کرش بار دیگر در آستانه پیوستن به تیم ملی فوتبال ایران قرار گرفت. شاید بهترین دلیل برای انتخاب مربی خارجی شروع تکذیب‌های عباس ترابیان باشد.

پرشین فوتبال اولین سایتی بود که این خبر را منتشر کرد و به سرعت دیگر سایت‌های فارسی زبان از نزدیکی دوباره مرد پرتغالی با فدراسیون ایران سخن گفتند. مرد پرتغالی دو ماه قبل حتی به تهران هم سفر کرد و پس از مذاکراتی جدی با ایران، ناگهان اعلام کرد برای کار به ایران نمی‌آید و شایعات زیادی درباره دلیلش برای انصراف به راه افتاد.

این خبر اما خیلی زود از سوی عباس ترابیان تکذیب می‌شود. او می گوید: «هیچ مذاکره جدیدی که منجر به نتیجه باشد با کرش صورت نگرفته است».

انتخاب مربی خارجی برای تیم ملی پس از بن‌بست در مذاکرات فدراسیون با کرش به فراموشی سپرده شده بود و همه می‌پنداشتند که امیر قلعه‌نویی هدایت تیم ملی ایران را در اختیار می‌گیرد تا بعد از پایان فصل بازگشتی دوباره به تیم ملی داشته باشد. انتخابی که بارها به صورت ضمنی از سوی علی کفاشیان هم تائید شده بود. رئیس فدراسیون فوتبال در این مدت بارها حرف‌هایی از این دست زد که: «مربیان ایرانی خوبی مثل امیر قلعه‌نویی، بهترین انتخاب برای تیم ملی هستند... شک نکنید اگر به خاطر برنامه عادل فردوسی‌پور نبود یک مربی ایرانی می آوردیم؛ اما او با بخش نظرات مردمی‌اش کمی کارمان را دشوار کرد».

کفاشیان و همکارانش در فدراسیون فوتبال به خواست مردم که بیش از 90 درصد‌شان خواهان جذب مربی بزرگ خارجی بودند، پرونده استخدام مربی خارجی را از دستور کار هم خارج نکردند. با منتفی شدن نام کرش، اعضای هیات رئیسه فدراسیون به دنبال استخدام فاتح تریم افتادند. تریم که سابقه‌ای درخشان در همکاری با تیم ملی ترکیه و فیورنتینای ایتالیا دارد. او که سال قبل هم در همین ایام قرار بود جانشین قطبی شود؛ اما با «وتو» شدن طرح برکناری قطبی از سوی سعیدلو، او یک سال گذشته را هم در دوران بازنشستگی سپری کرد.

در همه این ایام تقریبا اهالی فوتبال بحث درباره انتخاب مربی خارجی را بحثی انحرافی برای زمان‌کشی و انتخاب ناگهانی امیر قلعه‌نویی می‌‌دانستند تا اینکه علی سعیدلو در گفت‌وگویش با خبرآنلاین، بازی انتخاب سرمربی تیم ملی را وارد مرحله‌ای جدید کرد. رئیس سازمان ورزش در این مصاحبه به یک موضوع مهم اشاره داشت: «به فوتبالدوستان قول می‌دهم که انتخاب یک سرمربی خوب و بزرگ، عیدی ما به اهالی فوتبال خواهد بود. همان طور که برای والیبال یکی از بهترین مربیان دنیا را برگزیدیم، برای فوتبال هم به زودی یک مربی انتخاب می‌کنیم که شنیدن نامش باعث شگفتی و ابراز رضایت همه علاقه‌مندان شود. این را از طرف من به مردم نوید بدهید».

و این یعنی فتح بابی جدید در مسیر انتخاب مربی خارجی برای جانشینی قطبی. انتخابی که پس از مصاحبه علی اکبر جوانفکر با مجله فوتبال که در آن گفته بود «آقای رئیس جمهور شخصا عقیده دارند مربی داخلی برای تیم ملی بهتر است» به کلی کمرنگ شده بود و مصاحبه‌های گاه و بیگاه کفاشیان درباره مزایای مربی داخلی هم این امید را که تیم ملی به یک مربی خارجی سپرده شود، کمرنگ و کمرنگ تر می‌کرد.

اختلاف میان اعضای هیات رئیسه و کمیته بین‌الملل فدراسیون فوتبال هم بر سر انتخاب گزینه مناسب خارجی برای تیم ملی بر این حساسیت‌ها دامن می‌زد. اینکه شایعه شده بود علی کفاشیان دیدارهایی را با محمد مایلی‌کهن و امیر قلعه‌نویی برای پذیرش هدایت تیم ملی داشته. انتخاب‌هایی که پشتوانه تایید ضمنی رئیس جمهور را هم به همراه داشتند. در همین گیر و دار بود که امیر قلعه‌نویی هم ادعا کرد تیم ملی باید یک مربی ایرانی داشته باشد و با شنیدن حرف‌های مشاور رئیس جمهور گفت: «تیم ملی مبارک آقای مایلی‌کهن. کسی با من مذاکره‌ای نداشته اما باز هم می‌گویم تیم ملی ما با این شرایطی که در زیرساخت‌ها داریم، نیاز به مربی ایرانی دارد. عده ای از شما خبرنگاران باید دست از اجنبی‌پرستی بردارید و واقعیت‌های فوتبال ما را ببینید».

حرف‌های سعیدلو اما بازی انتخاب مربی را که به نمایشی تلخ برای علاقه‌مندان فوتبال بدل شده است، دوباره تغییر داد. رئیس سازمان تربیت بدنی از تاریخی قطعی و بازه‌ای کمتر از 10 روز حرف زد. او از انتخاب سرمربی بزرگ خارجی سخن گفت. نکته‌ای که کفاشیان تحقق آن را خیلی محتمل نمی‌داند و می‌گوید: «حالا هر روزی که ما سرمربی را بیاوریم، برایمان روز عید است. فکر نمی‌کنم تا پایان فروردین هم این اتفاق بیفتد. فعلا هم خیلی مذاکره با مربیان خارجی جدی نیست».

او می‌گوید: «انتخاب مربی برای تیم ملی کار دشواری است. باید هزار جای یک انتخاب را بررسی کنیم. ایرانی، خارجی یا هر انتخابی باید هدفدار باشد. فعلا که خبری نیست. ما در تلاشیم اما هنوز که به جمع‌بندی نرسیدیم. شما هم نیازی نیست که خیلی عجله کنید!»

او چیزی راجع به احتمال قرارداد دوباره با کرش نمی‌گوید و تنها ادعا می‌کند: «فقط می‌دانم که ترابیان، هنوز با این مربی در ارتباط است». نکته‌ای که تربیان هم کتمانش نمی‌کند اما می‌گوید این مذاکره خیلی هم نتیجه‌بخش نبوده است. کرش پس از پاسخ منفی به ایران مذاکراتی با عربستان داشت اما منجر به عقد قرارداد نشد. او پس از این راهی برزیل شد و دوره مربیگری کوتاهی را برای مربیانی در این کشور برگزار کرد. این مربی پرتغالی پس از سفر برزیل، راهی کشور موزامبیک شد تا در زادگاهش به بیمارستان‌هایی برود که یکی از موسسانش است برای کمک به مردم فقیر سرزمین مادری‌اش بنا شده.

او که به واسطه این سفرهای دور دنیایی‌اش، دو ماه پایانی محرومیت 6 ماهه خود به دلیل درگیری با افسران مبارزه با دوپینگ را به پایان رساند، حالا در بازه‌ای 20 روزه تا انتهای محرومیتش می‌تواند با خاطری آسوده به دنبال بررسی پیشنهادهای کاری‌اش باشد. کرش در تهران ادعا داشت: «من این قدر پیشنهاد دارم که بی‌کار نمانم؛ اما ایران برایم تجربه چالشی جدید است»؛ اما او انگار حالا به این اطمینان رسیده که ایران برایش دغدغه‌آمیز نیست و دوباره به رابط ایرانی این قرارداد گفته دوست دارد با فدراسیون کشورمان همکاری کند. مذاکراتی که این بار سبب کاهش رقم قرارداد مربی پرتغالی هم خواهد شد؛ اما فدراسیون ایران که تا دیروز مدام از ادامه مذاکرات با کرش سخن می‌گفت، حالا که خبر توافق دوباره آنها با کرش قوت گرفته، از بررسی پیشنهادهای جدیدتر سخن می‌گوید. از اینکه ترابیان در سه روز پایانی هفته به ترکیه سفر می‌کند و مذاکراتی را با فاتح تریم، یک مربی برزیلی و یک گزینه سرشناس اروپایی خواهد داشت.

مهدی تاج در این باره به خبرآنلاین می‌گوید: «آقای سعیدلو تاکید کردند که اگر مربی خارجی برای تیم ملی آورده شود، همه هزینه‌هایش را تقبل می‌کنند. فدراسیون هم هنوز مذاکراتش در این زمینه ادامه دارد. ما به‌زودی با اعزام نماینده‌مان به ترکیه، مذاکرات با گزینه‌های اصلی را جدی‌تر پیگیری می‌کنیم. البته این را هم تکذیب نمی‌کنم که مذاکرات با کرش هم به صورت قطعی، به بن بست نرسیده است. نمی‌توانم بگویم کی این مذاکرات چندجانبه نتیجه می‌دهد؛ اما همان طور که قبلا هم گفتم، فعلا اولویت‌مان انتخاب یک مربی خوب خارجی است».

در فاصله 10 روز تا پایان سال، هنوز سرگردانی درباره انتخاب مربی تیم ملی ادامه دارد. هنوز اخباری از این دست که یک مربی خارجی برای تیم ملی می‌آید، سبب شادی مردم می‌شود؛ اما کفاشیان از مربی ایرانی سخن می‌گوید تا اگر به‌زودی یک گزینه خوب خارجی هدایت تیم ملی را در دست گرفت، شادی مردم مضاعف باشد. گزینه‌ای که شاید این بار دیگر قطعا کارلوس کرش سرشناس باشد. البته شاید هم فاتح تریم!

کد خبر 136838

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۲
  0 0
  خیر آقای کفاشیان. عید روزی است که جنابعالی از فدراسیون بروید.
 • بدون نام IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۲
  0 0
  خیر آقای کفاشیان. عید روزی است که ما گناه نكنيم و ضمناً‌ شما هم نباشيد
 • ایرانی IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۲
  0 0
  خبر اقای کفاشیان. عید روزی است که سیاسیون از ورزش کنار بکشند.
 • بدون نام IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۲
  0 0
  من 300 درصد مطمئن هستم سرمربی تیم ملی امیر قلعه نویی است.
 • احسان IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۲
  0 0
  من 300 درصد مطمئن هستم سرمربی تیم ملی امیر قلعه نویی است.