چرا داروخانه‌هایی که داروی کرونا توزیع می‌کنند باید تفکیک شوند؟

فارس نوشت: رئیس اسبق سازمان غذا و دارو با اشاره به ازدحام جمعیت در داروخانه‌های اصلی شهر، گفت: در این شرایط به نظر می‌رسد برای جلوگیری از زنجیره ابتلا به بیماری کرونا، تفکیک داروخانه ها راه حل مناسبی باشد.

اخیراً فیلم‌هایی در فضای مجازی منتشر شده که ازدحام جمعیت در داروخانه‌هایی مانند 13 آبان و شهید کاظمی تهران را نشان می‌دهد که داروهای بیماری‌های خاص در آنها عرضه می‌شود.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و سرعت بالای انتقال این ویروس، در این میان نکته‌ خطرناک آن است که با این ازدحام جمعیت امکان ابتلای بیماران بیماری‌های خاص به ویروس کرونا در داروخانه‌هایی که به جهت تامین داروی مورد نیاز خود به آنجا مراجعه می‌کنند، وجود دارد.

بنابراین به نظر می‌رسد در این شرایط دو مسأله «افزایش زنجیره مراکز توزیع داروی کرونا» و همچنین «تفکیک داروخانه‌ها» می‌تواند در جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری موثر باشد.

* مراکز توزیع داروی کرونا افزایش یابد

در همین راستا، مهدی پیرصالحی، رئیس اسبق سازمان غذا و دارو با اشاره به ازدحام جمعیت در این داروخانه‌ها، گفت: با توجه به موجودی دارو در انبارها باید وضعیت فعلی مدیریت شود؛ این یعنی اگر موجودی به اندازه کافی نبود، ضروری است تا مجوزهای واردات اعطا شده و همچنین نیازهای تولیدکنندگان داخلی دارو نیز سریع‌تر تامین شود.

وی با بیان اینکه در این شرایط افزودن تعداد مراکز توزیع‌کننده داروی کرونا نیز می‌تواند از عواملی باشد که به کمک نظام سلامت کشور بیاید، اظهار داشت: از آنجایی که تجمیع داروها در چند مرکز خاص و مراجعات متعدد مردم، موجب شیوع ویروس کرونا می‌شود، لازم است تا مراکز درمانی که بهبود یافتگان بیماری کرونا را ترخیص می‌کنند، حتماً باید داروی مورد نیاز این افراد را در ایام قرنطینه خانگی نیز را تامین کنند.

* ضرورت تفکیک داروخانه‌ها از یکدیگر

رئیس اسبق سازمان غذا و دارو در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به ضرورت جلوگیری از شیوع بیماری در داروخانه‌ها، گفت: در همین راستا اگر داروخانه‌هایی که داروی بیماری‌های خاص از جمله ام اس، سرطان و غیره را عرضه می‌کنند از داروخانه‌های توزیع کننده داروی کرونا تفکیک شوند، احتمال ابتلای بیماران خاص به ویروس کرونا به حداقل خواهد رسید.

پیرصالحی افزود: به عنوان مثال می‌توان داروی بیماران خاص را از طریق اپلیکشن‌هایی به فرد بیمار یا خانواده وی عرضه کرد تا به این ترتیب از ابتلای این افراد به ویروس کرونا جلوگیری شود.

47231

کد خبر 1365459

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =