ابراز نگرانی از تعویق در پرداخت حقوق فروردین بازنشستگان

مهر نوشت: رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر کشور در خصوص تعویق پرداخت حقوق فروردین بازنشستگان تامین اجتماعی انتقاد کرد و گفت:در شرایط فعلی دولت از بازنشستگان ما همانند سایرین حمایت کند.

علی اصغر بیات گفت: بازنشستگان، ازکارافتادگان و بازماندگان مستمری بگیر تأمین اجتماعی منتظر اجرای قانون همسان سازی پس از سال‌ها بودند ولی با وقوع بحران ویروس کرونا و اوضاع و احوالی که در کشور پیش آمده به نظر می‌رسد باید نگران دریافت به موقع حقوق و مستمری فروردین خود باشند.

رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر تأمین اجتماعی سراسر کشور افزود: به هر تقدیر کشور دچار این ویروس منحوس شده و تصمیماتی در ارتباط با کمک به کارفرمایان و صاحبان بنگاه‌ها و کارخانجات از طرف دولت و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی گرفته شده است که در جای خود و به منظور پیشگیری از شیوع این بیماری لازم است ولی سیاست یک بام و دو هوای آقایان در این خصوص آزاردهنده هست و ما فکر می‌کنیم دود این کار دارد به چشم بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی می‌رود.

وی تاکید کرد: تمامی منابع و ذخایر سازمان که متعلق به کارگران و بازنشستگان است در این بحران به کمک دولت آمده اما ما بازنشستگان با این همه مشکلات معیشتی و درمانی در کجای تصمیمات حمایتی آقایان قرار داریم؟

بیات با اشاره به اینکه ۳ و نیم میلیون نفر بازنشسته عضو کانون بازنشستگان هستند خاطر نشان کرد: در ایام سخت متأسفانه فقط صحبت از بسته‌های حمایتی و افزایش حقوق و اجرای قانون همسان سازی برای بازنشستگان سایر سازمان‌ها و صندوق‌ها می‌شود اما وقتی موضوع مطالبات بازنشستگان تأمین اجتماعی مطرح می‌شود تنها وعده‌های توخالی و مشروط است که بیان می‌شود. اجرای قانون همسان سازی را مشروط به پرداخت بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی می‌کنند و فقط باعث سرگردانی و نارضایتی ما می‌شوند.

وی افزود: هر عاملی که باعث شود پرداخت مستمری بازنشستگان توسط تأمین اجتماعی مختل شود، نگرانی این جمعیت و بروز چالش‌ها و هزینه‌های جانبی را در پی خواهد داشت.

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی گفت: اگرچه برخی تصمیمات متخذه برای کمک به کارفرمایان صحیح به نظر می‌رسد و لازم و ضروری است ولی باید توجه داشت که این ویروس منحوس و شوم کرونا یک بحران ملی است و همانطور که دولت دارد به کارمندان و بازنشستگان خود و خیلی از صنوف و اقشار کمک می‌کند باید به ما بازنشستگان که در شرایط عادی هم آسیب پذیر هستیم هم کمک کند تا بیش از این زیر انواع و اقسام فشارها خرد نشویم. بویژه آنکه متأسفانه این ویروس بیشترین خسارت جانی را متوجه بازنشستگان که اکثراً سالمند هستند کرده است.

بیات با انتقاد از عدم تعیین تکلیف حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ که خودش موجب کاهش وصولی سازمان تأمین اجتماعی می‌شود و از طرفی با توجه به اینکه بخش اعظم مستمری بگیران تأمین اجتماعی حداقل بگیر هستند، این تأخیر در اعلام مزد سال ۹۹ را ضرر مضاعف به مستمری بگیران تأمین اجتماعی برشمرد و گفت: باید هرچه زودتر این موضوع تعیین تکلیف شود.

رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر سراسر کشور با اشاره به خبر منتشره از سوی نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری و کارمندان دولت و پرداخت مطالبات معوقه آنان گفت: ما خوشحال می‌شویم که کارمندان بازنشسته به حق خودشان برسند ولی از دولت انتظار داریم در شرایط بحرانی موجود دست از تبعیض بردارد و بخشی از منابع و اعتبارات مربوط به بحران کرونا را به مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی اختصاص دهد.

بیات ادامه داد: مگر کارگران بازنشسته تأمین اجتماعی چه گناهی کرده اند که کارمند دولت نشده اند؟ ما هم سی سال و حتی بیشتر در این مملکت برای توسعه و آبادانی کشور زحمت کشیدیم و ما هم ایرانی و شهروند جمهوری اسلامی ایران هستیم و حق بر برگردن این کشور و دولت و ملت داریم. چرا حقوق شهروندی ما نادیده گرفته می‌شود. در بحران‌هایی نظیر سیل و زلزله و از همه بدتر بیماری‌های واگیردار حتی خارجی‌ها و غیرایرانی ها از حمایت برخوردار می‌شوند حال چگونه است که ما مستمری بگیرانی که کشور را با دستهای خودمان ساختیم و برای رشد و پیشرفت آن عرق جبین ریختیم باید از منابع دولتی و اعتبارات و بودجه‌های دولتی محروم باشیم؟ ما توقع داریم در این شرایط دشوار دولت به کمک سازمان تأمین اجتماعی بیاید تا این سازمان هم به مشکلات ما رسیدگی کند.

وی گفت: بنده در تمامی جلساتی که با مسولان سازمان تأمین اجتماعی داشته ام بر این نکته تاکید کرده ام که کانون عالی در کنار شماست تا مطالبات بر زمین مانده مربوط به بازنشستگان و مستمری بگیران را محقق کنیم و از دولت و مجلس مطالبه گری کنیم. این مملکت با تلاش شبانه روزی کارگران زحمتکش در صنایع، کارخانجات و معادن تحت الارضی و… ساخته شده ولی حالا پول نفت و مالیات و صندوق توسعه ملی را از ما دریغ می‌کنند و به سایرین می‌دهند. اگر قرار باشد کارفرمایان حق بیمه این چندماه را با تأخیر بدهند، مستمری ما از کجا باید پرداخت شود؟

بیات در پایان از دولت و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و بویژه از هیأت امنا و هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خواست تا به این دغدغه جامعه بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی پاسخ دهند که مستمری فروردین ماه آنها بدون هیچ تأخیری پرداخت می‌شود و در این خصوص شفاف سازی کنند. ضمن آنکه به صورت جدی پیگیر جلب مساعدتهای دولت در این شرایط سخت برای بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی باشند تا آنها احساس نکنند مسولان در بحران‌ها نگاه تبعیض آمیز دارند و تنها بر اساس مصلحت و عافیت طلبی عمل می‌کنند.

۴۷۴۷
کد خبر 1370357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کارگر بازنشسته IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  68 0
  همین حق الناس مثل بلا افتاده به جون مملکت. چرا تامین اجتماعی در مقابل لشگری و کشوری باید تحقیر شود؟
 • کارگر بازنشسته IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  32 0
  همین حق الناس مثل بلا افتاده به جون مملکت. چرا تامین اجتماعی در مقابل لشگری و کشوری باید تحقیر شود؟
 • رضا ساعدی IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  44 0
  دیگر از اعتراض و هشدار خسته شدیم . بدانید لحظه به لحظه به کسی که میتواند کاری کند و دریغ میکند نفرین میکنیم و خدا صدای مظلوم را خواهد شنید.
 • دوست IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  53 0
  مشکلاتی که خود دولیی ها طی دو سال اخیر سر این ملت آوردند مراموش کردند حالا صحبت کرونا هست اگر دقیق تر به موضوع نگاه کنید خود اینها از این ویروس کرونا بدترن که بلای جان انها شده اند چیزی که جامعه ایران ویران کرده بی تدبیری است
 • IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  59 0
  منتظرن بلکه کرونا ویروس ماپیران وبازنشستگان رو ازپادربیاره
 • IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  31 0
  دولت و شهرداری فعلا اکثر کارمندانشان بیکار هستن و از اول اسفند نیمه تعطیل . ولی اضافه کارشان را هم کامل میگیرند .
  • بینام IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
   11 0
   همین رفتارها پدر مملکت و دراورده شما چیکار به بقیه دارید حق خودتونو بگیرید فکر کردید اضافه کار کارمندا قطع بشه میدنش به شما؟؟؟؟
 • IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  22 0
  تاسف
 • IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  39 0
  هیچ کش نگران بازنشستگان نیست
 • IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  30 0
  به فکر بازنشستگان باشید
 • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  28 0
  تاسف داره واقعا
 • DE ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  35 0
  یعنی دارید از حالا آهنگ بی وفائی با سالمندان را می زنید ؟؟؟ دستفروشی و گدائی هم که فعلا برایشان مقدور نیست ! سروته حقو قهای نجومی را بزنید ...
 • IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  11 0
  چند هزار برابر حقوق این باز نشستگان جا های دیگه خرج می کنید به حقوق بخور نمیر این بندگان خدا که سالها زحمت کشیده اند که می رسید بازی در می اورید
 • علیرضا US ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  3 0
  سلام شما جناب بیات شما همسان سازی را انجام بدهید . اگه جناب روحانی تو این هشت سال پول نداشت . عیب ندارد انجام بدهید نصف حقوق را بدهید مابقی را بدهگار باشید به بازنشسته ها پس همسان سازی را انجام دهید نصف حقوق را هر ماه بدهید و نصفش را ۸ ماه دیگه بدهید و برای ما هم پس انداز میشه . یهو از سارمان نفری بیست میلیون تومان می گیریم
 • فرید IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  3 0
  سلام. کانون عالی یکی برای کارگران هست و دیگری برای کارفرمایان. کانون عالی دیگذی نداریم. لطفا از تعابیر و تشکیلات خود ساخته استفاده نکنیم. ضمن انکه هنوز ده روز از فروردین نگذشته جو سازی برای پایان فروردین کردن کار شایسته نیست چه رسد به مطالبه بر حق!. از بودجه کرونا بردارند برای واریز کردن به حقوق بازنشستگان ؟ کی گفته از حقوق بازنشستگان برای کرونا برداشته شده که موجب اعتراض شده و مطالبه متقابل مطرح شده؟ مراقب بدخواهانی باشید که برای شما بد دامی پهن کرده اند.
 • ذاکرنقیبی IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  9 0
  درمورد بازنشستگان تامین اجتماعی چراانقدرتکراری مطلب می گذارید باشعور مردم بازی کردن چقدر؟
 • دلسوز IR ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  10 0
  ازاین همه تبعیض بیزاریم
 • بازنشسته بیچاره IR ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  6 0
  باعث تأسف است که در جمهوری اسلامی دولت حاضر نیست طبق قانون که بطور مشخص میزان حقوق رو بر اساس هزینه خانوار و میزان تورم سالیانه تعیین کرده عمل کنه. اهمیتی برای اکثریت قاطع بازنشستگانی که حداقل حقوق یک میلیون وپانصدهزار تومانی رو دریافت میکنن قائل نیست زیرا سالهاست قانون یکسان سازی حقوق رو اجرا نمیکنه و از طرف دیگه بدهی خودش رو به سازمان تامین اجتماعی نمیپردازه تا شاید رفاهی اندک نصیب بازنشسته ها مستاصل بشه
 • صادقی IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  9 0
  سلام لطفاهمسان سازی ازفروردین پرداخت نماییدتشکر
 • بازنشسته IR ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  14 0
  اقالطفابین بازنشستگان فرق نزارید.همه عمر خودمان را دراین کشور کار کردیم وبیمه ومالیات دادیم.
 • Vahid IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  6 0
  کشورای دیگه کرونا اومد. مردم با رفاه و ارامش کامل موندن تو خونه ب هزینت دولت زندگی میکنن. اونوقت کشور ما ک تا همین پارسال روزی ۲میلیون بشکه نفت میفروخت الان هیچ اندوخته ای نداره ک از مردم حمایت کنه
 • ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  7 0
  ای کاش همین اندازه نگران کارگران روز مزد هم بودین الان بیست روزه خانه نشینیم اما همه اضافه حقوق‌ها برای بازنشسته هاس ک کار کردن حقوق مزایاشوونم گرفتن ولی تا میرسه ب کارگر حقوقش 100 تومن بیشتر بالا نمیره
 • ناهید ۰۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  5 0
  درست نیست این قشر زحمت کش حامعه را که حق بیمه پرداخت نموده اند برای دوران کار افتادگی ،اینقدر آ زار داد،،در جامعه ای که حال ضعیف خوب نباشد هرگز سعادت در آنجا وجود ندارد
 • IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  5 0
  من مستمری بگیر هستم ماهی 390هزار تومان بود امثال اگه اضافه شده باشه نمیدونم اونم نمیخوان بدن یا دیر بدن ما بدبختها چیکار باید بکنیم چقدر شرمنده زن وبچه باشیم
 • سید جواد موسویان IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  10 0
  با سلام بنظر میرسد تا زمانیکه تمام صندوقها یک کاسه نشه و همه بازنشستگان زیر چتر یک قانون نباشد هیچ عدالتی در کار نخواهد بود صندوقهای متنوع اجراع عدالت را به رویا تبدیل کرده اند،،،،به امید یک کاسه شدن صندوقهای بازنشستگی
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  14 0
  مستمری بگیران وباز نشستگان تامین اجتماعی بچه های زن بابا هستن بهمین علت کسی در دولت تحویلشان نمیگیره