چند انتظار مردمی و اقتصادی که نمایندگان مجلس یازدهم باید بدانند

ایسنا نوشت: پس از برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در دومین روز از اسفند سال گذشته می توان گفت اکنون اصلی‌ترین مقوله پرداختن به انتظارات و اولویت‌های مجلس یازدهم است.

پروانه مافی عضو هیئت رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درباره اولویت‌ها و انتظارات از مجلس یازدهم، بیان کرد: دو موضوع مهم بر گردن حاکمیت اسلامی قرار دارد یکی تامین امنیت مردم و دیگری تامین سلامت مردم است. از مجلس یازدهم انتظار می رود این دو موضوع را در اولویت‌های کاری خود در کنار سایر مسائل قرار دهد. توجه به سلامت مردم در حوزه بهداشتی و پیشگیری از شیوع بیماری هایی نظیر آنفلوآنزا، کرونا و سایر بیماری هایی که در جهان شایع است و سلامت مردم را تهدید می کند یکی از انتظارات از مجلس یازدهم است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برنامه ریزی در حوزه سلامت جامعه چه در بعد تامین منابع مالی و چه در بعد دانش فنی و تخصصی و هم چنین برنامه ریزی برای بهبود وضعیت معیشتی مردم که امروز در تنگنا هستند، انتظاراتی است که از مجلس یازدهم می رود. باتوجه به شرایطی که امروز کشور در آن قرار گرفته و اقدام FATF در راستای قرار دادن ایران در لیست سیاه خود و هم چنین تحریم های نفتی و کاهش شدید درآمدها، مجلس یازدهم روزهای سختی در پیش دارد و باید با برنامه ریزی و کار جدی در اداره کشور نقش آفرین باشد.

علیم یارمحمدی عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز، بیان کرد: با توجه به چالش‌ها و بحران‌هایی که جبهه استکبار برای کشور ما و منطقه ایجاد می‌کند، آنچه که بیش از همه حائز اهمیت است حفظ وحدت در داخل کشور است. مجلس یازدهم باید بکوشد تا از دامن زدن به خودی و غیرخودی پرهیز کند. کشور ما رنگین‌کمانی از مذاهب و اقوام است و باید با نگاهی متوازن و متعادل در چارچوب اسلام به آن بنگریم. اگر اتحاد در داخل کشور تقویت شود هیچ کس نمی‌تواند کوچک‌ترین خدشه‌ای به کشور ما روا دارد.

همچنین علی بختیار رئیس فراکسیون پاسخگوی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: یکی از مسائلی که این روزها باعث شده مردم نسبت به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گله‌مند باشند این است که مجلس شورای اسلامی از مرکزیت و محوریت تصمیم‌گیری در کشور فاصله گرفته است. همان‌طور که امام خمینی (ره) فرمودند مجلس شورای اسلامی باید در راس امور باشد و مجلس یازدهم نیز باید سعی کند تا به راس امور باز گردد. علاوه بر این مجلس شورای اسلامی امروز یک رسالت مهم در خصوص حل مسائل اقتصادی و معیشتی مردم دارد. البته مشکلات اقتصادی امروز برگرفته از سیاست‌های اقتصادی غلط در چهار دهه گذشته و تکرار تجارب اشتباه و سیاست‌های شکست خورده است.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس یازدهم باید سیاست‌های غلط اقتصادی را با تلاش کنار زده و مجلس را در مسیر ریل‌گذاری اقتصادی کشور قرار دهد.

محمد جواد کولیوند رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تصریح کرد: حدود ۱۳ سال است که مقام معظم رهبری شعارهای اقتصادی و فرهنگی بر روی سال ها می گذارند و این نشان می دهد که اولویت اساسی کشور اقتصاد است. باید تاثیر اقتصاد کشور از دنیابه حداقل برسد. هر چقدر اقتصاد کشور قوی تر شود تاثیر پذیری آن از دنیا کم تر شده و به دنبال آن نیز شکنندگی آن به حداقل می رسد.

اسدالله قره خانی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اولویت های مجلس را باید از نگاه مردم و مطالبات آنان دید. امروز مردم نسبت به ثبات اقتصادی اطمینان ندارند و نمی توانند زندگی خود را تنظیم کنند. مجلس دهم در زمینه ثبات اقتصادی تلاش زیادی کرد اما برخی از تحولات، معادلات را برهم زد. انتظار می رود نمایندگان مجلس آتی مباحث گرانی، تورم، بیکاری، رکود و عدم ثبات اقتصادی را در اولویت خود قرار دهند. نمایندگان با تبلیغات انتخاباتی خود این انتظار را در مردم ایجاد کردند و مجلس یازدهم باید این انتظار را برآورده کند.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس تاکید کرد: امروز انتظارات از مجلس بالا رفته است. افزایش درآمد مردم، ثبات اقتصادی، حفظ ارزش پول ملی و کاهش تورم و نرخ بیکاری و تقویت مراودات بین المللی انتطاراتی است که نسبت به مجلس ایجاد شده است.

وی گفت: اکنون خیلی از افراد منتظر هستند تا بدانند نمایندگان در چه خانه هایی ساکن خواهند شد و سوار چه ماشین‌هایی می‌شوند. امیدواریم نمایندگان به شعارهایی که خود در ایام تبلیغات سردادند پایبند بوده و با مردم شفاف باشند.

در ادامه نظر چندین شهروند تهرانی و انتظارات آنان از مجلس یازدهم نیز پرسیده شده که خواندن آنها خالی از لطف نیست.

خانمی جوان که به گفته خود ۲۸ سوال سن دارد مهمترین انتظار خود از نمایندگان آتی را صداقت می داند. او بر این باور است که چیزی که امروز مردم بیش از هر چیزی به آن نیاز دارند راست گویی است.

پسری جوان که حدودا ۲۴ ساله بنظر می رسد در پاسخ به این پرسش می گوید مهم ترین دغدغه من شغل است. از کاندیداها هم وعده ایجاد شغل را زیاد شنیدیم و فکر می کنم مهم ترین دغدغه هم سن و سال های من نیز همین است.

خانمی مسن که به گفته خود ۶۲ سال سن دارد، مهم ترین انتظارش از مجلس یازدهم را توجه به وضعیت معیشت و درمان بازنشستگان می‌داند.

دانشجوی (آقا) دیگری که ۲۲ سال سن دارد، گفت که انتظارش تسهیل شرایط ایجاد کسب و کار و تاسیس شرکت های دانش بنیان و تخصیص بودجه برای ابداع و اختراعات دانشجویان است.

پدری که به گفته خود ۵۴ سال سن دارد، در پاسخ به این پرسش می گوید ما اینقدر انتظار کشیدیم دیگر ناامید شدیم.

خانمی دیگر که دانشجوی دکترای رشته میکروبیولوژی بود انتظار توجه ویژه به وضعیت معیشتی مردم را داشت.

انتظارات شهروندان نیز نشان می‌دهد که مهمترین دغدغه مردم وضعیت معیشتی است و بنظر می‌رسد نمایندگان مجلس یازدهم برای حفظ جایگاه خود در نزد مردم باید برای تعمیر اقتصاد کشور و اجرایی کردن وعده های انتخاباتی خود در حوزه اقتصاد برنامه‌ای عملی داشته باشد.

2727

کد خبر 1368345

برچسب‌ها