چرا کسی نتوانست جای رضا عطاران و حسن فتحی را پُر کند؟

نگاهی به فهرست ۸۰ مجموعه تلویزیونی که برای ماه رمضان در ۳۰ سال گذشته تولید شده است، نشان می‌دهد تنها بخشی اندک از این سریال‌ها، ماندگار و خاطره‌ساز شده‌اند. «میوه ممنوعه» ساخته حسن فتحی و «متهم گریخت» به کارگردانی رضا عطاران را باید به ترتیب به عنوان بهترین آثار درام و کمدی در این عرصه دانست.

مهدی یاورمنش: از سال ۱۳۷۰ که مجموعه تلویزیونی «مهمان» به کارگردانی خسرو ملکان از شبکه یک پخش شد، تا امروز، به‌طور دقیق، ۸۰ سریال ماه‌رمضانی روی آنتن تلویزیون ایران رفته است.

رکورددار سریال‌های ماه رمضانی در طول این ۳۰ سال، شبکه یک با ۲۵ مجموعه تلویزیونی است و پشت سر آن، شبکه‌های دو و سه با ۲۱ سریال، دوش به‌دوش هم قرار دارند. شبکه پنج هم در این سه دهه، ۱۳ سریال را در ماه رمضان روانه آنتن کرده است.

به‌جز سریال «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» که سال ۱۳۹۲ از شبکه پنج پخش شد و کاری گروهی بود، ۷۹ مجموعه دیگر را ، ۵۰ کارگردان ساخته‌اند که از این میان، ۳۴ نفر، تنها برای یک‌بار فرصت کارگردانی در ماه رمضان را پیدا کرده‌اند.

کارگردانانِ پُر کار در تولید سریال‌های ماه رمضانی، به ترتیب عبارتند از سیروس مقدم (۵ سریال)، محمدحسین لطیفی (۵ سریال) و علیرضا افخمی (۴ سریال). بعد از این سه نفر، کارگردانانی چون خسرو ملکان، حسن فتحی، رضا عطاران، سعید سلطانی و جواد افشار با ساخت سه سریال رمضانی قرار دارند. کاظم بلوچی، پریسا بخت‌آور، اکبر منصورفلاح، حسین سهیلی‌زاده، محمدرضا آهنج، محمدمهدی عسگرپور، بهرام بهرامیان (یک سریال مستقل و یک اثر مشترک با حمید بهرامیان)، جلیل سامان و علی غفاری هم، هر کدام ساخت دو سریال مناسبتی برای این ماه را در کارنامه خود دارند.

جدا از بحث کمی و عددی سریال‌سازی تلویزیون برای ماه رمضان در ۳۰ سال گذشته، باید بررسی کرد از این ۸۰ مجموعه که از سال ۱۳۷۰ تا امروز (۱۳۹۹) پخش شده‌اند، چند سریال از نظر هنری و فرهنگی، نظر مخاطبان، کارشناسان و منتقدان را جلب کرده و ماندگار شده‌اند.  

در بررسی کیفی سریال‌های مناسبتی شبکه‌های سیما برای ماه رمضان، بی‌گمان، کفه ترازو به نفع تولیدات دهه ۸۰ خورشیدی، سنگین‌تر است. با به‌خط کردن مجموعه‌های تلویزیونی خاطره‌سازِ ماه‌های رمضان در سه دهه گذشته، به سادگی درخواهیم یافت که صدا و سیما در این زمینه پس‌رفت داشته است و باید گفت «سال به سال، دریغ از پارسال». یکی از مواردی که مُهر تاییدی بر این نظریه است، میزان بالای استقبالِ مخاطبان از بازپخش آثار قدیمی‌تر (به‌ویژه تولیدات دهه ۸۰) به نسبت سریال‌های تازه در ماه رمضان است. برای مثال، امسال، با توجه به آمار اپلیکیشن تلوبیون، تعداد تماشاگران سریالِ تازه «سرباز» که در حال پخش از شبکه سه است، کم‌تر از مجموعه قدیمی «متهم گریخت» است که سال ۱۳۸۴ تولید شده و برای چندمین بار روی آنتن شبکه آی فیلم می‌رود.

به همین بهانه، نگاهی می‌اندازیم به فهرست بهترین سریال‌های ماه رمضانی سیما در ۳ دهه گذشته که تعداد دفعات بازپخش آن‌ها در سال‌های متوالی به درخواست مخاطبان، میزان دانلودشان از اینترنت، حجم مطالب و نقدهای نوشته شده درباره آن‌ها و ... بهترین دلیل برای تایید کیفیت‌شان است.

«متهم گریخت»

رضا عطاران از سال ۱۳۸۷، دیگر برای تلویزیون، سریال نساخته است؛ این‌که تلویزیون چطور یک کارگردان و بازیگر محبوب را به این‌سادگی از دست داده، خودش جای سوال دارد.  

عطاران در دهه ۸۰، سه سریال ماه رمضانی ساخته است که «متهم گریخت»، همچنان پرطرفدارترین آنهاست. این سریال خاطره‌انگیز، رمضان سال ۸۴ از شبکه سه پخش شد. داستان این سریال با بازی سیروس گرجستانی در نقش هاشم‌آقا، درباره خانواده‌ای شهرستانی است که بنابه دلایلی به تهران مهاجرت می‌کنند، اما با اتفاقاتی مختلف روبه‌رو می‌شوند که موقعیت‌هایی کمدی را شکل می‌دهند. داستان ساده، ملموس و با مزه این سریال در کنار نقش‌آفرینی خوب بازیگرانی چون رضا عطاران، سیروس گرجستانی،  مریم امیرجلالی، سعید آقاخانی، محمود بهرامی، علی صادقی و ...، بعد از ۱۵ سال همچنان تازه است.

«خانه به‌دوش»

یکی دیگر از سریال‌های موفق رمضانی، بازهم کاری از رضا عطاران است. این کارگردان، «خانه به‌دوش» را در ماه رمضان ۸۳ روانه آنتن شبکه سه کرد. حمید لولایی، رضا عطاران، مریم امیرجلالی، غلامحسین لطفی، علی صادقی، آناهیتا همتی، خشایار راد، سعید نورالهی، بهنوش بختیاری و ... از جمله بازیگران این مجموعه تلویزیونی هستند.

شخصیت ماشاءالله در این سریال با بازی حمید لولایی، مثل دیگر آثار سینمایی و تلویزیونی رضا عطاران، فردی از طبقات فرودست جامعه است که دچار بی‌عدالتی شده و با این حال سادگی خود و زندگی‌اش را حفظ می‌کند. او در دام کلاه‌برداری باجناق خود (با بازی غلامحسین لطفی) و آدمی به نام آقای بیات (با بازی خشایار راد) می‌افتد و سرانجام موفق به خارج شدن از دام و مهلکه می‌شود.

«او یک فرشته بود»

در دهه ۸۰، در کنار کمدی‌های ماه رمضان، درام‌هایی ماورائی هم پخش شدند که توجه و اقبال تماشاگران تلویزیون را جلب کردند؛ سریال «او یک فرشته بود» به کارگردانی علیرضا افخمی که سال ۸۴ از شبکه دو پخش شد، خط‌شکنِ این گونه آثار بود.  

تجسم شیطان در بدن آدمی و وسوسه‌پذیری آدم‌های مذهبی، کلیشه‌شکنی‌هایی بودند که در زمان خودش توانست بسیاری از نگاه‌ها را جلب کند و البته مخالفانی را هم به انتقاد وادارد. با این حال، تماشاگران بی‌شمار این سریال و بحث و جدل‌هایی که سر آن به پا شد، نشان داد که تجربه راه‌های نرفته در سریال‌سازی، تا چه اندازه می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد.

بهاره افشاری با ایفای نقش شیطان در «او یک فرشته بود»، شناخته شد و حسن جوهرچی، ثریا قاسمی، مریم کاویانی، رضا توکلی و مرتضی ضرابی از دیگر بازیگران این سریال هستند.

«او یک فرشته بود»، یکی از سریال‌های ماه رمضانی است که در فضای اینترنت، به دفعات زیاد، توسط کاربران دانلود و دیده می‌شود.

«صاحبدلان»

خاطرهِ بازی حسین محجوبی و باران کوثری در سریال «صاحبدلان» به کارگردانی محمدحسین لطیفی، پس از ۱۴ سال، همچنان در ذهن مخاطبان تلویزیون، زنده است.

این سریال که نخستین بار در رمضان ۱۳۸۵ از شبکه یک پخش شد، زندگی پیرمردی صحاف به نام سیدخلیل صحاف‌زاده را روایت می‌کند که با ورود قرآنی برای صحافی به خانه‌اش، خودش و نوه‌اش به نام دینا، وارد ماجراهایی می‌شوند که از داستان پیامبران در قرآن الهام گرفته شده ‌است.

صحنه‌آرایی مناسب، پرهیز از پند و نصیحت‌های باسمه‌ای، به هم آمیختن جهان واقعی و فراواقعی، بازی‌های خوب و ... از جمله نکات مثبت «صاحبدلان» هستند.

محمد کاسبی، ثریا قاسمی، سیروس گرجستانی، پوریا پورسرخ، برزو ارجمند و ... از دیگر بازیگران این سریال موفق به شمار می‌آیند.

«گم‌گشته»

علاوه بر آثار ماورائی و مجموعه‌های مذهبیِ ماه رمضان، سریال‌های دیگری هم در دهه ۸۰ خورشیدی روی آنتن شبکه‌های گوناگون سیما رفتند که بیشتر درام‌هایی اخلاقی و واقع‌گرا به شمار می‌آمدند؛ «گم‌گشته» ساخته رامبد جوان که برای نخستین بار، رمضان سال ۸۰ از شبکه سه پخش شد، از جمله این سریال‌ها است.

«گم‌گشته»، داستان یک دزد به نام کریم را بازگو می‌کند که به دلیل شباهت زیاد با مرد ثروتمند و خوشنامی به نام سید جلال، خودش را به جای او جا می‌زند و از موقعیت سوء استفاده می‌کند.

بازی منعطف آتیلا پسیانی در دو نقش کریم و آقاجلال، از نقاط قوت این اثر است. شکل‌گیری یک درام جدی با رگه‌هایی از طنز به دلیل موقعیتی متضاد و کمدی که شخصیت کریم در آن قرار گرفته است هم از دیگر امتیازات «گم‌گشته»، به شمار می‌آید.

در کنار آتیلا پسیانی، فرامرز صدیقی، آتنه فقیه نصیری، پژمان بازغی، حدیث فولادوند، صالح میرزاآقایی، صدیقه کیانفر و ... دیگر بازیگران این سریال هستند.

«میوه ممنوعه»

اگر «گم‌گشته» ساخته رامبد جوان، اثری اخلاق‌گرا و تا حدی کلیشه‌ای با متنی متوسط و شخصیت‌پردازی ساده بود، ۶ سال بعد، سریالی روی آنتن شبکه دو رفت که ضرورت پایبندی به اخلاقیات و انسانیت را با فیلمنامه‌ای قوی برپایه ادبیات عرفانی و دیالوگ‌هایی ماندگار روی آنتن برد.

سریال «میوه ممنوعه» به کارگردانی حسن فتحی، داستان فردی متدین و بازاری به نام حاج‌یونس فتوحی (با بازی درخشان علی نصیریان) است که چون شیخ صنعان، در پیرانه‌سری، دچار عشق دختری جوان به نام هستی شایگان (با بازی هانیه توسلی) می‌شود. این سریال، راوی آدم‌هایی خاکستری است که در قلب یک داستان پیچیده و رمزآلود، سردرگم شده و به محک آزمایش گذاشته می‌شوند.

این سریال مناسبتی با بازی علی نصیریان، هانیه توسلی، گوهر خیراندیش، امیر جعفری، طناز طباطبایی و ... در زمان پخش، بسیار مورد استقبال قرار گرفت و همچنان از مجموعه‌های محبوبِ رمضانیِ تلویزیون به شمار می‌آید.

جدولِ ۸۰ سریال ماه رمضانی در ۳۰ سال گذشته

در جدول زیر، فهرست کاملِ ۸۰ سریال ماه رمضانی تلویزیون را خواهید دید که جدای از ۶ اثر بالا که در محک زمان سربلند شدند، شاید بتوان از تعدادی دیگر از آن‌ها از جمله «پشت کنکوری‌ها»، «اغما»، «بزنگاه» و «دودکش» به عنوان مجموعه‌های تلویزیونی نسبتا موفق نام برد. همچنین لازم به‌یادآوری است که «پایتخت ۴»، چون فصلی از یک مجموعه دنباله‌دار است، در انتخاب بهترین سریال رمضانی، مورد لحاظ قرار نگرفت.

سال

نام سریال

کارگردان

بازیگران

شبکه

۱۳۷۰

مهمان

خسرو ملکان

جمشید مشایخی، حمیده خیرآبادی، پروین سلیمانی، محمدعلی ورشوچی و ...

یک

۱۳۷۱

تعطیلات نوروزی

خسرو ملکان

اسماعیل داورفر، مرتضی احمدی، پروین سلیمانی، محمدعلی ورشوچی، محمود بهرامی و ...

یک

۱۳۷۲

همسایه‌ها

حسن فتحی

شهلا ریاحی، بیوک میرزایی، فریبا متخصص و ...

یک

۱۳۷۳

نیمه پنهان‌ماه

مجید جعفری

عنایت‌الله بخشی، جلال مقدم، مهین شهابی، محمود عزیزی، حسین کسبیان، اکرم محمدی و ...

یک

۱۳۷۴

بهاران در بهار

غلامرضا رمضانی

رضا بابک، رضا خندان، هما خاکپاش، فرهاد اصلانی، نعمت‌الله گرجی و ...

دو

۱۳۷۶

گردنبند

هاشم میرطالبی

جلیل فرجاد، اکبر دودکار و ...

سه

۱۳۷۸

جزیره‌ای در خشکی

حسین قاسمی‌جامی

احمد نجفی، ولی‌الله شیراندامی، عزت‌الله رمضانی‌فر

یک

۱۳۷۸

ارمغان بهشت

محمدرضا فریس‌آبادی

جواد انصافی، امیر پارسا و ...

دو

۱۳۸۰

چراغ‌های خاموش

کاظم بلوچی

مهدی سلوکی، اسماعیل شنگله، رحیم نوروزی، هائده حائری، ولی‌الله شیراندامی و ...

یک

۱۳۸۰

مهمانی بهشت

عبدالله باکیده

مهدی امینی‌خواه، محمود عزیزی، فقیه سلطانی، علیرضا اوسیوند و ...

دو

۱۳۸۰

گمگشته

رامبد جوان

آتیلا پسیانی، حدیث فولادوند، آتنه فقیه‌نصیری، پژمان بازغی، فرامرز صدیقی و ...

سه

۱۳۸۰

یادداشت‌های کودکی

پریسا بخت‌آور

سیروس گرجستانی، حمیده خیرآبادی، مهرانه مهین ترابی، رامین ناصرنصیر و ...

پنج

۱۳۸۱

نسیم رویا

کاظم بلوچی

بهزاد فراهانی، حسین جوهرچی، ژاله صامتی، آناهیتا همتی و ...

یک

۱۳۸۱

نو عروس

بیژن میرباقری

جهانبخش سلطانی، مهرانه مهین‌ترابی، امین زندگانی، مریم امیرجلالی، بهنوش طباطبایی و ...

دو

۱۳۸۱

همراز

سامان مقدم

ابوالفضل پورعرب، آناهیتا نعمتی و ...

سه

۱۳۸۱

عروج

سیروس مقدم

عبدالرضا اکبری، رامبد شکرآبی، کتایون ریاحی، لادن طباطبایی و ...

سه

۱۳۸۱

پشت کنکوری‌ها

پریسا بخت‌آور

رضا داودنژاد، برزو ارجمند، رامین ناصرنصیر، علی صادقی، محمدرضا رضایی، مریم امیرجلالی و ...

پنج

۱۳۸۲

یکی مثل من

محسن شاه محمدی

صالح آقامیرزایی، رونا قیصرنژاد، هما خاکپاش، زهره فکورصبور، بهروز سلطانی‌فر، بهناز توکلی و ...

یک

۱۳۸۲

رویای ناتمام

جواد اردکانی

رضا بابک، عاطفه نوری، رضا فیض نوروزی و ...

دو

۱۳۸۲

فقط به خاطر تو

اکبر منصور فلاح

لاله صبوری، مجید حاجی‌زاده، رامتین خداپناهی، کبری حاتمی و ...

سه

۱۳۸۲

رانت‌خوار کوچک

حسین سهیلی زاده

سیروس گرجستانی، آتیلا پسیانی، رضا فیاضی و ...

پنج

۱۳۸۳

اگه بابام زنده بود

همایون اسعدیان

پرویز فلاحی‌پور، مهرانه مهین ترابی، سیامک انصاری، اشکان خطیبی، نادر سلیمانی، محسن قاضی‌مرادی و ...

یک

۱۳۸۳

کمکم کن

قاسم جعفری

حمید گودرزی، پویا امینی، مجید مشیری، زهرا امیرابراهیمی، فرزاد حسنی، ثریا حکمت و ...

دو

۱۳۸۳

خانه به دوش

رضا عطاران

مریم امیرجلالی، علی صادقی، آناهیتا همتی، غلامحسین لطفی، بهنوش بختیاری، فلور نظری و ...

سه

۱۳۸۳

رسم عاشقی

سعید سلطانی

محمدعلی کشاورز، لاله اسکندری، سروش صحت و ...

پنج

۱۳۸۴

مرده متحرک

رضا کریمی

کتایون ریاحی، مجید صالحی، پرویز فلاحی‌پور، اسماعیل خلج، فردوس کاویانی، رامین ناصرنصیر و ...

یک

۱۳۸۴

او یک فرشته بود

علیرضا افخمی

حسن جوهرچی، بهاره افشار، ثریا قاسمی، مریم کاویانی، مرتضی ضرابی، رضا توکلی و ...

دو

۱۳۸۴

متهم گریخت

رضا عطاران

رضا عطاران، سیروس گرجستانی،  مریم امیرجلالی، سعید آقاخانی، محمود بهرامی، شهربانو موسوی، علی جعفری، ملیکا زارعی و ...

سه

۱۳۸۴

برای آخرین بار

اکبر منصورفلاح

امیر جعفری، یوسف تیموری، جمال اجلالی و ...

پنج

۱۳۸۵

صاحبدلان

محمدحسین لطیفی

حسین محجوب، محمد کاسبی، ثریا قاسمی، باران کوثری، مهرانه مهین‌ترابی، حمید ابراهیمی، برزو ارجمند، پوریا پورسرخ، سیروس گرجستانی، هائده حائری و ...

یک

۱۳۸۵

آخرین گناه

حسین سهیلی‌زاده

مینا لاکانی، لیلا اوتادی، اشکان خطیبی، حمیدرضا پگاه و ...

دو

۱۳۸۵

زیر زمین

علیرضا افخمی

فتحعلی اویسی، ابوالفضل پورعرب، بهاره رهنما، مهتاج نجومی، سروش صحت، رضا توکلی، مرجانه گلچین، مهران رجبی و ...

سه

۱۳۸۵

بوی خوش زندگی

علی شاه‌حاتمی

مجید صالحی، پویا امینی، مجید حاجی‌زاده ، خشایار راد و ...

پنج

۱۳۸۶

اغما

سیروس مقدم

امین تارخ، لعیا زنگنه، ایرج نوذری، ناصر ممدوح، عبدالرضا اکبری، حامد کمیلی، لادن طباطبایی، شیرین بینا، نفیسه روشن، سعید داخ، افشین سنگ‌چاپ، فلور نظری و ...

یک

۱۳۸۶

میوه ممنوعه

حسن فتحی

علی نصیریان، هانیه توسلی، گوهر خیراندیش، امیر جعفری، هرمز هدایت، عمار تفتی، نیما رئیسی، طناز طباطبایی و ...

دو

۱۳۸۶

یک وجب خاک

علی عبدالعلی‌زاده

رضا بابک، مهتاج نجومی، ابوالفضل پورعرب، مهران رجبی، محسن قاضی‌مرادی، برزو ارجمند، یوسف تیموری و ...

سه

۱۳۸۶

شکرانه

سعید سلطانی

پوریا پورسرخ، فرهاد قائمیان و ...

پنج

۱۳۸۷

روز حسرت

سیروس مقدم

فرامرز قریبیان، افسانه بایگان، مهراوه شریفی‌نیا، پوریا پورسرخ، رحیم نوروزی، لیندا کیانی و ...

یک

۱۳۸۷

مثل هیچکس

عبدالحسین برزیده

حسین یاری، پرویز پورحسینی، پروانه معصومی، مهران رجبی، اصغر همت، رامین راستاد، جواد عزتی، حمید ابراهیمی، شاهرخ استخری، نفیسه روشن و ...

دو

۱۳۸۷

بزنگاه

رضا عطاران

حمید لولایی، علی صادقی، غلامرضا نیکخواه، مرجانه گلچین، محمود بهرامی، سوسن پرور و ...

سه

۱۳۸۷

مامور بدرقه

سعید سلطانی

محسن تنابنده، جواد رضویان، بهاره رهنما و...

پنج

۱۳۸۸

نردبام آسمان

محمدحسین لطیفی

وحید جلیلوند، برزو ارجمند، حسن پورشیرازی، وحید جلیلوند، ماه‌چهره خلیلی، شبنم قلی‌خانی، ویشکا آسایش و ...

یک

۱۳۸۸

عبور از پاییز

مسعود شاه‌محمدی

چنگیز جلیلوند، محمود عزیزی، برزو ارجمند، رامین راستاد، امیر آقایی، مهران رجبی، شیرین بینا و ...

دو

۱۳۸۸

پنجمین خورشید

علیرضا افخمی

حمید گودرزی، شبنم قلی‌خانی، مریم کاویانی، انوشیروان ارجمند، مهدی سلوکی، شهرام قائدی و ...

سه

۱۳۸۹

در مسیر زاینده‌رود

حسن فتحی

مهدی سلطانی، مسعود رایگان، حسین محجوب، مهرانه مهین‌ترابی، اشکان خطیبی، مهدی باقربیگی، بهنوش طباطبایی و ...

یک

۱۳۸۹

ملکوت

محمدرضا آهنج

محمدرضا شریفی‌نیا، کوروش تهامی، پروانه معصومی، ایرج نوذری، رضا رویگری، مهشید افشارزاده، نیما شاهرخ‌شاهی، علی دهکردی، کمند امیرسلیمانی و ...

دو

۱۳۸۹

جراحت

محمدمهدی عسگرپور

ثریا قاسمی، امین تارخ، علی عمرانی، آتنه فقیه‌نصیری، هستی مهدوی‌فر و ...

سه

۱۳۸۹

نون و ریحون

فرزاد موتمن

امین تارخ، ثریا قاسمی، علی عمرانی و ...

پنج

۱۳۹۰

سقوط یک فرشته

بهرام بهرامیان

و حمید بهرامیان

مسعود رایگان، فریبا کوثری، مهرداد صدیقیان، خاطره اسدی، شبنم مقدمی و ...

یک

۱۳۹۰

سی‌امین روز

جواد افشار

هومن سیدی، سیما تیرانداز، محمود عزیزی، رزیتا غفاری، آزاده صمدی، مهران رجبی، میرطاهر مظلومی، بهرام ابراهیمی، صفا آقاجانی، کوروش سلیمانی و...

دو

۱۳۹۰

پنج کیلومتر تا بهشت

علیرضا افخمی

داریوش فرهنگ، رضا توکلی، پردیس افکاری، شبنم قلی‌خانی، نفیسه روشن و ...

سه

۱۳۹۰

سه دونگ سه دو نگ

شاهد احمدلو

سیروس گرجستانی، محمد کاسبی، مرجانه گلچین، جواد عزتی، یوسف صیادی، داریوش سلیمی، عباس جمشیدی‌فر، اشکان اشتیاق، نادیا دلدارگلچین و ...

پنج

۱۳۹۱

راز پنهان

فلورا سام

داریوش ارجمند، پروانه معصومی، محمود عزیزی، الهام حمیدی، کامران تفتی، لادن طباطبایی، سعید پورصمیمی و ...

یک

۱۳۹۱

چمدان

خسرو ملکان

فتحعلی اویسی،‌ میرطاهر مظلومی، حسن قاضی‌مرادی، فلور نظری، یوسف صیادی، ارژنگ امیرفضلی و ...

دو

۱۳۹۱

خداحافظ بچه

منوچهر هادی

آتیلا پسیانی، بهاره رهنما، شهرام حقیقت‌دوست، مهراوه شریفی‌نیا، بهنوش بختیاری، ناصر گیتی‌جاه، شهین تسلیمی و ...

سه

۱۳۹۱

شاید برای شما هم اتفاق بیفتد

راما قویدل

امیرمحمد زند، پویا امینی، شهرام عبدلی، حسن اسدی، علی‌رام نورایی، هیلا اکرانی، میترا حجار، ایرج نوذری، اشکان خطیبی و ...

پنج

۱۳۹۲

دودکش

محمدحسین لطیفی

هومن برق‌نورد، بهنام تشکر، امیرحسین رستمی، سیما تیرانداز، نگار عابدی، الناز حبیبی، جواد عزتی و ...

یک

۱۳۹۲

خروس

سعید آقاخانی

حمید لولایی، جواد رضویان، یوسف تیموری، مرضیه صدرایی، سپند امیر سلیمانی، مهسا کریم‌زاده، ملیکا شریفی‌نیا و ...

دو

۱۳۹۲

مادرانه

جواد افشار

مهدی سلطانی، لعیا زنگنه، شقایق فراهانی، مهرداد ضیایی، عباس غزالی، آتیلا پسیانی، هستی مهدوی‌فر و ...

سه

۱۳۹۲

شاید برای شما هم اتفاق بیفتد

گروهی از کارگردانان

عمار تفتی، نفیسه روشن، امیرحسین صدیق و ...

پنج

۱۳۹۳

مدینه

سیروس مقدم

مهدی سلطانی، بهزاد فراهانی، مجید صالحی، شبنم مقدمی، رضا رویگری، مهرداد صدیقیان، مریم بوبانی و ...

یک

۱۳۹۳

فاخته

محمود معظمی

ثریا قاسمی، عبدالرضا اکبری، کمند امیرسلیمانی، فرخ نعمتی، شهرام عبدلی، رحیم نوروزی، متین ستوده، نگین معتضدی و ...

دو

۱۳۹۳

هفت‌سنگ

علیرضا بذرافشان

مهدی سلطانی، پرویز پورحسینی، بهنام تشکر، الهام پاوه‌نژاد، شبنم مقدمی، فرناز رهنما، مهتاج نحومی، عزت‌الله مهرآوران و ...

سه

۱۳۹۴

پایتخت ۴

سیروس مقدم

محسن تنابنده، احمد مهرانفر، ریما رامین‌فر، علیرضا خمسه، محمدرضا علیمردانی و ...

یک

۱۳۹۴

گاهی به پشت سرت نگاه کن

مازیار میری

امین تارخ، بهاره کیان‌افشار، هدایت هاشمی، سعید چنگیزیان، الیکا عبدالرزاقی و ...

دو

۱۳۹۴

دردسرهای عظیم

برزو نیک‌نژاد

مهدی هاشمی، جواد عزتی، مهران رجبی، امیر غفارمنش، اشکان اشتیاق، بهشاد شریفیان، محمدمهدی مطلبی، پرستو گلستانی، مریم سعادت، الناز حبیبی و ...

سه

۱۳۹۵

پادری

محمدحسین لطیفی

هومن برق‌نورد، بهنام تشکر، جمشید مشایخی، سیما تیرانداز، امیرحسین رستمی، نگار عابدی، محمدرضا شیرخانلو و ...

یک

۱۳۹۵

برادر

جواد افشار

حسن پورشیرازی، حسین یاری، پوریا پورسرخ، سوگل طهماسبی، سهیلا رضوی، گلاره عباسی، کاظم بلوچی و ...

دو

۱۳۹۶

زیر پای مادر

بهرنگ توفیقی

مهدی سلطانی، کامبیز دیرباز، بهناز جعفری، پریوش نظریه، مجید واشقانی و ...

یک  

۱۳۹۶

نفس

جلیل سامان

مسعود رایگان، ژاله صامتی، ساناز سعیدی، علیرضا کمالی، بهناز جعفری، سودابه بیضایی، فاطمه گودرزی، پژمان جمشیدی، هادی حجازی فر، هدایت هاشمی و ...

سه

۱۳۹۷

سِرِ دلبران

محمدحسین

لطیفی

برزو ارجمند، محمد کاسبی، فرهاد قائمیان و...

یک

۱۳۹۷

بچه مهندس ۱

علی غفاری

 ساناز سعیدی، بهناز جعفری، بهاره رهنما، بروز ارجمند و ...

دو

۱۳۹۷

رهایم نکن

محمد مهدی عسگرپور

 امین تارخ، فریبا متخصص، محمدرضا هدایتی، مریم بوبانی، مارال فرجاد، نیما شعبان‌نژاد، دنیا مدنی، بابک بهشاد، علی استادی، معصومه قاسمی‌پور، شیرین آقاکاشی، رحمان باقریان، کاظم هژیرآزاد، حسین ملکی و ...

 سه

۱۳۹۸

از یادها رفته

بهرام بهرامیان 

حسین پاکدل، میترا حجار، حسین یاری، سیما تیرانداز، رسول نجفیان، مائده طهماسبی، بیتا فرهی و …

یک

۱۳۹۸

دل‌دار

برادران محمودی

بهزاد فراهانی، محمدرضا غفاری، الناز حبیبی، مریم بوبانی، نیما رئیسی، مهران نائل و ...

دو

۱۳۹۸

برادر جان

محمدرضا آهنج

علی نصیریان، حسام منظور، کامران تفتی، سجاد افشاریان، حسن پورشیرازی، شیوا ابراهیمی، سعید چنگیزیان و ...

سه

۱۳۹۹

زیرخاکی

جلیل سامان

پژمان جمشیدی، ژاله صامتی، هادی حجازی‌فر، گوهر خیراندیش، نادر فلاح، ایرج سنجری، امید روحانی، اصغر نقی‌زاده، رایان سرلک و ...

یک

۱۳۹۹

بچه مهندس ۳

علی غفاری

فرهاد قائمیان، ثریا قاسمی، کامران تفتی، اتابک نادری، سیدمهرداد ضیایی، کاوه سماک‌باشی، فرناز رهنما، شیوا خسرومهر و ...

دو

۱۳۹۹

سرباز

هادی مقدم‌دوست

آرش مجیدی، الیکا عبدالرزاقی، پدرام شریفی، رویا تیموریان، کوروش تهامی، نیما شعبان‌نژاد، سیاوش خیرابی، علی عامل‌هاشمی، جمال اجلالی، اسماعیل محرابی، گلوریا هاردی، جواد خواجوی و ...

سه

۱۳۹۹

پدر پسری

محمدرضا حاجی‌غلامی

مهران رجبی، عزت‌الله مهرآوران، مریم سرمدی، افشین سنگ‌چاپ، محمدجواد جعفرپور٬ کتایون بختیاری و ...

پنج

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1367705

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
  6 0
  چند سالی هست سریال ها مضخرف شدن امسال هم زیر خاکی خوب بقیه افتضاح متا سفم برای صدا و سیما حیف پول که خرج این سر یالهای ابکی و بی محتوا شود لطفا دیگه فیلم و سریال نسازید چون ۹۰ درصد سریال هاتون بینده نداره همون سر یلا های دهه ۷۰ یا ۸۰ رو پخش کنید مردم راضی ترن
 • IR ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  6 0
  کاشکی دوباره کسی بتونه مثل اون سربالا بسازه واقعا تو این وضعیت خونه نشینی فقط حسرت اون فیلما رو میخوریم و برای بار هزارم می‌بینیم چون فیلم درخور دیگه ای نیست