تولید قاشق هوشمند برای بیماران پارکینسونی/ عکس

مخترعان دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان سمنان از تولید قاشق هوشمندی برای بیماران پارکینسونی و کسانی که دچار مشکلات عصبی هستند، خبر دادند.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از روابط عمومی دانشگاه سمنان، دو محقق ایرانی و دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مهندسی برق دانشکده فنی و حرفه ای پسران سمنان توانسته اند قاشقی را بسازند که می‌تواند از شدت لرزش دست این بیماران کاسته و در خوردن غذا به آن‌ها کمک کند.

رضا نوری یکی از مجریان این طرح ، در خصوص قاشق هوشمندی که ابداع کرده اند ، گفت: این قاشق نه تنها مخصوص بیماران پارکینسونی است بلکه کسانی که دچار لغزش و مشکلات عصبی هستند نیز می‌توانند از آن استفاده کنند تا هنگام غذا خوردن مشکلی نداشته باشند.

ایشان با اشاره به جمعیت مبتلایان به پارکینسون در جهان افزود: از آنجا که یک درصد افراد مبتلا به این بیماری در ایران زندگی می‌کنند نیاز است تا شرایط زندگی آنها بهبود یابد از این رو در مطالعات خود اقدام به طراحی و ساخت قاشق‌های ویژه برای این دسته از بیماران کردیم.

دانشجوی رشته مهندسی برق دانشکده فنی و حرفه ای پسران سمنان با اشاره به وجود موتورهایی در داخل این قاشق یادآور شد: این موتورها با اندازه گیری میزان اغتشاش وارد شده به دست متناسب با آن پاسخ می‌دهد یا به نوعی حرکت عکس اعمال شده را ایجاد می‌کند تا دست تا حدی ثابت بماند. از این طریق بیمار می‌تواند بدون نیاز به کمک غذای خود را میل کند.

این محقق، قابلیت تعویض و شستشوی بخش جلویی قاشق را از مزیت‌های دیگر این محصول نام برد و گفت: علاوه بر آن این محصول به گونه‌ای ساخته شده که می‌توان چنگال هم روی نوک آن نصب کرد.
این دانشجوی مخترع با بیان اینکه این محصول می‌تواند با اقداماتی ، به تولید انبوه برسد، افزود: طراحی این قاشق به این صورت است که با لرزش دست عکس العملی معکوس نشان می‌دهد و نمی‌گذارد محتوای درون قاشق به بیرون بریزد و تعادل شخص را حفظ می‌کند.

نوری در ادامه با عنوان این مطلب که با تخمین تمامی هزینه‌ها چیزی حدود ۵۰۰ هزار تومان برای ساخت این وسیله صرف کرده ام و در حال حاضر به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: به غیر از ایران، دو کشور دیگر آمریکا و چین هم توانستند چنین محصولی تولید کنند که قیمت این نمونه‌های مشابه در بازار حدود ۵ میلیون تومان است. طبیعتا ساخت کالای داخلی با همان کیفیت می‌تواند با هزینه کمتری به دست مصرف کننده برسد.

۴۷۲۱۲

کد خبر 1370324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =