از پاسخ‌ صریح فرماندهان نظامی به تهدید ترامپ برای حمله به ایران تا رونمایی از بمب‌های هواپایه و تارومار تروریست‌های ضدانقلاب

خبرگزاری فارس، مهم‌ترین وقایع امنیتی دفاعی و رخدادهای نظامی را در سال ۱۳۹۸ مرور کرده است.

بدون تردید سال ۱۳۹۸ یکی از پر رویدادترین سالها برای نیروهای مسلح کشورمان است که از آغازین روزهای آن در فروردین‌ماه و خدمت رسانی به سیل زدگان آغاز و تا روزهای پایانی آن در اسفندماه در موضوع مقابله با ویروس کرونا ادامه داشت و کماکان در سال ۱۳۹۹ نیز این موضوع ادامه دارد.

در گزارش پیش رو در نظر داریم تا مهمترین رویدادها و رخدادهای نظامی کشور در سال ۱۳۹۸ را مرور کنیم.

هشدارهای صریح فرماندهان به آمریکا

تابستان ۱۳۹۸ کماکان در فضای پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی آغاز می‌شود. دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در پیامی توییتری مدعی می‌شود «تصمیم گرفتیم به ۳ نقطه مختلف حمله کنیم. هنگامی که پرسیدم چند نفر خواهند مرد؟ یک ژنرال پاسخ داد ۱۵۰ نفر. ۱۰ دقیقه قبل از حمله آن را متوقف کردم.»

سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) در بازدید میدانی از مرکز فرماندهی و کنترل رادارها و سامانه‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه، تاکید می‌کند: دولت آمریکا باید با اجتناب از رفتار اشتباه در منطقه، نسبت به حفظ جان نیروهای آمریکایی و به خطر افتادن آنها مسئولانه رفتار کند.

به نظر می‌رسد که پاسخ قاطعی از ایران به آمریکا داده شده باشد، چراکه ترامپ در موضع انفعال قرار می‌گیرد و در اقدامی نمایشی و مضحک، تحریم‌هایی را علیه دفتر رهبر انقلاب و چند تن از فرماندهان سپاه پاسداران از جمله سردار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران و سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران وضع می‌کند.

علاوه بر این، فرماندهان پنج منطقه نیروی دریایی سپاه پاسداران، سرداران «عباس غلامشاهی»، «رمضان زیراهی»، «یدالله بادین»، «منصور روانکار» و «علی عظمایی» هم در فهرست تحریم قرار می‌گیرند.

چند روز بعد، جزئیات پاسخ ایران به پیام آمریکایی‌ها پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی از سوی سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل، اینگونه، بیان می‌شود: زمانی که پس از سرنگونی پهپاد متجاوز دشمن از طریق واسطه های دیپلماتیک اعلام می کند که من برای حفظ آبروی خود می خواهم عملیاتی محدود و در منطقه ای کم ارزش انجام دهم و شما پاسخ به آن ندهید؛ پاسخ نظام جمهوری اسلامی این است که ما هر عملیاتی را شروع جنگ تلقی می کنیم و به آن پاسخ خواهیم داد و زمین جنگ را ما طراحی می کنیم و اگر شما آن را شروع کردید، پایانش را ما اعلام می کنیم.

پیدا شدن بخش دیگری از قطعات پهپاد آمریکایی

سوم تیرماه بخش دیگری از قطعات پهپاد ساقط شده آمریکایی توسط صیادان بومی جزیره قشم در آبهای سرزمینی کشورمان کشف می شود.

انتصاب جانشین ستادکل نیروهای مسلح و رئیس سازمان بسیج

یازدهم تیرماه، حضرت آیت الله خامنه‌ای در احکام جداگانه‌ای امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی را به سِمت جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و سردار سرتیپ غلامرضا سلیمانی را به سمت رئیس سازمان بسیج مستضعفین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کردند.

امیر سرتیپ محمدرضا قرایی آشتیانی متولد ۱۳۳۹ در تهران است و در سال ۱۳۵۸ به استخدام ارتش جمهوری اسلامی ایران درآمد و وارد دانشکده افسری نیروی زمینی شد.

امیر قرایی آشتیانی در سال ۱۳۷۸ به جانشینی فرمانده نیروی زمینی و در سال ۱۳۸۴ از سوی فرمانده معظم کل قوا به جانشینی فرمانده کل ارتش و در سال ۱۳۹۲ به معاونت بازرسی ستادکل نیروهای مسلح منصوب شد.

معاونت آماد، پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ارتش جمهوری اسلامی ایران،‌ جانشینی معاونت آماد و پشتیبانی ستادکل نیروهای مسلح، جانشینی معاونت طرح و برنامه و بودجه ستادکل نیروهای مسلح و ریاست گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح از دیگر مسئولیت‌هایی است که امیر قرایی آشتیانی تاکنون بر عهده داشته است.

سردار غلامرضا سلیمانی نیز پیش از این از سال ۱۳۸۵ فرماندهی سپاه صاحب الزمان(عج) استان اصفهان را بر عهده داشت که در سال ۱۳۹۶ از سوی فرمانده معظم کل قوا به درجه سرتیپ تمامی نائل آمد.

فرماندهی لشکر عملیاتی ۱۴ امام حسین(ع) استان اصفهان به مدت دو سال، فرماندهی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه به مدت دو سال، فرماندهی لشکر عملیاتی ۱۹ فجر استان فارس به مدت سه سال، ارشد نظامی استان فارس، فرماندهی تیپ قمر بنی هاشم و فرماندهی گردان خط شکن امام سجاد(ع)  به مدت یازده سال از دیگر سوابق سردار سلیمانی است.

انتصاب معاون عملیات سپاه

شانزدهم تیرماه با حکم سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه، سردار عباس نیلفروشان به عنوان معاون عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد.

از جمله سوابق سردار نیلفروشان می توان به فرماندهی دانشکده فرماندهی و ستاد (دافوس) سپاه، جانشینی فرمانده قرارگاه مرکزی امام حسین(ع) و جانشینی معاونت عملیات سپاه اشاره کرد.

پیش از این سردار علی زاهدی مسئولیت معاونت عملیات سپاه پاسداران را از سال ۱۳۹۵ بر عهده داشت.

رونمایی از سامانه ارتباطات تاکتیکی سپهر ۱۱۰

سامانه ارتباطات تاکتیکی "سپهر ۱۱۰ " نیز شانزدهم تیرماه با حضور سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه و جمعی از فرماندهان و مسئولین حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات سپاه برگزار و این سامانه تحویل یگان های مردم پایه شد.

لایه های ارتباطی متعدد برای شرایط دفاعی، امنیتی اعم از ارتباطات دیجیتال راه دورHF و شهری، محلی و منطقه‌ای شامل سامانه های ارتباطیV/UHF، دیجیتال، امن، مولتی باند، مولتی چنل، Ds،FH، ادهاک، سلولار، مقاوم و با قابلیت های رومینگ شبکه‌ای و ریموت پذیر با پهنای باند مورد نیاز برای انتقال صوت، دیتا و تصویر، ارتباطات چند لایه باسیم و بی‌سیم امن و مقاوم قرارگاه، لشکر و تیپ ها به منظور ایجاد امکان فرماندهی و کنترل ثابت و متحرک در کلیه عملیات ها به ویژه عملیات های هجومی در کلیه مناطق جغرافیایی و عملیاتی در این سامانه تامین گردیده و دارای قابلیت مقابله با جنگ الکترونیک (سایبر الکترونیک) دشمن و مقاوم در برابر هر نوع اقدام، شامل: شنود، هک، نفوذ، فریب، اختلال و اقدامات EMP از جمله ویژگی‌های این سامانه است.

توقیف نفتکش حامل نفت ایران در جبل الطارق

سیزدهم تیرماه مقامات منطقه جبل الطارق و نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا، سوپرنفتکش گریس ۱ حامل نفت ایران را با این دلیل که مقصد این نفتکش بندر بانیاس سوریه که تحت تحریم اتحادیه اروپا است، متوقف و ضبط کردند.

توقیف این نفتکش که یک عمل کاملا خصمانه نسبت به ایران از سوی بریتانیا بود و انتشار تصاویری از حضور نظامیان انگلیسی بر روی عرشه این نفتکش، واکنش های بسیار منفی در پی داشت.

هجدهم تیرماه سرلشکر باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح، توقیف این نفتکش را اقدامی تلافی‌جویانه و در پاسخ به اقدام مستقیم، شفاف و شجاعانه نیروهای مسلح ایران علیه پهپاد متجاوز دشمن دانست و تأکید کرد: این اقدام بدون پاسخ نخواهد ماند و در صورت مقتضی، در زمان و مکانی مناسب، پاسخ این اقدام ذلت‌بار مد نظر قرار خواهد گرفت.

ناامنی در شمال غرب کشور

سوم تیرماه روابط عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه در اطلاعیه ای اعلام کرد: در درگیری میان رزمندگان این قرارگاه با یک تیم تروریستی که قصد نفوذ به داخل مرزهای کشورمان را داشت، در منطقه عمومی چالدران در استان آذربایجان غربی یک نفر از تروریست ها به هلاکت رسید، دو نفر زخمی و یک نفر دیگر نیز توسط رزمندگان قرارگاه دستگیر شد.

در این درگیری مقادیر قابل توجهی سلاح، تجهیزات، مهمات و سیستم های ارتباطی از تروریست ها کشف و ضبط شد.

همچنین در این درگیری دو نفر از رزمندگان قرارگاه با جراحات سطحی مواجه شدند.

یازدهم تیرماه مجددا قرارگاه حمزه سیدالشهداء نزسا از درگیری مشابه با یک تیم تروریستی در منطقه چالدران خبر داد که منجر به هلاکت دو تروریست و زخمی شدن بقایای آنها شد. در این درگیری دو نفر از رزمندگان شجاع و دلاور بومی چالدران به فیض شهادت نائل آمدند.

همچنین قرارگاه حمزه سیدالشهداء اعلام کرد که عملیات تعقیب بقایای متواری شده این تیم تروریستی همچنان ادامه دارد.

روز بعد یعنی دوازدهم تیرماه قرارگاه حمزه سید الشهداء در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به دنبال درگیری روز گذشته رزمندگان اسلام با یکی از گروهک‌های ضدانقلاب در منطقه عمومی چالدران و کشته و زخمی شدن شماری از آن‌ها، رزمندگان قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) به تعقیب متواریان و بقایای گروهک در منطقه صفر مرزی اقدام کردند که شب گذشته تیم دیگری از ضدانقلاب که به منظور کمک‌رسانی و نجات متواریان درگیری قبلی و آسیب رساندن به مرزهای جمهوری اسلامی ایران از خاک ترکیه وارد حریم کشورمان در منطقه ماکو شده بودند، با هوشیاری و اقدام به موقع رزمندگان اسلام مواجه شده و به طور کامل منهدم شدند که جنازه‌های کشته‌شدگان به همراه سلاح و تجهیزات مربوطه در اختیار رزمندگان اسلام است.

هجدهم تیرماه عناصر ضدانقلاب در عملیاتی تروریستی با حمله به خودروی حامل رزمندگان قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) در ورودی شهرستان پیرانشهر، سه تن از رزمندگان این قرارگاه به نام های حاصل احمدی، ستار پیروتی و امید ملازاده را به شهادت رساندند.

بیستم تیرماه، اینبار قرارگاه نجف اشرف نیروی زمینی سپاه از درگیری با یک تیم تروریستی که قصد نفوذ به داخل کشور را در منطقه جوانرود داشت، خبر می‌دهد. در این عملیات که منجر به هلاکت 5 تروریست شد، یک نفر ازرزمندگان این قرارگاه  به نام "محمد خان سلیمانی نسب" در این عملیات به درجه رفیع شهادت نائل شد.

پاسخ دندان شکن سپاه به تروریست‌های ضدانقلاب

در پاسخ به ناامنی‌های ایجاد شده توسط گروهک‌های تروریستی ضد انقلاب در شمال غرب کشور، نیروی زمینی سپاه در بیست و یکم تیرماه با استفاده از یگان‌های موشکی، توپخانه و پهپادی حملات سنگینی را علیه مواضع این گروهک‌ها در مرزهای اقلیم کردستان عراق با ایران اجرا کرد که ضربات مهلکی به این گروهک٬ها وارد شد.(+)

در این عملیات برای نخستین بار از پهپادهای مهاجر-۶ مجهز به بمب های هدایت دقیق قائم و همچنین توپخانه لیزری سپاه استفاده شد.(+)

الحاق پهپاد تهاجمی مهاجر ۶ به ناوگان پهپادی نیروی زمینی ارتش

بیست و ششم تیرماه، 3 فروند پهپاد رزمی و تهاجمی مهاجر-6 به یگان پهپادی نیروی زمینی ارتش ملحق می شود و بدین ترتیب ارتش نیز پس از سپاه این پهپاد را به خدمت خود درآورد.

مهاجر-۶ پهپاد تاکتیکی و رزمی است که توسط صنایع قدس سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح به تولید انبوه رسیده است. این پهپاد که برای ماموریت های مختلف نظامی و غیرنظامی طراحی شده است، قادر به بکارگیری در انواع ماموریت های گشت مرزی، گشت و پایش ساحل، پایش زیست محیطی و...است.

توقیف کشتی‌های حامل سوخت قاچاق

توقیف نفتکش‌ها و کشتی‌های حامل سوخت قاچاق در چندین نوبت در تابستان سال گذشته نیز از دیگر اقداماتی بود که توسط نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس انجام شد.

بیست و هفتم تیرماه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یک شناور خارجی حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق را در جنوب جزیره لارک در خلیج فارس را توقیف کرد.

این کشتی که ظرفیت حمل ۲ میلیون لیتر سوخت را دارد با ۱۲ خدمه خارجی در حال عزیمت  برای تحویل سوخت قاچاق دریافتی از لنج‌های ایرانی به کشتی‌های بیگانه در مناطق دورتر بود که با هوشمندی رزمندگان نیروی دریایی سپاه ناکام ماند.

در مورد دیگر، شامگاه چهارشنبه ۹ مرداد ساعت ۲۱و ۳۰ دقیقه نیروهای گشتی پایگاه منطقه دوم دریایی سپاه با اشراف اطلاعاتی یک کشتی خارجی حامل ۷۰۰ هزار لیتر سوخت را توقیف کردند.

این شناور خارجی که از کشتی‌های دیگر سوخت دریافت و در حال انتقال این سوخت به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بود، با هماهنگی مراجع قضایی در حوالی جزیره فارسی توقیف شد.

بیست و پنجم شهریورماه نیز رزمندگان منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه، یک فروند شناور با بیش از 250 هزار لیتر سوخت قاچاق را توقیف کردند. قاچاقچیان دستگیر شده در بازجویی اولیه عنوان کردند که محموله خود را از یدک کش ها در منطقه سنگ سلامه جمع آوری و بارگیری کرده اند.

این شناور که در 20 مایلی شرق جزیره تنب بزرگ توسط شناورهای گشتی منطقه پنجم دریایی سپاه  توقیف شد به همراه قاچاقچیان، به منظور طی مراحل قانونی به مقامات و مسئولان قضایی تحویل داده شد.

دروغ شاخدار ترامپ و رسوایی در کمتر از ۲۴ ساعت

شامگاه بیست و هفتم تیرماه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که ناو آبی خاکی باکسر یک پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز هدف قرار داده است.

وی در ادامه مدعی شد: «باکسر علیه یک پهپاد ایرانی که تا فاصله بسیار بسیار نزدیکی جلو آمده بود، تقریبا ۱۰۰۰ یارد (۹۱۴ متر) و چندین هشدار برای کنار رفتن را نادیده گرفت و تهدیدی برای کشتی و خدمه کشتی بود، اقدام تدافعی انجام داد. این پهپاد بلافاصله نابود شد.»

در نخستین واکنش سردار شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با رد این ادعا، گفت: تمامی پهپادهای متعلق به جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز از جمله پهپاد مورد نظر رئیس جمهور آمریکا  پس از انجام مأموریت شناسایی  و کنترل برنامه ریزی شده به سلامت به پایگاههای خود بازگشته اند  و هیچگونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو  یواس‌اس باکسر امریکایی گزارش نشده است.

سپاه پاسداران نیز با صدور اطلاعیه‌ای، تاکید کرد: به زودی تصاویر پهپادهای سپاه از ناوچه "یو اس اس باکسر" آمریکایی که مدعی سرنگون ساختن یک پهپاد ایرانی بر فراز تنگه هرمز شده است را منتشر خواهیم کرد تا دروغ و بی پایه و اساس بودن این ادعا در معرض افکار عمومی جهانیان قرار گیرد.

نهایتا بعدازظهر بیست و هشتم تیرماه، یعنی کمتر از ۲۴ ساعت پس از ادعای ترامپ، نیروی هوافضای سپاه تصاویر مربوط به رصد و شناسایی ناو آبی خاکی باکسر را منتشر کرد.

این تصاویر توسط پهپاد مهاجر-4 این نیرو ثبت شده بود.

توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

بیست و پنجم تیرماه و دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر انقلاب، حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به توقیف نفتکش حامل نفت ایران از سوی انگلیس، تاکید کردند: انگلیس خبیث دزدی دریایی می‌کند و کِشتی ما را می‌دزدد؛ جنایت می‌کنند و شکل قانونی به آن می‌دهند. جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند.

بعدازظهر بیست و هشتم تیرماه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای اعلام کرد:  یک فروند نفتکش  انگلیسی با نام" "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.

سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه در تشریح عملیات توقیف این نفتکش، گفت: نفتکش انگلیسی بر خلاف قوانین و مقررات دریانوردی دستگاه موقعیت یاب خود را خاموش و به جای حرکت به سمت ورودی خلیج فارس در تنگه هرمز از مسیر خروجی در جنوب در حال ورود بود که پس از بی توجهی به هشدارها و تذکرات یگان دریایی سپاه و حتی مقاومت و نیز دخالت ناوچه جنگی نیروی دریایی سلطنتی انگلستان و به پرواز در آوردن 2 فروند بالگرد و تلاش برای بازداشتن تکاوران دریایی سپاه از اجرای مأموریت خود، با قاطعیت و سرعت عمل نیروهای خودی متوقف و جهت بررسی ها و اقدامات لازم قانونی به لنگرگاه ساحلی هدایت شد.

این نفتکش با عملیات هلی‌برن و توسط یگان نیروهای ویژه دریایی سپاه (S.N.S.F) توقیف شد.

سفر فرمانده نیروی دریایی ارتش به روسیه

هفتم مردادماه، دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش که برای شرکت در مراسم سالروز تاسیس نیروی دریایی روسیه به این کشورسفر کرده است، خبر از برگزاری رزمایشی مشترک با روسیه در آب‌های جنوبی کشور می‌دهد.

وی همچنین می‌گوید: به نمایندگی از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، موافقتنامه ای میان ستاد کل نیروهای مسلح ایران و وزارت دفاع روسیه امضا شد. بندهایی از این توافقنامه دارای طبقه بندی است اما در مجموع هدف از امضای آن، توسعه همکاری های نظامی میان دو کشور است و قطعا بخش اعظمی از آن شامل نیروهای دریایی دو کشور می شود و می توان گفت برای نخستین بار است که چنین توافقی بین دو کشور صورت می گیرد و نقطه عطفی در همکاری های نظامی تهران و مسکو به حساب می آید.

دستیابی ایران به تکنولوژی پرتابگر عمودی موشک

چهاردهم مردادماه، فرمانده نیروی دریایی ارتش که به منظور برگزاری مسابقات بین المللی غواصی عمق در جزیره کیش به سر می‌برد، در مصاحبه‌ای می‌گوید: در حال پیش‌بینی برای تجهیز ناوشکن دماوند به پرتابگر عمودی موشک هستیم.

سیستم پرتاب موشک عمودی (VLS) Vertical Launch System سامانه‌ای برای شلیک انواع موشک‌ها بر روی شناورهای سطحی و زیرسطحی است که از تعدادی سلول (محفظه) حامل موشک در کنار یکدیگر تشکیل شده و هرکدام از آنها می‌تواند انواع موشک‌ها را شلیک کند.(+)

دیدار متفاوت فرمانده نیروی قدس با وزیر امور خارجه

پانزدهم مردادماه؛ چند روزی است که دولت آمریکا در اقدامی نابخردانه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان را تحریم کرده است، سردار قاسم سلیمانی -طبق روال برنامه هفتگی‌- با لباس رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در محل وزارت امور خارجه حاضر شد و با ظریف دیدار کرد.

سردار قاسم سلیمانی در این دیدار ضمن خداقوت به ظریف، اقدام آمریکا در خصوص تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را جنون آمیز و نشانه شکست قطعی کاخ سفید دانست.

وی در ادامه خطاب به وزیر امور خارجه افزود: این اقدام آمریکا ثابت کرد که جنابعالی بعنوان مسئول سیاست خارجی کشور، تاثیری عمیق بر افکار عمومی و بویژه مردم آمریکا نسبت به جهالت رهبران این کشور دارید.

رونمایی از بمب های هواپایه نقطه‌زن یاسین، بالابان و سری قائم

پانزدهم مردادماه بمب های پیشرفته هوشمند هدایت شونده یاسین، بالابان وبمب های هوشمند اپتیکی نسل جدید نقطه زن خانواده"قائم"ساخته متخصصان سازمان های صنایع دفاع و صنایع الکترونیک ایران در وزارت دفاع با حضور امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع رونمائی شد

رونمایی از خودروی ارس-۲ و امرپ رعد

۳۱ مردادماه یعنی روز صنعت دفاعی در پیش است و بازار رونمایی از محصولات دفاعی داغ! پس از رونمایی از بمب‌های هوشمند یاسین، قائم و بالابان؛ بیست و دوم مردادماه دو خودروی تاکتیکی نیز توسط سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع در اصفهان رونمایی می‌شود.

خودروی تاکتیکی ارس ۲ با داشتن تحرک بالا در مناطق صعب العبور، نصب سلاح و ادوات نظامی با وزن بالا، توان و گشتاور بالا و افزایش نسبت توان به وزن، نسبت به نسل قبلی خود در حوزه موتور، شعاع عملیاتی، مصرف سوخت، استاندارد آلایندگی، شتاب، قابلیت حمل بار و قابلیت نصب سلاح و حرکت بر روی آن پیشرفت های قابل ملاحظه و ویژه ای داشته است.

امرپ رعد نیز با پلت فرم ۶در۶ به منظور انجام مأموریت های امنیتی و حفاظ ایمنی سرنشینان خودرو در مقابل مین و تله های انفجاری و بمب های کنار جاده ای، متناسب با اقلیم و آب و هوای کشور و بر اساس بدنه نفربر به صورت یکپارچه و کف "V" شکل طراحی شده است و فاقد شاسی می باشد.

این خودرو در برابر نفوذ گلوله های هسته فولادی، ترکش و انفجار مین ضد تانک در زیر خودرو بسیار مقاوم است.

اعطای نشان‌های نظامی به جمعی از فرماندهان جبهه مقاومت

بیست و هشتم مردادماه طی مراسمی در ستادکل نیروهای مسلح، به جمعی از خانواده‌های معظم شهدا و جمعی از مدافعان حرم و جبهه مقاومت از سوی فرمانده معظم کل قوا نشان اهدا شد.

رزمایش نیروی زمینی سپاه در شمال غرب

سی‌ام مردادماه نیروی زمینی سپاه با اجرای رزمایشی تحت عنوان غدیر در شمال غرب کشور، در ارتفاعات مرزی منطقه بورالان ماکو در استان آذربایجان غربی اجرا برگزار کرد.

ارتقا آمادگی های رزمندگان و پاسداران مرزهای میهن اسلامی، انهدام بقایای مقرهای گروهک های تروریستی ضد انقلاب مورد حمایت استکبار جهانی و پاکسازی مناطق شمال غرب کشور از وجود اشرار مسلح از جمله اهداف برگزاری این رزمایش بود.

رونمایی از سامانه پدافندی باور ۳۷۳

پنجشنبه سی و یکم مردادماه روز صنعت دفاعی؛ سامانه پدافندی «باور۳۷۳» با حضور حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور به طور رسمی رونمایی شد.

امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع با بیان اینکه متخصصان صنعت دفاعی‌در همه حوزه‌ها از مهندسی معکوس عبور کرده و به محصولات مورد نظر با طراحی بومی ‌رسیده اند، گفت: ‌باور 373 مهم‌ترین پروژه موشکی پدافندی بومی است که ساخت آن از چند سال قبل شروع شده و می‌تواند علیه اهداف متعدد هوایی در ارتفاع بالا بکارگیری شود.

اعلام دستیابی ایران به سلاح پدافند هوایی لیزری

یکم شهریورماه؛ امیر شاهرخ شهرام مدیرعامل سازمان صنایع الکترونیک ایران با حضور در یک برنامه تلویزیونی از یک دستاورد جدید دفاعی سخن می‌گوید.

وی گفت: در حوزه کُشندگی با لیزر توانستیم به جایی برسیم که اهدافی را که از جنس‌های خاصی هستند مانند هواپیماهای رادارگریز با بدنه‌های کامپوزیتی که در برابر لیزر آسیب پذیر هستند، با لیزرهای پرتوان بتوانیم منهدم کنیم.امروز این سامانه در اختیار است و در مناطق حساس و حیاتی استفاده می‌شود.

پیشنهاد چین و روسیه برای فروش جنگنده به ایران

هفتم شهریورماه؛ نمایشگاه صنایع هوافضای روسیه (ماکس) در ژوکوفسکی مسکو در حال برگزاری است.

امیر بنی‌طرفی مدیرعامل وقت سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در حاشیه این نمایشگاه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تحریم‌های تسلیحاتی بر اساس برجام تا ۱۴ ماه دیگر برداشته خواهد شد و آیا موضوع خرید جنگنده در دستور کار قرار دارد یا خیر؟ گفت: کشورهای مختلفی به ما پیشنهاد می‌دهند و درباره آن بحث و مذاکره هم صورت می‌گیرد، اما همه اینها منوط به آن است که تاریخ پایان تحریم‌های تسلیحاتی فرا برسد.

امیر بنی طرفی در پایان خاطرنشان کرد: روس‌ها و چینی‌ها پیشنهاداتی را به ما داده‌اند، البته ما هم پیشنهادات خودمان را داریم، منتهی همه اینها در حد مذاکره و صحبت است.

رزمایش نیروی دریایی ارتش در دریای خزر

دهم شهریورماه؛ نیروی دریایی ارتش رزمایشی را تحت عنوان «امنیت پایدار98» در دریای خزر با حضور یگانهای مختلف خود برگزار کرده است.

 این تمرین دریایی امنیت پایدار در گستره‌ای به وسعت ۲۵ هزار و ۸۰۰ مایل مربع دریایی در منطقه ۲۰ درصد حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر اجرا و طی آن سناریوهای آفندی و پدافندی برای حراست از آب‌های سرزمینی کشورمان و حفظ خطوط مواصلاتی انجام شد.

انتصاب جانشین قرارگاه امنیتی امام علی(ع)

شانزدهم شهریورماه؛ سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حکمی سردار سرتیپ پاسدار غلامحسین غیب پرور را به سمت جانشین فرماندهی کل سپاه در قرارگاه مرکزی امنیتی امام علی (ع) منصوب کرد.

سفر سرلشکر باقری به چین

بیستم شهریورماه؛ سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به دعوت رئیس ستاد ارتش جمهوری خلق چین به این کشور سفر می‌کند.

دیدار با مقامات نظامی ارشد چین و بازدید از مراکز مختلف نظامی این کشور از جمله پایگاه دریایی منطقه شانگهای از جمله برنامه‌های سرلشکر باقری در این سفر بود.

رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه

سی‌ام شهریورماه؛ سردار قدیر نظامی پور رئیس بین‌الملل و دیپلماسی دفاعی ستادکل نیروهای مسلح در گفتگویی تفصیلی با خبرگزاری فارس در تشریح دستاوردهای سفر سرلشکر باقری به چین، خبر از برگزاری رزمایش مشترک دریایی ایران، چین و روسیه در دریای عمان و شمال اقیانوس هند می‌دهد.

نمایش کلکسیونی از پهپادهای غنیمتی

سی‌ام شهریورماه؛ نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس، کلکسیونی از پهپادهای غنیمتی را که توسط این نیرو سرنگون و یا سالم به زمین نشانده شده‌اند را در باغ موزه دفاع مقدس تهران به نمایش می‌گذارد.

در این نمایشگاه پهپادهای آرکیو ۱۷۰، اسکن ایگل، ام کیو-۱، هرمس۲۰۰، آر کیو۱۱، دزرت هاوک، فونیکس، آر کیو۷ و لاشه پهپاد ام کیو۹ سی ساقط شده به نمایش در آمده است.

همچنین برای نخستین بار یک پهپاد آمریکایی از نوع Aerosonde نیز که تا کنون در کلکسیون پهپادهای غنیمتی نیروی هوافضای سپاه دیده نشده بود، به نمایش در آمد.

رژه ۳۱ شهریور و نمایش چند دستاورد جدید

سی و یکم شهریورماه؛ رژه نیروهای مسلح گرامیداشت هفته دفاع مقدس در تهران و سراسر کشور برگزار می‌شود.

در تهران سامانه‌ پدافندی باور ۳۷۳ و امرپ طوفان برای نخستین بار در رژه شرکت می‌کنند. نیروی هوافضای سپاه نیز ۱۸ فروند موشک بالستیک دوربرد به رژه تهران آورده که در این میان موشک خرمشهر با سرجنگی جدید به نمایش در می‌آید.

27216

کد خبر 1367512

برچسب‌ها