ائتلاف صدر برای حمایت از الزرفی شرط گذاشت

فارس نوشت: نماینده ائتلاف سائرون در پارلمان عراق تاکید کرد که حمایت از «الزرفی» منوط به پایبندی او به نقشه راه سیاسی مورد توافق و عدم امتیازدهی به جناح‌های سیاسی برای تصدی نهایی پست نخست‌وزیری است.

 «ریاض المسعودی» نماینده ائتلاف «سائرون» در پارلمان عراق، امروز (چهارشنبه - ۱۸ مارس) اعلام کرد، در صورتی که «عدنان الزرفی» نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه عراق به گروه‌های سیاسی برای دستیابی نهایی به پست‌ نخست‌وزیری امتیازدهی کند، سائرون وی را رد خواهد کرد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: موضع سائرون درباره مامور شدن الزرفی به تشکیل کابینه، همان موضع «سید مقتدی الصدر» است. ما به میزانی که الزرفی به قانون اساسی پایبند باشد، با او همراه خواهیم بود و با وی نیز همان رفتاری را خواهیم داشت که با پیش از او رفتار کردیم.

المسعودی تاکید کرد که عدنان الزرفی، نامزد پیشنهادی سائرون نبود و ملزم است که بر اساس نقشه راه سیاسی مشخص حرکت کند. در صورتی که وی به نقشه راه سیاسی که بر اهمیت برگزاری انتخابات زودهنگام حداکثر تا پایان سه‌ماهه نخست سال آینده میلادی تاکید دارد پایبند نماند، وی نیز مردود خواهد شد.

این نماینده ائتلاف سائرون تاکید کرد: نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه می‌بایست با فساد مقابله کند و اصلاحات سیاسی در کشور را بنا نهد به ویژه که چالش‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی زیادی فراروی عراق است.

وی تاکید کرد: در صورتی که الزرفی بخواهد با امتیازدهی به جناح‌های سیاسی و سر خم کردن در مقابل دیکته‌های آنها به قدرت برسد، مردود می‌شود. وی ‌می‌بایست دولتی قدرتمند تشکیل دهد و انتخابات زودهنگام برگزار کند.

«برهم صالح» رئیس جمهور عراق دیروز الزرفی، استاندار پیشین نجف اشرف و رئیس فراکسیون النصر در پارلمان عراق را مأمور تشکیل کابینه کرد که این اقدام با مخالفت شماری از گروه‌های سیاسی شیعی از جمله ائتلاف الفتح،  ائتلاف دولة القانون، حزب الفضیلة و جریان حکمت ملی همراه شد.

310311

کد خبر 1366451

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =