روایت سخنگوی دولت از احتمال ایجاد محدودیت در تردد میان شهرها /مرخصی زندانیان تا پایان فروردین تمدید شد

علی ربیعی در یادداشتی نوشت: در سال جدید و ایام تعطیلات نوروزی تاکنون، علاوه بر جلسات روزانه کمیته ها و ستاد در وزارت بهداشت، یک جلسه هیات دولت و دو جلسه ستاد مقابله با کرونا برگزار شده است.

به گزارش خبرآنلاین در ادامه این یادداشت که ایرنا منتشر کرده آمده است؛

در جلسه امروز ستاد، تصمیمات خوبی اتخاذ شد. استراتژی ما  ایزولاسیون و درمان مبتلایان، و برای پیشگیری از شیوع، فاصله گذاری اجتماعی است. 

یکی از محورهای اصلی این جلسات، ارزیابی مداوم سیاست‌های اجرا شده و دانش جهانی و همچنین سیاستهای اجرا شده در کشور خودمان برای گرفتن تصمیمات بعدی است. اساس و عناصر اصلی این تصمیم‌گیری‌ها،  بر پایه افزایش پایداری نظام سلامت و بهبود مبتلایان، همراه عدم اخلال در زندگی روزمره مردم،  دسترسی به کالاها و خدمات، ایجاد وفور کالا در بازار و اجرای  سیاست‌های فاصله گذاری اجتماعی است. ما تاکنون  ممنوعیت‌های زیادی برای پیشگیری از شیوع انجام داده‌ایم. 

 بر اساس این چارچوب، علاوه بر تاکید و ادامه‌دار بودن تصمیمات قبلی در خصوص لغو اجتماعات، تعطیلی‌های مصوب مراکز تجمع و برخی صنوف با سختگیری و باز بودن مراکز مایحتاج عمومی، تصمیمات جدیدی نیز اتخاذ و ادامه خواهد یافت.

 تعطیلی ادارات
ما در کشور دو میلیون چهارصد ‌پنجاه هزار کارمند داریم که بنا بر تصمیمات قبلی تاکنون یک میلیون دویست هزار نفر آنها از ابتدای اسفند تعطیل شده و بیش از پانصد هزار نفر در مشاغلی هستند که حضور آنها الزامی ‌اجتناب ناپذیر است. لذا مدیران ادارات در خصوص حضور نیروها در محل کار به روش دورکاری حداکثر تا یک سوم نیروها و بطور چرخشی و شیفتی در محیط کار برنامه‌ریزی کنند.

اداراتی مانند بانک‌ها نیز  ترتیبی اتخاذ نمایند تا به روش اینترنتی کارها صورت گیرد.

یکی از موضوعات مهم ترددهای بین شهری است. با توجه به اهمیت محدود سازی و کنترل تردد های بین شهری در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، امروز بعد از ظهر در دفتر وزیر کشور با مشارکت ذینفعان مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ می‌شود.

همچنین  ارزیابی تصمیمات متخذه ستاد در خصوص مرخصی زندانیان انجام و قرار شد مرخصی آنها تا پایان فروردین ماه تمدید شود. همچنین  به منظور ایجاد امنیت اجتماعی،  نظارت مستمر بر این افراد انجام می‌شود.

همچنین برای تشویق به ماندن مردم در خانه،  موانع گسترش فروش اینترنتی بررسی و مقرر شد وزارت ارتباطات به طور مداوم پیگیری و گسترش فروش اینترنتی را در دستور کار خود داشته باشند. همچنین برای جلوگیری از شیوع  بیماری وزارت بهداشت هم پروتکل بهداشتی فروشندگان را نظارت و ارزیابی می نماید.

ما امروز در دو جنگ کرونا و تحریم قرار دادیم. غلبه بر کرونا به جز افزایش اعتماد به هم  و عمل به توصیه های وزارت بهداشت به دست نمی‌آید. ما نیازمند اجرای یک قرارداد بزرگ اجتماعی بر محور کرونا هستیم. همکاری با سیاستهای دولت و عمل به توصیه های وزارت بهداشت را باید به یک قرارداد همکاری بین ایرانیان تبدیل کنیم. قطعا در سایه این قرارداد است که ما می‌توانیم زودتر این مهمان ناخوانده جان ستان را از خانه بیرون کنیم.

2727

کد خبر 1368600

برچسب‌ها