و منطق کجا قرار می‌گیرد و در عین حال جیب برنامه‌ساز و مجری کجای این معادله قرار می‌گیرد؟ نمی‌توانیم خودمان در چند ۱۰ متری جمعیت قرار بگیریم و به ‌راحتی نسخه بپیچیم. آقای مدیری در این حرفه همیشه برای من یک نابغه بوده است اما چرا در این ایام به حضور تماشاگران اعتراض نمی‌کند؟»

عموم نظرات کاربران در شبکه‌های اجتماعی هم در انتقاد به حضور تماشاگران در «دورهمی» بود. بسیاری از هنرمندان با انتشار پستی مردم را به در خانه ماندن تشویق کردند و احتمالا خطر شیوع ویروس کرونا، تا حدی مهمانان برنامه «دورهمی» را هم تحت‌تأثیر قرار داده بود. حذف تماشاچیان برنامه‌های آمریکایی اتفاق مهم دیگری که فضای حاکم علیه «دورهمی» را تقویت کرد، تصمیم برنامه‌ها و مجریان مشهور خارجی، راجع به ادامه تولید برنامه در غیاب تماشاچیان بود. چند روز پیش خبر رسید که مجریان بعضی از مشهورترین برنامه‌های گفت‌وگومحور آمریکایی، تصمیم گرفته‌اند به دلیل خطر کرونا بدون حضور فیزیکی مردم برنامه را ضبط کنند. جیمی کیمل، جیمز کوردون، دیوید اسپید، جیمی فالون، استیون کولبر و ست میر، از مجریان مشهوری بودند که در رویه همیشگی برنامه خود تغییر ایجاد کردند.

تصمیم این مجریان، بازتاب‌های فراوانی در فضای مجازی داشت. وقتی در شرایط خطر شیوع کرونا، ضبط برنامه‌های گفت‌وگومحور بدون تماشاگران تبدیل به یک اتفاق جهانی می‌شود، چه دلیلی وجود دارد که برنامه «دورهمی» از آن پیروی نکند و خود را در معرض این چالش قرار ندهد؟ به علاوه، مهران مدیری در بخشی از یادداشت خود نوشته: «برای حفظ سلامت مردم و تیم سازنده، تصمیم گرفتم از روز شنبه (۲۴ اسفند) ضبط برنامه بدون حضور تماشاگر انجام شود و با تمهیدات فنی تدوین، حضور تماشاگران به مجموعه اضافه شود.» جمله «با تمهیدات فنی تدوین، حضور تماشاگران به مجموعه اضافه شود» در یادداشت او نشان می‌دهد که تصمیم مجریان خارجی در ضبط برنامه بدون حضور مردم موثر بوده است. اگر منظور از اضافه شدن حضور تماشاگران به برنامه، همان صدای تشویق و خنده مردم باشد، شاهد اتفاق جدیدی در «دورهمی» خواهیم بود، چون سال‌هاست که برنامه‌های تلویزیونی با حضور فیزیکی تماشاگران همراه بوده و خبری از افکت‌های صوتی صدای خنده تماشاگران نبوده است.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1364954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =