آیا آمریکا تحریم ها علیه ایران را لغو خواهد کرد؟

ایران به دنبال لغو تحریم های اقتصادی علیه کشورمان است اما ایالات متحده بر مواضع قدیمی اش پافشاری می کند و با وجود انتقادهایی که از ترامپ بابت ادامه تحریم ها در شرایط کنونی جهان وجود دارد، او تسلیم نشده است.

مهسا مژدهی: با بروز بیماری کرونا،سیاست خارجی ایران تمرکز خود را بر روی برداشته شدن تحریم های ظالمانه علیه کشورمان گذاشته است. ایران به درستی به این موضوع تاکید دارد که تحریم های ایالات متحده علیه کشورمان، ما را با مشکلاتی در زمینه تهیه دارو و کمک های بهداشتی در روزگار کرونا رو به رو کرده است که دلیل عمده آنهم تصمیمات ترامپ است. از سوی دیگر امریکا موضوع کمک به ایران را مطرح کرده بدون اینکه اشاره ای به مشکات اقتصادی کند که برای ایران به وجود اورده است. در چنین شرایطی برخی کشورها هم درحمایت از ایران تحریم ها را ناقض حقوق انسانی می دانند. اما درخواست های ایران برای لغو تحریم و متهم کردن ایالات متحده به تروریسم اقتصادی تا چه اندازه می تواند کلید حل مشکل تحریم باشد. در خبرآنلاین با مهدی مطهرنیا، استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین الملل در این زمینه به گفتگو نشستیم:

سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران این روزها معطوف به موضوع کروناست. در کشور مقامات ایرانی سعی دارند تا ظالمانه بودن تحریم ها را به ویژه در شرایط فعلی به جهان نشان دهند اما از سوی امریکا واکنشی به این اعتراضات صورت نگرفته . به نظر شما این فشارها به ایالات متحده تا چه اندازه می تواند مفید باشد؟

آنچه که امریکا در شرایط کنونی انجام می دهد تلاش برای ارتقاء افکار عمومی در راستای کمک به ایران برای عبور از بحران کرونا است. این کشور از روزهای نخست گفته که آمادگی دارد تا به ایران کمک کند تا در وضعیت استثنایی به نام کرونا فضای همکاری ایجاد شود. خمیرمایه سیاست خارجی امریکا متوجه به این نکته است که آنها با حکمرانان کشور مشکل دارند و با توجه به اینکه کرونا متوجه ملت است، مشکلی با ملت ایران ندارند. امریکا با پیشگامی در تمام زمینه ها برای مهار کرونا زمینه مهار افکار عمومی را فراهم کرد. ایران با رد پیشنهاد ایالات متحده موضوع رویکرد برداشتن کل تحریم های امریکا علیه کشورمان را مطرح کرد. وزارت خارجه کشورمان به هرحال تابع نهادهای دیگری است که تائید کننده سیاست کشور هستند. رهبر معظم انقلاب بی اعتمادی مطلق خود را به امریکایی ها اعلام کرده اند. در سخنرانی روز مبعث ایشان با قدرت کمک آمریکا به ایران را رد کردند و آن را حتی خطرناک دانستند. ایران از نظر سیاسی به هیچ وجه نمی تواند به تعاملی از این دست با آمریکا تن بدهد.

اکنون آمریکا مدعی می شود که با توجه به تجربه چهاردهه خود هرگونه برداشتن تحریم ها می تواند جهان را به خطر بیاندازد. با توجه به این رویکرد هر دو طرف نمی شود امیدی به تلاش هایی داشت که به دنبال برداشته شدن تحریم های ظالمانه علیه ایران است. اما ایالات متحده می گوید که تلاش می کند از روزنه هایی که وجود دارد به ایران در رفع مشکل کمک کند.

موضع گیری وزارت خارجه امریکا در مقابل بیانات رهبری نشان دهنده رویکرد ایالات متحده است. آنها از تحریم های خود علیه ایران عقب نشینی نخواهند کرد اما تلاش می کنند تا با استفاده از فرصت پیش آمده، با دادن پیشنهاد کمک به ایران تحرکاتی داشته باشند که به دیگر کشورها بگوید آن کسی که کمک ها را رد کرد ایران بوده است.

آمریکا اصرار زیادی دارد که موضوع کمک به ایران را پررنگ کند و توپ را به زمین کشورمان بیاندازد. شما این رویکرد مقامات ایالات متحده را چطور ارزیابی می کنید؟

امریکا می گوید من دارو و پول به ایران می دهم اما می خواهم خودم هم بر روند کار نظارت داشته باشم . اینکه ایران این موضوع را قبول نمی کند یک موضوع سیاسی  است همانطور که پیشنهاد امریکا هم برای کمک یک پیشنهاد سیاسی به حساب می آید. همه دولتمردان جهان در رقابت های خود اهداف سیاسی را مد نظر دارند اما چگونگی دنبال کردن این اهداف مهم است. آمریکا آشکارا با نظام جمهوری اسلامی ایران سر ستیز دارد. اما در عین حال آنها اعلام می کنند که با ملت ایران مشکلی ندارند و می خواهند که در زمان کرونا به ملت ما کمک کنند. ایران حاضر نیست این شکل از تعامل با امریکا را قبول کند. از طرفی اگر چنین کمکی صورت پذیرد افکار عمومی زمینه های ایجاد فضای مناسب برای ارتباط با امریکا را به دست می آورد. امریکا افکار را به این سمت هدایت می کند که می خواهد به حکمرانان فشار بیاورد و نه به مردم. اگر ایران چنین اجازه ای به ایالات متحده بدهد که امریکا تلاش های خود را برای کمک به کار ببندد، ممکن است افکار عمومی جهان به سمتی که انها می خواهند برود. اگر ایران سرسختی نشان دهد هم در افکار عمومی متهم به عملکرد لجبازانه می شود.

ایران اما راه دیگری را انتخاب کرده و روی تحریم ها دست گذاشته است. به نظر می رسد که دیپلمات های ایرانی می خواهند مقامات دیگر کشورها را هم در خصوص اعتراض به تحریم ها علیه ایران با خود همراه کنند.

ایران راه میانه را در پیش گرفته که تلاش برای برداشته شدن تحریم هاست. این در حالیست که امریکا می گوید راهی را برای کمک باز گذاشته است. در حال حاضر برخی کشورهای دیگر هم هستند که این موضوع را علیه امریکا مطرح می کنند و خواهان برداشته شدن تحریم های امریکا در شرایط فعلی هستند. آنها به دنبال رقابت با ترامپ هستند و این رقابت در میان کشورهای روسیه و چین و فرانسه و ... با امریکا خیلی زیاد است. مثلا ما می بینیم که برخلاف خواسته امریکا فرانسوی ها زندانی ایرانی را که ایالات متحده خواهان استردادش بود را ازاد می کند و به حرف ترامپ بی اعتناست.

اروپا می خواهد در لغو تحریم ها کمک کند اما نگرانی زیادی بابت جریمه ها وجود دارد. می دانیم که کار کردن با شرکت های ایرانی برای آنها با عواقب بسیاری همراه خواهد بود. امریکا می تواند بانک ها را جریمه کند و در روابط میان کشورها و ایران خلل ایجاد کند. هیچ یک از این کشورهای دیگر از ایالات متحده رضایت کامل ندارد. اما در عمل امریکا ضمانت اجرا را برای اجرای خواسته های خود دارد و تا زمانی که خودش اراده کند ایران را تحت تحریم ها قرار خواهد داد. در همین حال نمی شود این موضوع را رد کرد که پایتخت های اروپایی تلاش دارند تا از موضوع کرونا بهره برداری کنند. در نوع واکنش و موضع گیری آنها مسئله رقابت با امریکا هم مطرح است. اینکه بگوییم آنها منافع ایران را در نظر می گیرند بسیار آرزومندانه است. در حال حاضر ما کمک چینی ها را قبول می کنیم اما واقعا چه تفاوتی میان چین و امریکا از این نظر وجود دارد؟ آنها هم با هدف گسترش نفوذ خود بر دیگر کشورها از موضوعات اقتصادی بهره می برند و این موضوع فقط مختص به آمریکا نیست. امریکا نشان داده که اگر بخواهد کمک کند، روانتر از روس ها، اسانتر از لندن و بهتر از چین می تواند کمک کند. این را باید در نظر گرفت که هر نوع کمکی از سمت هر کشوری به کشور دیگر در این شرایط تنها موضوعی بشردوستانه نیست و با اهداف سیاسی همراه است و از این نظر فرق چندانی میان پایتخت های جهان وجود ندارد.

23/ 312 310

کد خبر 1368728

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 59
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شمس تبریزی IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  145 4
  آمریکا میگوید « من دارو و پول به ایران می دهم اما می خواهم خودم هم بر روند کار نظارت داشته باشم». این پولی که میخواد بده فقط 100 میلیون دلاره. خودشون هم گفتن به همه ی کرونا زده های دنیا یکی 100 میلیون دلار کمک کردیم و ایران هم یکیشه اما دولت قبول نمیکنه. اولا 100 میلیون دلار رقمی نیست و اگه بندازی جلوی گدا، قهر میکنه. ما که جای خود داریم. ثانیا اینها برای همین 100 میلیون دلار چه نظارتی میخوان داشته باشن؟ این احمقها میگن میخوایم نظارت کنیم تا ایران این 100 میلیون دلار را نده دست نیروهای نیابتی اش در منطقه. خخخخخخخخخخخخ. آخه بدبخت، تویی که داری دست کم سالی 4 میلیارد دلار خرج اسراییل میکنی باید بیشتر حساب کار دستت باشه که 100 میلیون پولی نیست که ما بدیم به رفقامون در منطقه. 100 میلیون حتی پول موشکهای نقطه زنی که زدیم تو سر شما در عین الاسد هم نمیشه. اونوقت تو میخواهی بر هزینه کرد آن نظارت کنی؟ خخخخخخخخخخخخخخخ
  • IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   126 0
   از وقتی منفی ها رو برداشتن شمس تبریزی بیشتر از مثنوی معنوی مولانا داره کامنت میذاره =))
  • علی TR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   10 1
   شما ساکت باشی میگن لالی؟! مشق نوشته
  • علی IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
   7 1
   دقیقا ، امریکا میخواد از آب گلالود ماهی بگیره و جلوه سیاهش تو دنیا رو هم با پول درست کنه.
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  91 0
  به نظرم تا وقتي ترامپ هست اصلا تحريم برداشته نخواهد شد چون سياست کلي ترامپ تحريم و فشار بر نظام و دولت و مردم بيچاره است ترامپ يک ماکياول تمام عيار است و سودي از لغو تحريم نميبرد مگر انکه در لغو تحريم سودي داشته باشد که ندارد دانش سياسي و بين الملل ندارد هر چيز را به چشم به چشم تجارت نگاه ميکند و اين فرد از قدرت خوشش امده لذا تحريم را لغو نخواهد کرد
 • شمس تبریزی IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  96 0
  «خمیرمایه سیاست خارجی امریکا متوجه به این نکته است که آنها با حکمرانان کشور مشکل دارند و با توجه به اینکه کرونا متوجه ملت است، مشکلی با ملت ایران ندارند». طوری فرمودید که گویی فقط کرونا متوجه ملت شده و بقیه تحریمها متوجه غیر ملت شده. واقعا شما میدونید که رقمی که آمریکا میخواسته به ایران سر کرونا بده چقدره؟ دیدم سفیر فرانسه با محموله 100 جفت پوتین عکس یادگاری گرفته که بگه بله ما هم کمک کردیم. خجالت هم خوب چیزیه. 100 جفت پوتین هم شد کمک که تو باهاش عکس یادگاری میگیری؟ من که سفیر نیستم با 200 جفت پوتین عکس میگیرم و برای توی غربتی میفرستم تا بفهمی کمک کردن یعنی چه. طرف تو الیزه نشسته و 100 جفت پوتین براش خیلیه. آبروی الیزه و کاخ سفید را بردن با این کمکهاشون. جناب کارشناس هم مثل اینکه این کمکها خیلی به چشمشون اومده. عزیز من، بلند نظر باشید. با کجا لنگ 100 میلیون دلار و 100 جفت پوتین بودیم. مگه دارن به رودزیا کمک میکنن؟
  • CH ۰۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
   6 0
   شما گویا وضعت خوبه که کمک هایی که به گفنه ی مقامات وزارت بهداشت ایران ( خبرگزاری ایرنا برو بخون !) ارزشش ۹۵۰ هزار یورو هست ، واست به قدر ۱۰۰ جفت پوتینه که می تونی بری ازش عکس بگیری ! شما ۱۷ میلیارد تومن پول واست هیچی نیست ! خبر از کادر بیمارستان نداری که با نایلکس و کیسه زباله خودشون رو می پوشونن ! برو کلیپش رو ببین : پرسنل بیمارستان بانه !
 • مجید گلپا IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  54 1
  بسیار خوب و صادقانه گفتید که هر کشوری که به ایران کمک میکند به دنبال اهداف و منافع سیاسی خودش هست.پس باید کمک امریکا رو هم قبول کرد.
 • امیررحمانی IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  83 0
  آقای روحانی به ادارات رحم کنید وتعطیل کنید،مرسی
  • شمس تبریزی IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   35 0
   تنبلی بسه. برو کار کن مگو چیست کار. اگر به هنگام تلاش برای تحصیل روزی خانواده از دنیا بروید، مثل این است که در حال عبادت جان داده اید. از روحانی هم چنین درخوساتی نکن
  • IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   35 0
   مرخصی بدون حقوق بگیر مثل مردم عادی که کار نمیکنن و پول هم درنمی اورند. کارمندان دولت هم خدا را می خواهند هم خرما را.
  • IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   26 0
   اگه ماسک و دستکش و عینک طبی بزنی کرونا نمیگیری شما باید مثل ما کادر درمان حتی لباس بپوشید .ما هر روز در بیمارستان خودکار .تلفن .صفحه کلید کامپیوتر و میز کارمون رو با محلول ضدعفونی میکنیم
  • IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   1 0
   تعطیل کنیم که برید شمال؟ شرم بر شما باد
 • اکبر IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  52 1
  به لطف دولت مردان عزیز،شکز خدا تحریم امریکا در زندگی شخص من،هیچ تاثیری نداشت.فقط باعث شد نصبت به قبل شناخت بهتری داشته باشم.فقر امروز ما حاصل تحریم ترامپ اس.قبل از اون چی؟بکشیدمون خلاص.بکدوم شغل و دارایی و....دلمون خوش باشه.زندگی فقط از ان اعراب همسایه ها هست و بس
 • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  117 1
  قبول کمک آمریکا درواقع پذیرفتن شکست در برابر یک استعمار گر نژاد پرست خونریز و تروریست است، سوال این است چرا ما از حدود چهل سال قبل دیگر با آمریکا رابطه نداریم. آیا دلایل آن برای ما آشکار نشده است. برای آنها دولت و ملت ندارد، آن در کل با ژن ایرانی مشکل دارند، تا حالا که هم رابطه نداشته ایم، از این عدم رابطه به خود باوری زیادی دست یافته ایم. دیپلماسی التماسی ممنوع!
  • ممو IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   72 0
   دریک کلام روانپزشکی خودتونشون بده اگه نشدیه امامزاده ایی جایی حتما خودت رومعرفی بکن ضرر نداره
  • یاس IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
   7 1
   یادمه تو زلزله بم هم میگفتن کمک آمریکا رو قبول نکنید! قبول کردن، خوبم قبول کردن همون بندگان خدارو که کمک آورده بودن بردن تو نماز جمعه و توروشون بهشون گفتن مرگ بر آمریکا! و یک هفته بعد تمام اون کمک ها (مثل همین کمک های الان) سر از بازار سیاه و داروخونه ها در آورد برای فروش! شما جماعت امتحان پس داده اید! تا خشک مغزهایی مثل جنابعالی تو این مملکت باشن اینجا با کره شمالی هیچ فرقی نخواهد داشت!
 • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  111 1
  قبول کمک آمریکا درواقع پذیرفتن شکست در برابر یک استعمار گر نژاد پرست خونریز و تروریست است، سوال این است چرا ما از حدود چهل سال قبل دیگر با آمریکا رابطه نداریم. آیا دلایل آن برای ما آشکار نشده است. برای آنها دولت و ملت ندارد، آن در کل با ژن ایرانی مشکل دارند، تا حالا که هم رابطه نداشته ایم، از این عدم رابطه به خود باوری زیادی دست یافته ایم. دیپلماسی التماسی ممنوع!
  • شمس تبریزی IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   62 0
   عزیز من اینها را به اینها نگو. اینها اوتیسم سیاسی دارن.
  • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   44 0
   امثال شما کشور وملت رانابود کردید حالا ایران اگر کمکهای امریکا راقبول نکرد مثلا چی میشه خط وخشعی به ابرو امریکا وارد میشه بعداش هیچ کس تاامریکا نخاهد تحریمها را بردارد جرات حتی حرفش رابزند ندارد چه بسا کشوری بخاهد اجراش کند
  • GB ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   46 0
   کمک و این چیزا اگه قبول نمی کنید پس لطف کنید کتاب های درسی، دسترسی به ژورنال های علمی که نویسنده امریکایی داره در امریکا منتشر میشه رو قطع کنید و استفاده نکنید! هیچ توریست امریکایی رو داخل کشور راه ندید! سایت هایی که امریکایی هستند مثل گوگل و یاهو و ماکروسافت و ... رو کلا به کل قطع کنید! ویندوزهایی که ریختید رو کامپیوترها رو حذف کنید و سیستم وطنی استفاده کنید! همه این اختراعات و اکتشافات و ... که از امریکا برخواسته هست، یا دخلی درش داشته رو باید از بین ببرید چون توسط امریکایی ساخته شده که پولش مشروع نیست! استفاده از ابزارهایی که توسط پول نامشروع امریکا ساخته شده حکمش چیه؟!! ایران کپی امریکا هست تو سیاست خارجه! ایران به دنیا کشور گشایی هست! به دنبال قدرت طلبی هست حداقل تو منطقه و اگه ایران قدرت نظامی علمی امریکا رو داشت مطمئن باشید در کل کشورها دخالت می کرد!
  • شمس تبریزی IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   8 2
   مایکروسافت مال بیل گیتس هست نه دولت آمریکا. بیل تلاش کرده و رزق حلال تحصیل کرده. برای چی نامشروعه؟ البته ممکنه یه جاهایی گرون فروشی کرده باشه و به خاطر همین مالش آمیخته به حرام شده باشه. در اینصورت با پرداخت خمس اش، تصرف در بقیه اش برای بیل حلاله. خمسش هم به ما پرداخت شده که گوارای وجودمان. در ضمن ما را با آمریکا مقایسه نکن. ممکنه ظاهر کارهایمان یکی باشه اما معنای کارهایمان متفاوته. فرضا خمس بر ما حلال است اما بر آمریکایی ها نه. چون آنها حکومت طاغوت هستن و اجازه دریافت خمس ندارن.
  • شمس تبریزی IR ۰۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
   5 0
   یه چیزی بگم. زنبور از جانب خدا امر شده به اینکه عسل بسازه. میدونی چرا؟ برای اینکه مومن بخوره و برای ذکر خدا قوت داشته باشه. مخترعان هم به شکل غریزی هدایت شدن به سمت اختراع کردن تا از اختراعات شان در جهت نصرت اسلام بهره بگیری. همین اف 14 ها برای چی اختراع شدن؟ برای اینکه خدا میدانست که بعدا یک عده روی زمین پیدا میشن که به دنبال نصرت دینش هستن و به این اف 14 ها نیاز دارن. به خاطر همین به دل مخترعان آمریکایی انداخت تا اف 14 را اختراع کنند. همین اف 35 و غیرو هم برای مومنان آینده که به دنبال نصرت اسلام هستن اختراع شده. البته اینهایی که دنبال اختراع اینها رفتن، خودشان خبر ندارن که مامور هستن. از عمق قضایا چندان سر در نمیارن. حالا شما به ما میگی از اینها استفاده نکنیم؟ مگه اینها برای غیر ما خلق شده؟ چه کسی بهتر از ما که از اینها استفاده کنه؟
  • IR ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
   0 0
   ماکروسافت به موقع اش میشه سازمان جاسوسی از ایرانی ها از طریق ویندوز و ... و فروش اون به سازمان های اطلاعاتی امریکا! به موقع اش میشه مال بیل گیتس که ادم اوکی هست! مشکل شما دقیقا همینه که همه چیز رو جوری برداشت می کنید به موقع اش که دلتون می خواد! الانم که میگی این چیزا اختراع و کشف شده برای انسان ها! همه اش هم حکمت خدا بوده! کلا این موشک ها و بمب ها هم که میلیون ها نفر رو کام مرگ فرستاده حکمت خدا بوده! تازه چرا دور بریم همین پراید هم که سالانه چند ده هزار کشته میده در واقع جون مسلمون میگیره هم حکمت خدا بوده! تو افریقا هم هر ثانیه انسان ها بچه ها کشته میشن بدیل سو تغذیه و اب الوده هم حکمت خدا بوده! من نمی دونم اگه حکمت خدا هست اینه پس اگه نباشه چیه! یا بیا فرض کنیم که اگه حکمت خدایی در کنار نباشه و حذفش کنیم از زندگی روزمره! حالا زندگی مون چه فرقی میکنه با بودنش؟! به موقع اش که میشه از علم و دنیا صحبت می کنید! به موقع اش که میشه علم رو میگید به درد نمیخوره و خدا و اسلام این طوری گفته! همچین انسان هایی که این قدر همه چیز رو بازی میدن دقیقا آفت کشور هستند!
  • شمس تبریزی IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
   0 0
   تمام سوالات شما پاسخ داره. مشکل شما اینه که یا میخواهید بهانه جویی کنید یا نمیتوانید عمق را ببینید. در مورد همین مایکروسافت که شما گفتی. بله باید احتیاط کرد و در رایانه هایی که اطلاعات مهمی روی آن ثبت است از نرم افزارخارجی استفاده نکرد. اما یان برای من و خیلی های دیگه نیست. من چیزی ندارم که مایکروسافت دنبال دستیابی به اون باشه. لطفا یه مقدار عمیق نگاه کنید. بنده آب انگور خنک میخورم اما مواظب باش که روی گاز نذاری که جوش بیاد چون در این صورت حرامه و نمیخورم. اگر دلیل اینی راکه گفتم فهمیدی، دلیل بقیه صحبتهای مرا هم خواهی فهمید.
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  66 0
  امان از ایدئولوژی!!!
 • IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  47 0
  خدا نکند.مامردم درسته که سختی می کشیم اما نفس دزدان واختلاس کننده ها و ظالمان هم تنگ شده
 • شمس تبریزی IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  60 0
  استاد دانشگاه که چنین حرفهایی را بزنه، معلومه عوام چه فکر میکنند. متاسفانه بارها نشان دادید که صغیری بیش نیستید
  • شمس تبریزی IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   19 0
   خبرنگار جماعت کارشون اینه که از یه متن چند ده جمله ای یه جمله را جدا و منتشر کنن تا مظلوم نمایی کنن. نامردی که از 4 کامنت من همین یه دونه را منتشر کردی. مگه دستم بهتون نرسه .
  • فرزاد CH ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
   1 0
   چرا موقع بیماری ، خودشون برای درمان خود و یا اعضای خانوادشون پا میشن میرن تو همون فرانسه و آلمان و انگلیس و آمریکا !؟ در اون صورت چی!؟ اونجا مورد بیوتروریسم قرار نمی گیرن !؟ یا فقط بیوتروریسم روی ملت تاثیر میذاره !؟
 • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  44 0
  حتي اگر آمريكا تحريم را برداره دولت ايران و همتي نخواهند گذاشت قيمت دلار ايننتر بيايد همتي خواهد گفت ثبات دلار از كاهش دلار مهمتر است ! چه فرقي به حال مردم داره؟ وقتي خودشان نمي گذارند مردم حال خوش داشته باشند وقتي حال مردم برايشان مهم نيست؟!
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  30 1
  ما دچار تحريمهاي داخلي هستيم نه خارجي! خارجي ها تحريم كرده اند و شديد هم هست همه مشكلات از اينجاست!
 • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  73 1
  کاش آمریکاتحریم هاروبرنداره چون اصلا نه به اقتصادما نه به سلامت ماربطی نداره فقط جیب آقایون پرترمیشه من مخالف برداشتن تحریمم به هزاران دلیل•••••
 • IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  35 1
  امریکا می گوید اماده لغو تحریمها است اگر ایران مذاکره کند و ایران می گوید مذاکره نمی کند. در شرایط فعلی یک ادم بیطرف وقتی سخنان وزیر خارجه ایران را در رابطه با تحت فشار بودن مردم عادی ایران می شنود به خودش می گوید خب خودتان دلتان برای مردمتان بسوزد و مذاکره کنید راه حل که دارید!
  • شمس تبریزی IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   57 0
   سر چی میخواد مذاکره کنه؟ برد موشک؟ غنی سازی؟ منطقه؟ حقوق بشر؟ اریک ترامپ چند روز پیش از ترور حاج قاسم از مارالاگو یه توییت بسیار رکیک و مستهجنی کرد و بعد حذفش کرد. اونقدر رکیک هست که خبرآنلاین منتشر نمیکنه وگرنه مینوشتم چی نوشته بود. اشاره به ترور حاج قاسم کرده بود. هرچند که آن روز مشخص نبود داره از چی حرف میزنه اما معلوم بود میخوان یه کار مهمی بکنن. حالا میخوام بگم تا اون کاری را که اریک ترامپ گفته بود با ما میکنه، تا با خودش و باباش و هفت پشتش در عراق و منطقه نکنیم، ول نمیکنیم. اینها هنوز صابون ایرانی به تنشون نخورده تا ببینن چطوری کف میکنه
 • علی IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  45 0
  امکان نداره ترامپ ،تحریم‌ها رو برداره، ترامپ خود،کاملاً در قضیهء کرونا هستش، و البته خودش، و نه اطرافیانش، و + (سیا)، و علت اینکه، این کارو کرد، مربوط میشه به افزایش جمعیت کره زمین، که بالای ۲ میلیارد هستش ، و میخوان با این کار ،جمعیت رو ، به زیر ۵۰۰ ملیون برسونن، و اگر این کار انجام نشه، کره زمین، ۵۰ سال عمر مفید داره. البته باعث و بانی همهء بدبختی‌هامون امریکای قلدور هستش . کشوریکه منع سلاح های بیولوژیک رو ، امضاء نکنه، انتظار دیگه ای نمیتونی ازش داشته باشی . مردک آورده بیخ گوشمون تو گرجستان آزمایشگاه بیولوژیک زده، اونوقت هیچ کسی هم اعتراض نکرده . حالا بیا و درستش کن .
  • US ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   3 0
   میگم علی آقا با 2 میلیارد جمعیت جهان بهش پنجاه سال عمر مفید دادی،باید خدمتت عرض کنم جمعیت جهان 7.8 میلیارد نفره که این عمر مفید دنیا را به 12-13 سال تقلیل میده.با این حساب شاید باید از ترامپ ممنون باشیم.گذشته از اینا خوشم میاد حرفات همش حساب شده و با دلیل و مدرک بود و اصلا الکی ادعا نکردی،فرار مغزها کیلو چنده تا علی آقا ایرانه.
 • IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  56 0
  زمانی که برجام امضا شد و میلیونها دلار که مسدود بود به ایران داده شد ایا قیمت دلار پایین امد ایا وضعیت اقتصادی مردم خوب شد به نظر من به حال مردم عادی فرقی نمی کنه
 • ناشناس IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  15 0
  قبول دارید که سیاست خارجی ما زنگ زده و فاقد انعطاف است که هیچگونه قدرت مانوری ندارد ؟ الان وقت آن است که عدد نزدیک به واقعیت را که نماینده سازمان بهداشت جهانی چند روز قبل حدود پنج برابر میزان فعلی تخمین زده اعلام کنیم و این تعداد مبتلا و فوتی را مدام بر سر جامعه جهانی بکوبیم که حداقل آنها از بیم شدت اپیدمی آن به سایر نقاط اقدامی کنند و صدای خود را مقابل آمریکا بالاتر ببرند ؟
 • محمد IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  52 0
  خداانشالله شراین لجن زرد رو از روی زمین پاک کنه
 • IR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  45 0
  آقا نظرات این شمس تبریزی رو اینقدر درج نکنید دیگه.
  • شمس تبریزی IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   6 0
   چرا؟ مگه جای تو رو تنگ کردم؟ خدا از یه آلمانی پرسید از من چی میخوای؟ گفت رفیقم یه ویلای خوب داره. یه دونه مشابهش را به من بده. از آمریکایی پرسید از من چی میخوای؟ گفت رفیقم یه ویلای خوشگل داره. یه دونه بهترش را به من بده. از ایرانیه که پرسید چی میخوای؟ گفت رفیقم یه دونه ویلای خوشگل داره. ازش بگیر. این خصلت اخلاقی خوب نیست جانم. به جای اینکه از خبرآنلاین بخوای مال منو منتشر نکنه بگو مال تو رو هم منتشر کنه
 • IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  11 0
  یک مثل معروف ترکی هست که میگه چه عزا باشه "عزای مرغه" چه عروسی باشه باز هم "عزای مرغه". (بالاخره مرغ رو ذبح میکنن)
 • مهدی IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  1 0
  فکرنکنم امریکاتحریمهاروبرداره اگربخوادتحریمهاروبرداره یعنی دربرابرایران سرخم کرده وبه شکست سختی تن داده .
 • مهدی IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  6 0
  قبلادولت مردان میگفتن تحریمهااصلا اثرندارع وتوافق سم هست حال این روپیش بینی نکرده بودن درچنین شرایط کرونایی دست به دامن کشورهای دیگرشدن ک تحریمهابرداشته بشودبس این عمل معلوم میکنع تحریمهااثردارع اگرتحریمهابرنداشته بشه تکلیف چیه مردم تاوان میده یادولت؟؟؟
 • IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  بخداوند خالق یکتا قسم.پشت 100میلیون دولار.100 میلیارددولارنقشه کلک خوابیده.آمریکا+همتایان قریب از41سال باتمام ابزارها وراهها برنامه ریزیهای بتوان بالا هرچه توانستن برعلیه ملت حکومت ایران کوتاهی نکردند انجام دادند.خوشبختانه دولت باهمکاری وهمیار ملت ناکامشون کرده. حالا دشمن سرسخت دیرینه میخوادبااین ترفندکمک بشردوستانه به دآرزوهاش برسه. میرسه آره میرسه ولی ازراه چاه آب فاضلاب میره.ما ملت ایران فقط کمک خداوندمتعال نیازمبرم داریم.بس
 • یاس IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  3 0
  آقای ممیز خبر آنلاین، منتشر کردن کامنت های لمپنانه این دوست عزیز شمس تبریزی به وجهه خودتون لطمه میزنه ، اگه این رو هم نمیفهمید که ببیندید در وب سایتتون رو! چطور ایشون زیر هر پستی میتونه ده تا کامنت بزاره ولی کلا 19 تا نظر غیر قابل انتشار میشه!
  • شمس تبریزی IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
   0 1
   آبجی، یه بخشی از اون کامنتهای غیر قابل انتشار مال منه. اینهایی که منتشر شده، مشتی از خروار است. به علاوه من دربرخورد با آمریکایی ها و سایر زورگویان عالم لمپن میشم چون سالهاست متوجه شدم که اینها زبان متمدنانه سرشان نمیشه. حاصل ادبیات متمدنانه را در برخورد اینها با ظریف دیدم. اینها ظریف به دردشون نمیخوره. چاروادارها و لمپنهایی چون من را لازم دارن. به علاوه شما تیپ مصدق را می پسندی و من امثال شعبان جعفری را. خبرآنلاین هم اگه فکر میکنه پرستیژش ممکنه از بین بره، میتونه منتشر نکنه. میرم جای دیگه مینویسم
 • مجیذد IR ۰۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  3 0
  گرگ در لباس میش خدا لعنت کنه هرچی آمریکایی جنایت کار هست ای کاش یه درصد از شجاعت ایرانو چند کشور داشتن الان چیزی به نام آمریکا وجود نداشت دم ملت ودلت چین گرم که از هرکمکی برای مردم جهان کوتاهی نکرد به لطف خدا شاهد نابودی آمریکا به لطف خداوند که هتا کمک های بشر دوستانه این کشور بو جنایت میده
 • ناشناس AR ۰۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  3 0
  بنظر من همه کشورها باید باهم دوست و رفاقت کنند درسته که هر کشوری واسه خودشه خوب ان کشورها که دارن دوستی میکنن باید مواظب باشن الان خیلی کشورها با امریکا دوستن و منافع میبرن ولی حواسشونم هست انشاله این تحریمها برداشته بشن بخدا این مردم ایران اخه تا کی تاوان بدن
 • IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  0 0
  سلام عقرب توان نداشته باشه نیش به خودش میزنه...توان ترامپ را بگیرید.....نیش نیش
 • علیرضا AE ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  1 0
  سلام بر جهانیان. آقای ترامپ این روزها دنبال فرار از فاجعه در آمریکا باش پیش گویی سامپسونها به واقعیت نزدیک می‌شود با بی اهمیت جلوه دادن جان مردم خویش توسط آنها ترور خواهی شد واین سرنوشت رقت باریست منتخب یک ملت باید دنبال جناح گرایی نباشد باید در قدم اول نگرانی وموانع ملت خویش را برطرف کند نه نسبت به نگرانی ملت بی اهمیت باشد همان گونه که فردی را بالا می‌برند توان به زمین زدنش را نیز دارند و دقایق معکوس با بی توجهی در حال رقم خوردن است حکم غیر قابل انکار ملت آمریکا در زمان معکوس
  • IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
   0 0
   خدا شفا بده
 • علیرضا AE ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  0 0
  سلام مردم دنیا باید بدانند همه با هم برابرند ودست از ستیز بردارند ودوز وکلک ونیرنگ جایگاهی ندارد و همه به احدیت خداوند روی آورند تنها ریسمان نجات است وگرنه هلاک هر انسان خیلی نزدیکتر از آن است که فکر می‌کنند وببینند که توان مقابله با یک ویروس رادارند پس چگونه در مقابل مخلوق ایستاده‌اند فقط بیندیشید قابل توجه راندخوار آنی که که کانادا می‌گریزند اگر روزی انتقام حق تعالی این چنین باشد کجا امنیت دارید
 • IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  16 0
  این ویروس منحوس توسط خود دولت آمریکا و اسرائیل ساخته شده است که از این طریق بتواند ایران را به پای میز مذاکره بکشاند،ولی غافل از اینکه ما ملت امام حسین هستیم،بگو ترامپ غلط کردی راهی که تو الان داری میروی خیلی وقت جلوتر توسط دلاورمردان ایران آسفالت شده،
  • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
   0 0
   وزارت بهداشت ایران هم به طور رسمی اعلام کرد کرونا بشرساخت نیست. مغزت رو آب بکش خوب میشی
  • شمس تبریزی IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
   0 0
   وزارت بهداشت اصلا میدونه میکروسکوپ الکترونی چیه؟اصلا همچین چیزی در بساطش داره؟ اصلا بلده که بسازه؟ اینها حتی عرضه نداشتن یه تصویر میکروسکوپی از کرونا بگیرن تا این رسانه های بیچاره مجبور به انتشار عکسهایی که خارجی ها برداشتن نشن. کسی که یه تصویر ساده از کرونا نگرفته، صلاحیت صحبت درباره دست ساز بودن و یا غیر دست ساز بودن ویروس را نداره
 • حسین IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  9 1
  روسیه و چین دنبال فرصتی هستن تا ایران را مستعمره خود کنند.لعنت به دشمنان دوست نما
 • IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
  0 0
  مرگ بر امریکا و مرگ بر امریکاپرستان.تو زمان کرونا هم تحریم ها رو افزایش داد واقعا جنایتکارن