آل‌اسحاق:برای تحقق شعار جهش تولید، اقتصاد را جناح‌زده و سیاسی نکنیم

وزیر دولت سازندگی می گوید: باید اقتصاد را از سیاست زدگی خارج کرده و  با شاخص ها و الزامات مربوط به خودش آن را هدایت کنیم. اگر ابتدا از خودمان شروع کرده و اقتصاد را جناحی و سیاسی نکنیم و بین دولت، مجلس و مردم تعامل ایجاد کنیم مطمئنا شاهد رونق و جهش تولید خواهیم بود. 

به گزارش خبرآنلاین، حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی به مناسبت حلول سال ۱۳۹۹، به روال چند سال اخیر یک نام اقتصادی را برای سال پیش رو برگزیدند. ایشان با نامگذاری سال ۹۹ به سال «جهش تولید»، خطاب به مسئولان تأکید کردند؛«جوری عمل کنید که با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به‌وجود آید.»

در همین راستا یحیی آل اسحاق، وزیر بازرگانی دولت آیت الله هاشمی، در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین در پاسخ به سوالی درباره الزامات سیاسی و اقتصادی تحقق شعار مدنظر رهبری برای رونق و جهش تولید در سال پیش رو، گفت: سال ۹۸  سال سختی بود، طبق فرموده رهبر انقلاب سال ۹۸ با حوادثی مانند سیل آغاز و با ویروس کرونا به اتمام رسید، و در حوزه اقتصاد نیز مسائل متعددی وجود داشت اما نقاط مثبت فراوانی هم داشتیم.

تلاش دشمن فشار حداکثری و اقتصادی بر مردم بود اما....

وی افزود: دشمن با همه توان خود تلاش کرد در حوزه‌های مختلف، به ویژه در بخش اقتصاد، با استفاده از جنگ روانی، تحریم ها و ...، بر کشور و مردم فشار حداکثری بیاورد تا ما خسته شده و ببریم. با این وجود مردم ایران زیر سایه رهبری آیت الله خامنه ای و تلاش مسئولان توانستند در مقابل فشار حداکثری دشمن تاب آورده و بایستند.

پاتک دولت به دشمنان با ارائه بودجه غیرنفتی

وزیر بارزگانی دولت دوران سازندگی با اشاره به بودجه ۹۹ دولت دوازدهم گفت: با وجود تلاش های دشمن در تحریم نفت ایران و رسیدن به خواست خود برای صفر کردن درآمد حاصل از نفت ایران، دولت پاتکی به آنان زد و وابستگی بودجه عمومی و نیاز هزینه ای کشور و بودجه را از نفت برید. براساس بودجه ای هم که رئیس جمهور به مجلس داد قیمت هر بشکه نفت کمتر از ۲۴ یا ۲۵ دلار درنظر گرفته شده که زندگی در برخی کشورها چون عربستان را به روی هوا می برد و تاثیر چندانی بر ما ندارد.

بین وادرات و صادرات بالانس ایجاد شده است

وی افزود: در رابطه با تامین نیازهای عمومی هم رئیس جمهور محترم گفت ما در همین شرایط تحریم، حدود ۱۴ میلیارد دلار کالاهای اساسی را آنچنان تامین کرده‌ایم که ذخیره ۶ ماه از سال ۹۹ را هم داریم.

وزیر دولت هاشمی تصریح کرد: از سوی دیگر با توجه به تلاش های محققان و دانشمندان و شرکت های دانش بنیان و تولیدکنندگان داخلی، توجه مردم به سمت تولیدات داخلی جلب شده است و برخی تولیدکنندگانی که واحدهایشان تعطیل شده بودند به فضای کار بازگشتند. قدرت رقابت بالا رفت و خوشبختانه بالانسی بین صادرات و واردات درحال شکل گرفتن است. براساس آمارها در ماه های آخر سال ۹۸ وادرات ما علی رغم همه تحریم ها از صادرات کمتر بود.

زمینه برای جهش اقتصادی و تولیدی فراهم است

آل اسحاق با ابراز امیدواری نسبت به فراهم بودن زمینه ها برای یک جهش اقتصادی در سال ۹۹ گفت: رونق تولیدی که در سال ۹۸ آغاز شد ولی آثار آن مشخص نبود در سال ۹۹ می تواند سرعت و آهنگ بیشتری داشته باشد تا جهشی را که مقام معظم رهبری فرمودند، محقق شود.

مردم اگر صداقت ببینند پای کار می آیند

این تحلیلگر اقتصادی-سیاسی، با تاکید براینکه مردم اگر صداقت ببینند پای کار خواهند آمد و کار را جلو می برند، گفت: نمونه آن را در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی و حضور قدرشناسانه مردم دیدید. در مساله کرونا و حل آن نیز همراه با نظام و دولت شدند.

وی با بیان آن که برای رسیدن به جهش تولیدی مدنظر رهبری باید حاکمیت، دولت و مجلس و دیگر نهادهای کشور که تصمیم گیر و تصمیم ساز هستند وظایف خود را به درستی انجام دهد، گفت: تولیدکنندگان باید یک سری نکات و ملاحظات را رعایت کنند، مردم و مصرف کنندگان هم وظایفی دارند. رسانه ها هم وظایف مهمی در ایجاد فضای مثبت دارند. در واقع تلاش همگانی باید متمرکز بر افزایش تولیدات داخلی و حمایت از آن باشد.

ضرورت همراهی دولت و مجلس برای تحقق شعار «جهش تولید»

وزیر دولت سازندگی با تاکید بر ضرورت همراهی مجلس و دولت برای تحقق شعار «جهش تولید»، اظهار داشت: دولت، مجلس و کلان حاکمیت باید به بخش تولید و اقتصاد توجه بیشتری کنند، به طور مثال اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ را که بر واگذاری امور به بخش اقتصادی تاکید دارد را به درستی عملیاتی کنند. مدیریت واحدهایی که زیر نظر دولت است باید به بخش خصوصی واگذار شود.

نقدینگی را باید به سمت تولید جهت دهی کنیم

آل اسحاق افزود: باید حجم زیاد نقدینگی که در حال حاضر بالای ۲ هزار میلیارد تومان است و مشکلی را برای کشور ایجاد می کند؛ به سمت تولید جهت داده شود تا هم آثار تورمی را از بین ببرد، هم به تولید رونق ببخشد. در این صورت مشکلات ناشی از فراوانی نقدینگی در بخش سرمایه در گردش و اصل سرمایه گذاری، حل خواهد شد.

وی با اشاره به اقدامات قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه اقدامات خوبی در مبارزه با فساد دنبال کرد و باعث ایجاد اعتماد در مردم شد. در موضوعات اقتصادی و ناهنجاری هایی که گریبان گیر این قوه بود نیز چند پروژه را تعریف کرده و آنان را عملیاتی تر کرد. در همین راستا نیز شاهد بازگشت اعتماد جامعه به قوه قضاییه هستم. 

اقتصاد را از حاشیه به متن بیاوریم اما جناحی و سیاست زده نکنیم

آل اسحاق با بیان آن مجلس در بخش مختلف اقتصادی مانند بانک، آب، صندوق بازنشستگی، بیکاری، حاشیه نشینی و ... که صورت مسئله آن برای همه مشخص است، پروژه محور عمل کند، خاطرنشان کرد: مجلس باید فراکسیون قوی اقتصادی تشکیل بدهد تا بتوانیم با کمک همه نهادها و قوا اقتصاد را از حاشیه به متن بیاوریم و قوانین اقتصادی اجرا و مورد نظارت قرار گیرد.

وی با تاکید براینکه اصل ۴۴ قانون اساسی و مصوباتی که در برنامه ششم توسعه است باید دقیق و به موقع اجرا و عملیاتی شوند، گفت: با توجه به موفقیت دولت در حوزه ارز و کنترل نوسانات ارزی، در حوزه تسهیلات، مالیات، ارزش افزوده، بیمه و واحد متوسط و کوچک معتقدم دولت می داند باید چه کاری انجام بدهد تا شعار جهش تولید را عملیاتی کند.

این تحلیلگر سیاسی - اقتصادی خاطر نشان کرد: باید اقتصاد را از سیاست زدگی خارج کرده و  با شاخص ها و الزامات مربوط به خودش آن را هدایت کنیم. اگر ابتدا از خودمان شروع کرده و اقتصاد را جناحی و سیاسی نکنیم و بین دولت، مجلس و مردم تعامل ایجاد کنیم مطمئنا شاهد رونق و توسعه خواهیم بود. 

۲۷۲۱۵

کد خبر 1367517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =