اظهارات‌ ضدکرونایی روحانی : مردم از فردا آماده سخت‌گیری‌ بیشتر باشند

رئیس جمهور گفت: ما در روزهای گذشته مجبور شدیم بخش زیادی از اقتصاد را تعطیل کنیم و دلیل آن هم اهمیت سلامت مردم برایمان است.

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین، حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در جلسه امروز هیأت دولت، گفت: ما در روزهای گذشته مجبور شدیم بخش زیادی از اقتصاد را تعطیل کنیم و دلیل آن هم اهمیت سلامت مردم برایمان است.

وی گفت: از ۲ میلیون و چهارصد و پنجاه هزار کارمند دولت، بخش اعظم سر کار نیستند و تعطیل شدند؛ به جز یک اقلیتی در بخش بهداشت و درمان که با تمام وجود در حال کار و فعالیت هستند. ما گفتیم یک سوم کارمندان بصورت گردشی سرکار بیایدند که این کار هم به خوبی دارد انجام می‌شود.

اهم اظهارات رئیس دولت را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛ 

*به دلیل اینکه ناچار هستیم آب، برق و انرژی و مواد غذایی را تامین کنیم و محصول کشاورزی را به بازار برسانیم و همه آنهایی که برای تولید کار می‌کنند و همه کارخانجاتی که مواد خوراکی و مواد شوینده لازم را تولید می‌کنند باید بتوانند به شکل حداکثری به فعالیت خودشان باید ادامه بدهند برای اینکه نیازهای مردم تامین شود.

* بنابر این باید توجه کنیم که هم نیاز داریم به اینکه بخش اعظم مردم در خانه بمانند و هم یک اقلیت کوچکی برای تامین نیازمندی‌های ضروری مردم کنار فعالیت‌های اقتصادی و کارگاه‌های تولیدی خودشان باشند. این کار به خوبی در حال انجام گرفتن است. امروز مردم برای تامین نیازمندی‌های ضروری‌شان بحمدالله در یک شرایط نسبتا مناسبی قرار دارند. آن چیزی که ضرورت زندگی‌شان است در فروشگاه‌ها است و در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

* ما باید در اینجا از همه رانندگانی که از مبدا بنادر کار می‌کنند و جنس‌ها را به کارخانه‌ها می‌رسانند و مواد را از کارخانه‌ها به مغازه‌ها می‌رسانند و در اختیار مردم قرار می‌دهند و همچنین از آن بخش ریل و هواپیما که محصولات لازم را در اختیار مردم قرار می‌دهند و پروازهای لازم را انجام می‌دهند نیز قدردانی کنیم.

*همچنین باید از بخش اقتصادی کشور که نیازمندی‌ها را  تامین می‌کنند نیز باید قدردانی کنیم. الان به‌رغم مشکلاتی که ما داریم، آنچه برای دارو، درمان مردم، مواد شوینده ضرورت دارد که ما از خارج تامین کنیم، ارز آن بدون استثنا تامین می‌شود. آنجایی که لازم است هواپیمای ما می‌رود و مواد لازم یا تجهیزات لازم پزشکی را وارد کشور می‌کند ما باید به دلیل کار عظیمی که در این خصوص در حال انجام است باید از همه اینها قدردانی کنیم.

* در زمینه درمان و مراجعه مردم به پزشکان یک کار خوبی در کشور در حال انجام است و تقریبا داریم غربالگری می‌کنیم که چه کسانی باید در خانه بمانند و چه کسانی باید به پزشک مراجعه کنند. به حمد الله تا امروز کمبود تخت، پرستار و پزشک نداریم. 

* ۶۰ درصد تخت بیمارستانی ما در مشهد خالی است و ۳۰ درصد از تخت‌های بخش ویژه هم جای خالی دارد، دستورالعمل اولیه ما این بوده که هر کشوری می‌خواهد در زمینه مبارزه با کرونا به ما کمک کند، آن را دریافت می کنیم و هر کشوری هم از ما کمک بخواهد در حد توان به آنها هم کمک می‌کنیم.

* همه مقامات از مردم درخواست کردند در این ایام مردم به سفر نروند، دیروز آماری که استاندار خراسان رضوی به من  داد نشان می‌دهد مردم همراهی کرده اند و استاندار خراسان رضوی گزارش داد که ۷۸ درصد سفرها در این استان کاهش پیدا کرده است. این به معنای همکاری خوب در کشور است.

*دیروز در ستاد مبارزه با کرونا بحث مفصلی شد که سختگیری‌ها باید بیشتر شود و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را وزارت بهداشت آورده بود، این امر به کمیته امنیتی اجتماعی که وزیر کشور مسئول آن است محول شد. طرحی آماده شده و تدوینش تا ظهر طول می‌کشد و این طرح تصویب و ابلاغ خواهد شد و برای سفرها مشکلات و محدودیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد که از مردم بخواهند سریعتر به موطنشان برگردند.

*طرح فاصله گذاری اجتماعی تصویب و ابلاغ خواهد شد ، ممکن است سختگیرانه باشد و برای سفرهای مردم مشکلاتی ایجاد کند؛ از مردم بخواهد که سریع تر به موطن اصلی خود  و از سفر زودتر برگردند و سفرهای موج بعد را جلوگیری کنند.

*این تصمیمات برای مردم سخت خواهد بود ممکن است پارک ها و بوستان‌ها بسته شود و سیزده بدر مانند سال های قبل نباشد، مردم باید به شرایط سخت‌تر قناعت کنند زیرا چاره ای جز این نداریم و حفظ جان مردم برای ما بسیار مهم است.

*بر اساس گزارش‌های وزیر بهداشت، موج اول بیماری کرونا عبور کرده‌ایم اما ممکن است، موج دیگری در روزهای آینده پیش روی ما است که باید آنرا کنترل و مدیریت کنیم، تاکید ما این است که  باید مردم کمترین خسارت را ببیند و حتی الامکان برای تامین ضرورت های زندگی دچار مشکل نشوند و این دوران به حداقل زمان کوتاه کنیم.

*دوره این بیماری را باید بگذرانیم؛ امروز کسب و کارها دچار مشکل شده‌اند این دوره را 15 روز را مد نظر قرار داده‌ایم البته چند روز از آن پانزده روز گذشته است به هر حال تا شنبه 16 فروردین این طرح باید اجرا بشود که سخت گیرانه هم است طرحی که از امروز اجرا می شود، مبانی اجرای این طرح سختگیرانه برای سلامت مردم است.

*در زمینه کمک به کسب و کار و زندگی مردم آن مقداری که در توان دولت بود به مردم اعلام شده است؛ برای سه میلیون نفر یک بسته معیشتی ویپه چهار ماهه در نظر گرفتیم برای چهار میلیون دیگر وام و تسهیلات خاص و برای مالیات، چک و بیمه کارگران و کارفرمایان و مهلت های آن هم مصوباتی داشتیم که ابلاغ کردیم.

*در جلسه فردا که ویژه بخش اقتصادی است که درباره کسب و کارها مصوبات دیگری خواهیم داشت؛ هر توانی که دولت داشته باشد  و از تمام امکانات کشور برای کاهش فشار به زندگی استفاده می کنیم، اما برای موفقیت طرح ها به کمک و مشارکت و همکاری مردم نیازمندیم اگر همه پای کار باشند و دولت را یاری کنند و همه در کنار هم باشند طرح ها را به راحتی می توانیم اجرا کنیم. ولی اگر عده ای از مردم همراهی نکنند کار سخت تر می شود

*از فردا سخت گیری‌هایی در کشور انجام می شود که مردم برای این سخت گیری ها که ضرورت حفاظت و صیانت از زندگی آنها است، آماده باشند .

*{با قدردانی از تلاش های وزارت امور خارجه}: مردم مطلع باشند دستورالعمل اولیه ما این بوده که هر کشوری که کمک می کند کمک های آنها را برای مساله کرونا دریافت کنیم، برخی کشورها کمک کردند ماسک و داروهای موردنیاز و  تجهیزات پزشکی به ایران دادند، کمک های آنها وارد کشور شده است.

*مبنا این است که هر کشوری از کمک بخواهد در حد توان به آنها کمک می کنیم و کمک کشورهایی را خواهان کمک به ایران هستند دریافت  می کنیم.

* در این زمینه وزارت کشور، بهداشت و درمان و وزارت امور خارجه در یک چارچوب درستی عمل کردند و کار را پیش بردند، به این نکته باید توجه داشته باشیم، از طرفی وزارت امور خارجه حرکت بسیارخوبی را برای حرکت افکار عمومی و «نه گفتن به تحریم» آغاز کرده است، الان در شورای امنیت سازمان ملل نیز این بحث مطرح است که مصوبه‌ای به تصویب برسد که در شرایط کرونا همه تحریم‌ها کنار زده شود و در این زمینه فعال هستند.

*{ با اشاره به مکالمه تلفنی با مقام‌های یکی از کشورهای عضو غیر دائم شورای امنیت}: آنها گفتند که طرح ما آماده است و می خواهند آن را در شورای امنیت مطرح کنند، تلاش بر این است که پول‌های مسدود شده ما در کشورهای مختلف در این شرایط آزاد شود و قدم های خوبی نیز در این زمینه برداشته می شود.

*{ خطاب به مردم}: همه بخش‌های مختلف تلاش می کنند که نیازمندی های مردم در زمینه بهداشت، درمان تامین شود و پیدا است که بار اصلی مسئولیت بر دوش وزارت بهداشت و درمان، پزشکان و پرستاران و کارد پزشکی عزیز ما است که این مسئولیت را انجام می دهند.

*{ با اشاره به وقوع سیلاب در برخی استان‌های کشور} : در چند روز اخیر بارندگی ها در برخی نقاط کشور شدید بود و منجر به بروز سیلاب شده است، از همه کسانی که به امدادرسانی مردم در مناطق سیل زده شتافتند، بخصوص از استانداران و فرمانداران و ستاد مدیریت بحران  تشکر کنم.

*وزارتخانه های مربوطه همه پای کار هستند مشکلات مردم در زمینه آب و برق مورد نیاز مردم در مناطق سیل زده را حل کنند، در زمینه مرمت پل ها در این مناطق اقدامات خوبی انجام شده است تا مساله تردد مردم حل شود.

*در سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان مشکلات و گرفتاری سیلاب بیشتر است، تلاش‌هایی در حال انجام است و باید تسریع لازم برای کاهش خسارات مردم صورت گیرد، اعتبارات مورد نیاز را مصوب کرده و در اختیار قرار می‌دهیم تا این خسارات ترمیم شود و مردم در این زمینه باید به کمک استان هایی بشتابند که این روزها فشارها و سختی های بیشتری را تحمل می کنند.  

* پیشاپیش اعیاد ماه شعبان به مردم‌ تبریک می گویم. ان شاء الله با کمک یکدیگر از این سختی‌ها و بحران‌ها با یاری خدا در زمانی کوتاه عبور خواهیم کرد

2727

کد خبر 1368789

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  این کارها باید 1 ماه پیش صورت میگرفت ،
 • FR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  بابا کشتی ما رو! مردم آمادن! شما هر کاری که درست هست رو زودتر انجام بده تا دیر نشده!!
 • اردشیر IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  من هنوز موق به تهیه ماسک نشدم
 • ناشناس IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  1 0
  با سلام. روز گذشته جناب حسین شریتمداری مقاله ای غرا، دال بر اینکه پزشکان بی مرز قابل اعتماد نیستند. در نهایت انها از کشور اخراج شدند. باید عرض کنم از سال 1360 تا کنون مقامات کشور جهت مداوا بار ها به کشورهای مختلف سفر کرده اند. حالا سوالی بشدت ذهن این حقیر را درگیر کرده مبنی بر اینکه اگر خارجی ها قابل اطمینان نیستند چطور مقامات برای درمان پزشکی خود به ان بلات می روند.
 • IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  1 0
  فروشگاه های بزرگ مانند شهروند نیز بایستی بسته شود، دیروز بالاجبار ( برای خرید میله پرده حمام !!! ) به شهروند رفتم که بسیار شلوغ بود و این بسیار غیر حرفه ایی و خطرناک است برای شیوع بیماری.
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  روحانی جان لطفا ادارات و بانک ها را تعطیل کن.به خاطر ما و خانواده ها و بچه هامون.به خاطر پدرو مادر هامون.به خاطر آینده این سرزمین به خاطر انسانیت به خاطر هر خدایی که میپرستی
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  پول‌های مسدود شده ما در کشورهای مختلف در این شرایط آزاد شود
 • TR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  چقدر دیر !!!!! چرا
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  با سرعت عمل !!!!!!!!!!!!!
 • ali IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  اگه دسترسی دارین به مسئولان - بهشون بگین خب بجای این سایت ک سرعتشم خیلی کم هست خیلی راحت میتونند با یک پیامک تو ی روز همه رو غربالگری کنن پیامک بدن به همه هرکی علائم زیر رو داره عددشو به این شماره پیامک کنه مثلا 1-سردرد 2- سرفه خشک 3- تب هفته ای یک بار این پیامکو به همه بدن و هر هفته کنترل کنند مردم رو
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  فرداتونم میبینیم
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  باید این پول تحت عنوان دارو و تجهیزات وارد کشور شود
 • یاسر IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  1 0
  جناب آقای روحانی،امیدواریم این تصمیمات بطور جدی و قاطع اجرایی بشود،هنوز دیر نشده
 • RO ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  منتظراعیادشعبان نیستیم. جشن نوروز مارابس
 • من IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  به خاطر اقتصاد کشور تعطیلی کامل ازروز اول نکردید که کار به این جابکشه.
 • majid IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  سلام وخسته نباشید. به نظرمن اگه دولت از همون اول همه رو قرنطینه خانگی کنه یک جا 15روزه کرونا تموم میشه بهتر از هزینه های الکیه. همیشه یک پایان تلخ بهتر از یک تلخی بی پایانه..
 • قاسم IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  1 0
  همه وی روس ها روسی هستند
 • حسین DE ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  0 0
  تازه الان یادتون افتاده سختگیری کنید بابا دست مریزاد
 • IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  2 0
  دولت نگران مردم نباشد. ما ملت ایران میدان دیده ایم.ب
 • IR ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  0 0
  پ ماهای ک کار درست نداریم بیمه نداریم ن یارانه کرنا بمون دادن ن پول برا کرایه خونه و وام داریم هروز هم بانک پیام میده بیا وامتو بده والا اگ داشتیم. میدادیم
 • ممد IR ۰۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  0 0
  منی که از هیچ جا حمایت نمیشم
 • یاس IR ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  0 0
  ما به چه زبانی بگیم آماده ایم!!
 • IR ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  0 0
  سلام آقای روحانی مااگرکارنکنیم خرج زندگیمون ازکجابیاریم بایدشمالطف کنیدخرجی این مدت به حساب سرپرست خانوارهاواریزکنیدکه ماهم شرمنده خانوادهایمان نشویم یامجبورنشیم ازخونه بخاطرخرج روزمره سرکاربرویم ممنون ازلطف شماریس جمهورمحترم ودلسوز ومردمی آقای روحانی
 • سعید IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  0 0
  آقای روحانی ما کارگر ساختمانی هستیم چطور تو خونه بمونیم وقتی حقوقی نداریم بیمه نداریم افغانی ها هم که کاری واسه ما نذاشتن آخه این چه مملکت هست از کدوم بدبختی ها مون بگیم