۱ نفر
۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۹
انگلیس اقدام ترامپ را تلافی کرد

ایرنا نوشت: وزارت امور خارجه انگلیس روز یکشنبه در اقدامی تلافی‌جویانه و در مقابل فرمان مهاجرتی جدید دونالد ترامپ درباره ممنوعیت سفر انگلیسی‌ها به آمریکا به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا، به شهروندان این کشور توصیه کرد که تنها در شرایط اضطرار به آمریکا سفر کنند.

سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس گفت:‌ ما در پی تصمیم دولت آمریکا به شهروندان انگلیسی توصیه می‌کنیم که تنها در شرایط اضطرار به آمریکا سفر کنند.

دونالد ترامپ شامگاه شنبه (۲۴ اسفند) در کنفرانسی خبری درباره اقدامات دولت فدرال پیرامون شیوع کرونا در ایالات متحده گفت که انگلیس و ایرلند نیز بعد از بررسی شرایط شامل ممنوعیت مسافرت از اروپا به آمریکا به دلیل شیوع ویروس کرونا می‌شوند.

ترامپ که منشأ شیوع کرونا در آمریکا را مسافران اروپایی می‌داند، چهارشنبه گذشته اعلام کرده بود که اتباع همه کشورهای اروپایی به جز انگلیس و ایرلند تا ۳۰ روز از مسافرت به آمریکا ممنوع می‌شوند.

تاکنون، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا به دو هزار و  ۹۸۲ مورد رسیده و دست کم۶۰ نفر از افراد مبتلا، جان باخته اند.

در حالی که ممنوعیت سفر به آمریکا از جمعه شب برای کشورهای اروپایی اعمال شده است، «مایک پنس» معاون ترامپ در توضیح اقدام جدید گفت که شمول انگلیس و ایرلند نیز به ممنوعیت مسافرت به آمریکا از بامداد دوشنبه اعمال خواهد شد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و ترامپ دیروز (شنبه) دیروز در تماس تلفنی درباره محدودیت سفر شهروندان دو کشور با یکدیگر گفت وگو کردند.

دفتر نخست وزیری انگلیس جزئیات این مکالمات و توافق‌های صورت گرفته را منتشر نکرد و صرفا ذکر این نکته بسنده کرد که دو طرف درباره همه‌گیر شدن کرونا و اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از شیوع آن گفت‌وگو کردند.

این تحول در حالی صورت می‌گیرد که اختلاف نظر میان این دو متحد قدیمی در چند ماه اخیر بالا گرفته است.  

دولت جانسون در شرایطی به مشارکت شرکت‌های چینی در پروژه های اقتصادی انگلیس چراغ سبز نشان داده که ترامپ با چین جنگ اقتصادی به راه انداخته و از لندن خواسته تا به دنبال جایگزین به ویژه شرکت‌های آمریکایی باشد.  

در تازه ترین تحول،  قانون گذاران انگلیس هفته گذشته برخلاف نظر رئیس جمهوری به مشارکت شرکت چینی هوآوی در پروژه راهاندازی اینترنت پر سرعت نسل پنجم رای مثبت دادند.

310 310

کد خبر 1365244

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =