چرا فعالان بازار انتظار کاهش قیمت طلا را دارند؟

در حالی که قیمت طلا رکورد هشت ساله قیمت را در میانه اسفند ماه شکست، بررسی تحلیلگران نشان می دهد، روند حاکم بر بازار کاهشی است .

 به گزارش خبرآنلاین، قیمت هر اونس طلا در بازار، کاهشی برابر با ۲۰۰ دلار را در محدوده زمانی ۱۴ روز اخیر تجربه کرده است . در حالی که قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی تحت تاثیر شیوع کرونا در بازار از یک سو و کاهش شدید قیمت نفت از سوی دیگر رکورد ۱۷۰۰ دلار را شکست،اما در شرایط کنونی در محدوده قیمتی ۱۴۹۹ دلار قرار گرفته است .

 ریزش قیمت‌ها پس از ان اتفاق افتاد که از یک سو شوک اولیه ناشی از ریزش قیمت نفت در بازارهای جهانی برطرف شد و از سوی دیگر انتشار اخبار مثبتی در خصوص مهار کرونا در چین و افزایش احتمال مهار این ویروس در روزهای پیش رو ، بازار را تحت تاثیر خود قرار داد. همواره در موقعیت های خاصی که ریزش قیمت ها در بورس‌های بزرگ جهانی اتفاق می افتد، این طلاست که به مقصود اصلی سرمایه گذاران تبدیل می شود . این بار اما نبود نقدینگی کافی شرایط را با تغییراتی نسبت به وضعیت عادی مواجه کرد.

 پس از شیوع کرونا در جهان، بورس‌های بین‌المللی یکی پس از دیگری، ریزش های شدیدی را به ثبت رساندند، از سوی دیگر قیمت ارزهای دیجیتال نیز با ریزشی قابل توجه مواجه شد اما این طلا بود که با درخششی اشکار نشان داد به ماوای سرمایه گذاران بدل شده است.

 با این حال درست در همین محدوده ۱۴ روزه، این فلز گرانبها ۲۰۳ دلار از ارزش خود را از دست داده است. دلیل دیگر ریزش قیمت‌ها در بازار طلا به کمبود نقدینگی در جهان باز می گردد .

طلا

بسیاری از بانک‌های بزرگ رکود اقتصادی و بسیاری از اقتصاددانان خیل عظیم بیکاری در آمریکا را پیش بینی می‌کنند. گزارش هفتگی متقاضیان دریافت مزایای بیکاری آمریکا که روز پنج شنبه منتشر خواهد شد، مهمترین گزارش اقتصادی مورد توجه بازار در هفته جاری است.

بر اساس گزارش کیتکونیوز،طلا در شرایط دشواری مانند شرایط فعلی  یک دارایی امن به شمار می‌رود اما تحلیلگران هشدار داده‌اند قیمت طلا در کوتاه مدت در بازه محدودی معامله خواهد شد زیرا خرید فیزیکی با اقدام سرمایه‌گذاران حرفه‌ای برای فروش به منظور تهیه نقدینگی جبران می‌شود.

دانیل گالی، استراتژیست کالا در شرکت "تی دی سکیوریتیز" اظهار کرد: مسئله کلیدی این است که آیا کمبود نقدینگی بالاخره ثبات نسبی پیدا خواهد کرد یا خیر. در چند هفته گذشته تقاضای بالایی برای خرید دلار آمریکا وجود داشته که باعث شده است بسیاری از سرمایه گذاران به فروش طلا اقدام کنند.

هنوز معلوم نیست کمبود نقدینگی به پایان رسیده است یا خیر اما پس از اقدامات اخیر بانک مرکزی آمریکا نشانه‌های مثبتی دیده می‌شود. شاخص نوسان VIX روز جمعه اندکی کاهش داشت که ممکن است علامت فروکش کردن تب کمبود نقدینگی باشد.

 بسیاری از تحلیلگران با اشاره به این که تلاش برای تهیه نقدینگی به پایان نرسیده است، درباره روند قیمت طلا در کوتاه مدت نظر خنثی دارند و اظهار می‌کنند هر گونه ابهام مربوط به شیوع بیماری کووید ۱۹ عامل اصلی تاثیرگذار بر بازار طلا در هفته جاری خواهد بود .

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1367889

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =