لاریجانی: حمایت از تحقیقات روشمند برای کنترل «کرونا» ضروری است

مهر نوشت: رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم داده کاوی و تحقیقات روشمند برای تحلیل تحولات کرونا به منظور پیش بینی و پیشگیری از این بیماری تاکید کرد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در دیدار با علی اکبر حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از پژوهشگران و نخبگان حوزه سلامت بر لزوم داده کاوی و تحقیقات روشمند برای تحلیل تحولات کرونا به منظور پیش بینی و  پیشگیری از این بیماری تاکید کرد.  

لاریجانی مطالعه سیر شیوع و رصد اوج و فرودهای گسترش این بیماری در کشور را لازمه مبارزه علمی با آن دانست و گفت:  باید با تلفیق مطالعات دو حوزه آمار و سلامت، میزان تاثیر  رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و مهارت های خودمراقبتی در کنترل کرونا سنجش علمی شده و نتایج آن در اختیار مردم قرار گیرد تا رفتار جمعی را متاثر سازد.

وی با اعلام حمایت مجلس از گسترش دانش در حوزه بهداشت عمومی و استفاده از نتایج  آن در رسانه ها، این اقدام  را نیاز امروز جامعه عنوان و تاکید کرد: درباره ویروس کرونا فرضیه ها و پرسش های فراوانی وجود دارد که پاسخ به آنها جامعه را در غلبه بر این بیماری یاری خواهد داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که البته طبیعی است برخی پژوهش ها در کوتاه مدت به ثمر نرسد، تصریح کرد: در عین حال از جامعه علمی انتظار است که با نیاز امروز مردم  هماهنگ شده و یافته های خود را در اولین فرصت در خدمت مدیریت درمان و کنترل کرونا قرار دهند.

لاریجانی توسعه مدل ها و روش های نو برای تحلیل اطلاعات بیماری های همه گیر به ویژه ‌کرونا در مناطق درگیر و پرابتلا را راهکاری اساسی برای‌ پیش بینی و پیشگیری از شیوع آنها دانست و گفت: مجلس، آمادگی دارد تا از  مراکز پژوهشی کشور حمایت کند تا این مراکز شناخت سیر کرونا و راه های علمی پیش بینی، کنترل و پیشگیری از آن را متناسب با وضعیت جمعیتی و اقلیمی هر استان دنبال کنند و در اختیار ستاد ملی مقابله با کرونا قرار دهند.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1365051

برچسب‌ها