توضیحات رئیس سازمان غذا و دارو درباره تجویز داروی «تامی فلو»

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با وجود حذف اسلتامیویر با نام تجاری تامی فلو از پروتکل درمان کرونا اما به علت تقاضای مردم و نسخه پزشکان مجدد به صورت موقت این دارو در برخی داروخانه ها توزیع شده تا مردم نگرانی نداشته باشند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدرضا شانه ساز روز پنجنشبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: فعلا با توجه به تقاضای بالای داروی اسلتامیویر که تولید داخل آن وجود دارد تا چند روز آینده این دارو در داروخانه ها توزیع می شود به هر حال این دارو از پروتکل درمان کرونا خارج شده اما به علت تقاضای بالای مردم و نسخه پزشکان تا حدی برای تامین آن در روزهای گذشته غافگیر شده بودیم که فعلا این مشکل بر طرف شده است.

وی افزود: هیچ مشکلی برای تامین داروهای مورد نیاز مراکز درمانی برای بهبود مبتلایان به کرونا در کشور وجود ندارد و اکنون تقریبا می توانیم بگوییم هیچ مشکلی از این نظر نداریم. برای بیماران سرپایی هم دو هزار داروخانه شبانه روزی در کشور باز هستند و داروخانه های روزانه هم به شرط حضور مسئول فنی می توانند باز باشند و هیچ مشکلی از این نظر وجود ندارد. همه داروخانه های بیمارستانی هم برای تامین داروی بیماران بستری باید باز باشند.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: داروی اسلتامیویر را هم اکنون در کشور تولید می کنیم. چند سال هم هست که در کشور به وفور تولید می شود و تعداد کارخانه های تولید کننده آن اکنون به سه شرکت رسیده است. البته این دارو برای درمان آنفلوانزاست و هیچ مرجع علمی تاثیرگذاری آن را برای درمان کرونا تایید نکرده است و توصیه ما به پزشکان و مردم این است که از این دارو برای درمان کرونا استفاده نکنند.

شانه ساز افزود: در هفته های گذشته با توجه به تحریم ها برای واردات مواد اولیه این داروی اسلتامیویر دچار مشکل شدیم و در مقطعی تولید آن متوقف شد و مجبور شدیم به صورت موردی مقداری داروی ساخته شده تامی فلو را وارد کنیم و مجوز واردات صادر شا اما بلافاصله مشکل تامین مواد اولیه حل شد و اکنون تولید داخل این دارو برقرار است اما توصیه ما به پزشکان این است که این دارو را برای درمان کرونا تجویز نکنند.

وی ادامه داد: با این وجود هنوز تجویز می شود برای اینکه در جامعه نگرانی ایجاد نشود بنا شد با شیب کند این دارو موقتا در داروخانه ها توزیع شود.

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به پرسش ایرنا درباره تجویز آنتی بیوتیک برای بیماران بستری کرونا در بیمارستانها گفت: بعید می دانم همه بیماران کرونا در بیمارستانها تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار گیرند از نظر علمی  چنین اقدامی قابل قبول نیست البته در پروتکل درمان کرونا یک آنتی بیوتیک هم وجود دارد که تولید داخل هم دارد و مشکلی برای تامین آن نداریم.

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره تامین ماسک گفت: تولید ماسک به اندازه نیاز کامل مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستانها رسیده است. مصرف اصلی ماسک در این مراکز ماسک  N۹۵ است که تولید آن از روزی پنج هزار اکنون با همکاری بخش خصوصی و نیروهای مسلح به روزانه ۸۰ هزار رسیده است بنابراین نیاز بیمارستانها به طور کامل از نظر ماسک بر طرف شده است.

شانه ساز گفت: در مورد ماسک مورد نیاز مردم البته هنوز مقداری کمبود وجود دارد اما امیدواریم طی روزهای آینده این کمبود نیز به طور کامل بر طرف شود و به ماسک مورد نیاز مردم به اندازه نیاز در داروخانه ها توزیع خواهد شد و فکر می کنم بعد از عبور از بحران کرونا ایران یکی از مهمترین صادرکنندگان ماسک در دنیا بشود.

۲۳۵۲۳۱
کد خبر 1369281

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =