الفتح به نخست وزیر تازه نه گفت/ اقدام رئیس جمهور غیرقانونی است

ایرنا نوشت: ائتلاف الفتح در پارلمان عراق به رهبری «هادی العامری» روز سه شنبه مخالفت خود را با تعیین «عدنان الرزفی» به عنوان نخست وزیر موقت این کشور اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری «سومریه نیوز»، ائتلاف فتح با صدور بیانیه ای اعلام کرد: این ائتلاف مخالف اقدام غیرقانونی رییس جمهوری در مامور کردن کاندیدایی برای تشکیل کابینه خارج از چارچوب قانون اساسی است.

ائتلاف الفتح تاکید کرد که طبق قانون اساسی کاندیدای فراکسیون بزرگتر باید مامور  این کار شود. اعلام رسمی این اقدام از سوی رییس جمهوری از یک سو برخلاف قانون اساسی است و از سوی دیگر نشان می دهد او به توافق میان جریان های سیاسی متعهد نیست.

این ائتلاف افزود: ما رییس جمهوری را مسئول کامل پیامدهای این اقدامات تحریک آمیز می دانیم و همه اقدامات لازم را برای مقابله با بی احترامی و بی توجهی به قانون انجام خواهیم داد.

صالح امروز الزرفی نماینده پارلمان عراق از فراکسیون النصر به ریاست «حیدرالعبادی» را مامور تشکیل کابینه کرد.

الزرفی دومین انتصاب پس از کناره گیری «محمد توفیق علاوی» برای تشکیل دولت انتقالی عراق است که از سوی رییس جمهوری عراق معرفی می شود.

الزرفی یکی از نامزدهای مطرح در کمیته هفت نفره فراکسیون های شیعه است، اما هنوز به طور قطع و یقین مشخص نیست که اکثریت فراکسیون های شیعی با انتخاب او برای تشکیل دولت موافق هستند یا خیر.

او در سال ۲۰۰۴ «جنبش الوفا العراقیه» را تاسیس  کرد و همچنان دبیرکلی آن را برعهده دارد.

نخست وزیر مکلف عراق در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ سه دوره مختلف استاندار نجف بوده است.

23312

کد خبر 1366285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =