از آزادی ۵۰ درصد زندانی‌های امنیتی تا کلیپ ضرب‌وشتم یک زن

سخنگوی قوه قضاییه گفت: از محوری ترین برنامه‌های قوه قضاییه در سالی که گذشت، مبارزه و مقابله با کهنه ویروس منفور و ناامیدکننده فساد در کشور بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، غلامحسین اسماعیلی در نشستی خبری که از شبکه خبر سیما پخش شد، گفت: سال ۹۸ با فراز و نشیب هایی همراه بود البته ملت ایران با لطف خدا در همه میدان‌ها سرافراز و سربلند بود و فراز و نشیب‌های این سال را با سرافرازی پشت سر گذاشتند. ما در قوه قضاییه سال ۱۳۹۸ را با مدیریت جدید و با برنامه تحول آغاز کردیم و تلاش همکاران ما این بود که مردم ما طعم شیرین عدالت و خدمات قضایی را بچشند و در این عرصه گام های بلندی برداشته شد.

وی تصریح کرد: از محوری ترین برنامه‌های قوه قضاییه در سالی که گذشت مبارزه و مقابله با کهنه ویروس و منفور و ناامیدکننده فساد در کشور بود که به لطف خدا و با تلاش و جدیت همکاران ما می توان ادعا کرد که در مهار این ویروس موفقیت‌های چشمگیری حاصل شده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: امروز مردم شاهد برخورد و مجازات کسانی هستند که مرتکب مفاسد اقتصادی شده‌اند، هستند. مردم ما به جای شنیدن اخبار راجع به غارت بیت المال، گزارشات مربوط به بازگشت اموال غارت رفته به بیت المال را می شنوند و گویای عملکرد مثبت قوه با این کهنه ویروس است.

محکومیت جهانبانی به ۲۰ سال و عمار صالحی به ده سال حبس

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص آخرین حکم صادره از سوی دادگاه ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی، گفت: این حکم راجع به بخش دیگری از پرونده بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان است.

اسماعیلی در این رابطه افزود: برخی از مدیران این مجموعه‌ها با تبانی با افرادسودجو و فرصت طلب ارقام قابل توجهی از فرهنگیان را به باد دادند و دستگاه قضا تلاش کرد این اموال را به فرهنگیان برگرداند. رأی اخیر ناظر به دو متهم یعنی محمدرضا جهانبانی فرزند علی که به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال نا مشروع به مبلغ شش هزار میلیارد محاکمه شد، این فرد از مجموعه بانک سرمایه به تنهایی و در قالب شرکت‌های مختلف بیش از صد فقره تسهیلات گرفته بود در غیر موضع خودش هزینه کرد وی به بیست سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائم از مشاغل دولتی و استرداد ۵ هزار و سه میلیارد و ۵۰۰ هزار ریال در حق بانک سرمایه محکوم شد.

وی گفت: عمار صالحی هم به جرم معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به تحمل ۱۰ سال حبس و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شد.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به مصداقی دیگر از مبارزه با فساد و تسهیلات متعددی که یکی از بدهکاران عمده بانکی از بانک‌های مختلف اخذ کرده بود و با تلاش قوه قضاییه این بدهی‌ها به بانک‌ها مسترد شد، بیان داشت: یکی از بدهکاران بزرگ بانکی که بیش از سه هزار میلیارد تومان به ۱۰ بانک کشور بدهی داشت و از ۱۰ بانک با عناوین مختلف تسهیلات اخذ کرده بود و از تسویه بدهی‌های خود امتناع می‌کرد، با پیگیری‌های قضایی بعمل آمده و در فرآیند رسیدگی بیش از ۵۰ درصد از این بدهی‌های معوق را تا امروز تسویه کرده است.

وی ارقام بدهی‌هایی که استرداد و به بانک برگشته است را ۵۳۰ میلیارد تومان به بانک اقتصاد نوین، ۳۲۰ میلیارد تومان به بانک پارسیان، ۲۰۴ میلیارد تومان به بانک توسعه صادرات، ۲۰۰ میلیارد تومان به بانک ایران زمین، ۱۴۵ میلیارد تومان به بانک سینا، ۱۱۰ میلیارد تومان به بانک سرمایه، ۵۹ میلیارد تومان به بانک گردشگری، ۲۳ میلیارد تومان به بانک شهر و ۲۸ میلیارد تومان هم به یکی دیگر از بانک‌ها اعلام کرد.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: برگشت بخشی از این ارقام در قالب وجوه نقدی و بخشی در قالب واگذاری املاک و سهام شرکت‌های مختلف صورت گرفته است.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: دو فقره دیگر از بدهی‌های این فرد به دو بانک دیگر باقی مانده که شامل ۹۰۰ میلیارد تومان به بانک اقتصاد نوین و ۵۲۵ میلیارد تومان به بانک دی است که بابت این بدهی‌ها هم با پیگیری‌های قضایی اموالی از این فرد شناسایی و توقیف شده است و امروز ۳۸۰ میلیارد تومان دیگر سهام شرکت‌های مختلف که به نام این بدهکار بانکی است، توقیف گردیده است. همچنین ملکی به مساحت ۴۱ هزار مترمربع در منطقه ۲۲ تهران و یک ملک با ارزش در منطقه آجودانیه تهران توقیف شده است و فرآیند واگذاری این موارد به این دو بانک در حال انجام است. پیش‌بینی می‌شود که کل بدهی‌های معوقه این فرد به سیستم بانکی ما مورد تسویه قرار گیرد.

وی بیان داشت: این موارد نمونه‌ای از اقدامات موثر دست دستگاه قضا در بازگشت اموال به بیت المال و برخورد و مجازات مفسدان اقتصادی است.

آزادی ۵۰درصد زندانی‌های امنیتی

اسماعیلی درباره اعطای مرخصی به زندانیان گفت: بیش از ۵۰ درصد از زندانیان امنیتی از مرخصی استفاده کردند و فضاسازی که شد این زندانیان از مرخصی  محرومند درست نیست.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه بخشنامه رئیس قوه قضائیه در رابطه با مرخصی زندانیان، آخرین وضعیت مرخصی زندانیان چگونه است، افزود: به لحاظ درک درست دستگاه قضا از وضعیت موجود و برنامه سنواتی قوه قضائیه در نوروز بخشنامه اعطای مرخصی صادر و تا کنون ۸۵ هزار زندانی از این مرخصی بهره مند شدند.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی مبنی برابنکه با توجه به حجم بالای مراجعات که می تواند قضات و کارکنان دادگستری را با خطر مواجه کند، تمهیدات قوه قضائیه برای ورودی‌ها چیست؟ گفت: برای همکاران خودمان بخشنامه ای صادر و اعلام کردیم که به جای مراجعه حضوری می توانند مطالب خود را در قالب لایحه ارسال کنند و اعلام کردیم پرونده هایی که بدون حضور اصحاب پرونده اند در اولویت پرونده قرار بگیرد و پرونده های کثیرالشاکی تجدید وقت شود. البته اجازه ندادیم کار تعطیل شود. در تمامی زندان های دارای جمعیت بسیار  مانند زندان تهران بزرگ اکیپ های طب اورژانس وجود دارد و توانستیم یک وضعیت کاملا آرام در واحد های قضائی در زندان ها و مراجع قضائی ایجاد کنیم.

اسماعیلی ادامه داد: تمام زندانیانی که سابقه سرقت داشتند و از این مرخصی استفاده کردند، با هماهنگی نیروی انتظامی، لیست همه این زندانیان به انضمام آخرین آدرس محل اقامت، تاریخ اعطای مرخصی و شروع و پایان آن به مراجع انتظامی ابلاغ شده که بتوانند از باب احتیاط، اقدامات احتیاطی برای تامین امنیت شهروندان را انجام دهند و این افراد را تحت رصد داشته باشند. تعدادی از این افرادی که در این ایام به مرخصی رفتند به وسیله پابندهای الکترونیکی تحت رصد قرار می‌گیرند. در زندان‌ها نیز اقدامات بسیار خوبی در زمینه ضدعفونی و توزیع ماسک و دستکش و معاینات مکرر زندانیان انجام شده و وضعیت سلامت زندانیان به صورت مستمر رصد می‌شود.

به زودی واکسن کروناویروس را می‌سازیم

اسماعیلی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه تحریم‌های آمریکا در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی، بر کیفیت مبارزه با ویروس کرونا تاثیر گذاشته و سبب فوت شماری از شهروندان شده است؛ دستگاه قضایی برای پیگرد حقوق عاملان این جنایت ضدبشری در مجامع بین المللی چه اقداماتی انجام داده است، گفت: مردم ما به خوبی می‌دانند که نظام سلطه و استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا نه تنها با نظام و حاکمیت ما، بلکه با مردم و شهروندان ما عداوت و دشمنی دارد.

وی افزود: تحریم‌های ظالمانه و یک جانبه آمریکا، که آثار بخش زیادی از آن دامن گیر شهروندان ما می‌شود، مثل تحریم‌های دارویی، مصداق بارزی از این اقدام جنایتکارانه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکاست.

سخنگوی قوه قضاییه بیان داشت: از آمریکایی‌ها توقع و انتظاری نداریم و دشمن همین است و دشمنی خود را انجام می‌دهد.

وی با گلایه از کشورهای اروپایی، اظهار کرد: کشورهایی که داعیه استقلال دارند و ادعا می‌کنند که خودشان تصمیم گیرنده هستند، چگونه تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا را عملیاتی و اجرایی می‌کنند.

اسماعیلی تصریح کرد: امروز زمانی است که کشورهای اروپایی باید استقلال خودشان و ادعای حمایت از حقوق بشر را با لغو تحریم‌های یکجانبه به ویژه در حوزه مسائل دارویی و درمانی کشور به اثبات برسانند.

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه افزود: در ارتباط با یکایک جنایات آمریکا، آنچه در صلاحیت مراجع قضایی خودمان بوده تشکیل پرونده داده‌ایم و بخش دیگر از جنایت آمریکا در مجامع بین المللی و مراجع صالح، معاونت امور بین الملل قوه قضاییه با همکاری وزارت امور خارجه پیگیری شده و باز هم پیگیری خواهد شد.

اسماعیلی یادآور شد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرموده‌اند ایران عزیز ما و نسل جوان و نخبه ایران ما آموخته است که تهدیدها را به فرصت تبدیل کند و قطعا با تلاش دانشمندان نخبه ایرانی ما به زودی خواهیم توانست واکسن و داروی مورد نیاز هموطنان را تولید کنیم و به استقلال کشور در بخش‌های مختلف کمک خواهد شد. البته این اقدام اثری در کاهش جنایت ظالمانه آمریکایی‌ها نخواهد داشت.

نرخه دیه ۲۰درصد افزایش پیدا کرد

وی در پاسخ به سوالی درباره میزان دیه در سال ۱۳۹۹ نیز گفت: به موجب قانون در پایان هر سال برای سال جدید قوه قضاییه  باید نرخ دیه را اعلام کند. این موضوع  در جلسه دیروز شورای عالی قوه قضاییه مطرح شد و نرخ دیه برای سال ۹۹ در ماه‌های غیرحرام ۳۳۰ میلیون تومان تعیین شده است که با رشد ۲۰ درصدی نسبت به مبلغ نرخ دیه سال ۹۸ همراه بوده است.

او افزود: سال ۹۸ در ماه‌های غیرحرام دیه ۲۷۰ میلیون تومان بود که در سال ۹۹ به ۳۳۰ میلیون تومان افزایش یافت و از تاریخ اول فروردین سال ۹۹ لازم الاجراست.

اختصاص شعب ویژه برای رسیدگی به پرونده شایعه پردازان

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص برخورد با شایعه سازان در فضای مجازی و فضای حقیقی در رابطه با شیوع ویروس کرونا و پخش کلیپی از فردی که مدعی شد پرستار بوده و اقدام به ارائه آمار می کرده است، گفت: در این روزهای خاص حوادث زشت و زیبای فراوانی را شاهد هستیم، حتی از ناحیه برخی مسئولان در رده‌های مختلف مطالبی بیان شد که واقعیت نداشت، قوه قضائیه در رابطه با مقابله با این قبیل از افراد خاص افراد شایعه پرداز شعبه ویژه ای راه اندازی کرده و اطلاعیه ای برای پلیس فتا در این رابطه ارسال شده است.

اسماعیلی افزود: تعداد زیادی از این افراد شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفتند و شعب ویژه ما تا کنون برخی از این افراد را احضار کرده و تعدادی هم بازداشت شدند و بدانند امنیت روانی جامعه مانند امنیت اقتصادی جامعه اهمیت دارد و با کسانی که امنیت جامعه را بر هم می‌زنند برخورد صورت می‌گیرد. در رابطه با کلیپ مورد اشاره شده هم باید گفت این فرد مورد تعقیب است و خبر بازداشت وی صحت ندارد و امیدواریم به زودی شناسایی شود.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره اینکه  قوه قضائیه در سه حوزه کشف اقلام بهداشتی، توزیع و رسیدگی به پرونده محتکران و توزیع این اقلام چه اقداماتی را داشته است؟ گفت: کشف را بیشتر ضابطین انجام می دهند و  گزارش هایی که به ما واصل شده حاکی از این است که کشفیات زیادی داشتیم و مجموعه کشفیات از لحاظ صلاحیت در دو حوزه تعزیرات و قوه قضائیه است.   در ظرف چند روز فقط در تهران بیش از ۶۰ متهم دستگیر و روانه زندان شدند و ۳۰ فقره رسیدگی پرونده ها در دادسرا تمام شده و با کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است. ۱۰۰  درصد اقلام مکشوفه در تهران در اختیار وزارت بهداشت و در استان در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفته تا به شبکه توزیع بیاید. در همین رابطه سازمان بازرسی کل کشور بر توزیع این اقلام نظارت خواهد کرد.

پرونده ضرب و شتم یک زن در پیاده رو به دادگاه ارسال شد

سماعیلی در پاسخ به سوال ایسنا ضرب و شتم یک زن در پیاده رویی در تهران که فیلم آن پخش شد و اینکه آیا در این زمینه پرونده‌ای در قوه قضاییه تشکیل شده و تحقیقات آن به کجا رسیده است؟ گفت: موضوع را در دادستان شهرری اعلام کرد و یکی از خبرگزاری ها در نقد خبر امانت را رعایت نکرد و خبر غیر واقعی منتشر شد. این موضوع مربوط به آبان سال ۹۸ بوده و موضوع در تهران اتفاق افتاده بود و فردی که تحت تعقیب قرار گرفته بود مقیم شهر ری بود و بعد از شکایت خانم شناسایی شد و نیابتی به شهرری ارسال شد و تفهیم اتهام شد و به دادسرای تهران معرفی شد  و تحت تعقیب قرار گرفت و بررسی کامل انجام و اطلاعات کامل جمع‌آوری شد.   رسیدگی دادسرایی آن  به اتمام رسیده و پرونده جهت صدور حکم به دادگاه ارسال شده و منتظر رسیدگی همکارانمان در دادگاه هستیم.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه امنیت روانی جامعه مانند امنیت اجتماعی و اقتصادی برای ما اهمیت دارد و با کسانی که امنیت روانی جامعه را به خطر می‌اندازد، برخورد می‌شود گفت: آن کلیپ مدعی پرستاری نیز بررسی شد و این فرد عضو جامعه پرستاری نبود و محتوای مطلب دروغ بود. فرد شناسایی شده و تحت تعقیب است و خبر دستگیری‌اش صحت ندارد و افراد دیگری در استان‌های دیگر در این ارتباط دستگیر شدند.

آخرین وضعیت پرونده ترور سردار سلیمانی

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه، در خصوص آخرین وضعیت پیگیری پرونده ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی گفت: قوه قضائیه در دادسرای تهران پرونده ویژه ای برای تعقیب آمران و عاملان و معاونان این اقدام ضد بشر ی انجام داده است.

وی افزود: پرونده‌ای در این رابطه با بازپرس ویژه و مأموریت ویژه به یکی از معاونان دادستان تهران و همچنین با دادگاه ویژه رسیدگی به امور بین الملل تشکیل شده است.

اسماعیلی تصریح کرد: در همین رابطه یک هیأت قضائی برای رسیدگی به این پرونده تشکیل شده است. در کنار این هیأت، یک هیأت دیگر متشکل از وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، قوه قضائیه، ستاد حقوق بشر و نیروی قدس سپاه هیأت مستشاری تشکیل شده است.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: همچنین ارتباطاتی با قوه قضائیه عراق انجام شده و هیأتی از این قوه به ایران آمده است و به زودی هیأت قضائی ما به عراق عازم می‌شوند، پیگیری مجدانه ما در این رابطه ادامه خواهد داشت.

۴۷۲۳۷

کد خبر 1366058

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =