ستاد مبارزه با کرونا اجازه علنی شدن جلسات مجلس را داد؟ /پارلمان به دنبال حمایت از کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا /نطق نمایندگان در جلسه مجازی

جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی، امروز با حضور رییس مجلس شورای اسلامی، و نمایندگان با استفاده از فناوری دیجیتالی دو سویه برگزار شد.  

به گزارش خبرآنلاین به نقل از اداره خبر و رسانه‌های گروهی مجلس، جلسه غیرعلنی مجلس،  امروز یکشنبه با حضور رییس مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی و نمایندگان با استفاده از فناوری دیجیتالی دو سویه برگزار شد و نمایندگان از طریق فناوری دیجیتالی دوسویه درباره تدابیر مقابله با کرونا و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر به بحث و تبادل نظر پرداختند.  

در این جلسه حسینعلی حاجی دلیگانی، فرهنگی، میرزایی، تجری و فولادگر نطق میان دستور داشتتد.

همچنین مقرر شد فولادگر رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید، گزارش تخصصی این کمیسیون را در جلسه آتی به نمایندگان ارائه کند.

در پایان این جلسه، هیات رییسه مجلس، برای بررسی موضوعات مطروحه در جلسه غیرعلنی امروز تشکیل جلسه داد.

در همین راستا علی اصغر یوسف نژاد عضو هیات رئیسه مجلس به ایسنا گفت: در جلسه ظهر امروز(یکشنبه) هیئت رئیسه مجلس مقرر شد بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته از سوی رئیس مجلس با ستاد مقابله با کرونا، جلسات علنی مجلس سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده (نوزدهم و بیستم فروردین ماه) به صورت علنی و حضوری برگزار شود.

وی افزود: دستورکار این جلسه دعوت از وزرای بهداشت و کشور در مورد مقابله با کرونا و همچنین سیل اخیر است و احتمالاً رای اعتماد به وزیر جهاد کشاورزی نیز در دستورکار یکی از این جلسات قرار خواهد گرفت.

به گفته یوسف نژاد، طرح‌ها و لوایح برگشتی از شورای نگهبان از دیگر دستور کارهای جلسات علنی هفته آینده مجلس است.

روایت تابش از جلسه مجازی امروز مجلس

محمدرضا تابش با اشاره به برگزاری سومین جلسه مجازی مجلس اظهار کرد: در جلسه امروز مجلس که به صورت مجازی با حضور حدود ۱۳۰ نماینده برگزار شد، رییس مجلس با توجه به توافق قبلی که مقرر شده بود جلسه علنی مجلس امروز برگزار شود و گزارش وزیر محترم بهداشت و درمان در خصوص مقابله با کرونا استماع شود، علت عدم برگزاری جلسه علنی را نامه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر تاخیر برگزاری دوهفته‌ای جلسات علنی مجلس دانست و ابراز امیدواری کرد اولین جلسه علنی مجلس در سال جاری ظرف ده روز آینده با فاصله‌گذاری مناسب و در محل صحن و استفاده از جایگاه تماشاچیان برگزار شود.

وی افزود: در این جلسه نمایندگان به طرح دیدگاه‌ها و نظرات خویش پرداختند از جمله در خصوص مغایرت قانونی برگزاری جلسات به صورت مجازی، پیشنهاد فراخوان پویش خیرین برای حمایت از آسیب‌دیدگان بیماری کرونا، پیش پرداخت چندماهه یارانه به مردم، تعمیم مرخصی زندانیان به متهمینی که در زندان هستند و هنوز حکم محکومیت نگرفته‌اند، لزوم حضور پررنگ‌تر مجلس در موضوع کرونا، اعمال مقررات و محدودیت‌ها در استان‌ها متناسب با سیر پیشرفت بیماری، انتقاد به رد قبول کمک‌های بین‌المللی با توجه به کمبود تجهیزات پزشکی و تقلیل منابع مالی متاثر از تحریم‌ها و تاثیرات بیماری کرونا، ارائه راهکار تامین منابع لازم توسط افراد و گروه‌هایی که با اظهارات خویش سطح مطالبات را افزایش می‌دهند.

نماینده مردم اردکان در مجلس ادامه داد:‌ در این جلسه آقای لاریجانی رییس مجلس گفت که در ستاد ملی تمهیداتی برای جبران خسارات آسیب دیدگان از کرونا اندیشیده شده از جمله اعطای وام ارزان قیمت برای واحدهای خرد. البته به درهم تنیدگی و پیچیدگی موضوعات باید توجه داشت و با توجه به کمبود منابع تصمیمات سنجیده و قابل اجرا اتخاذ کرد. تردیدی نیست که باید برای آسیب دیدگان از کرونا تمهیداتی اندیشید و کمیته اقتصادی به موازات کمیته بهداشتی در ستاد ملی مقابله با کرونا تشکیل شده است که این موضوعات را پی می‌گیرد.

تابش همچنین گفت: رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی نیز در این جلسه اعلام کرد که این کمیسیون چندین جلسه برای چگونگی مهار تبعات سوء این بیماری در فضای مجازی داشته و لازم است نهادها و بنیادهایی از قبیل ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان در جبران خسارت‌ها به کمک دولت بشتابند. همچنین در خصوص پیگیری چگونگی تحقق شعار سال، جهش تولید گفت که بررسی‌هایی در بخش‌های مختلف اقتصادی انجام پذیرفته که عمدتا مبتنی به افزایش رشد اقتصادی است که گزارش آن تا هفته آینده تقدیم مجلس خواهد شد و اگر نیازی به قانون‌گذاری بود، طرح آن تهیه خواهد شد.

نایب رییس فراکسیون امید مجلس با اشاره به مواد ۱، ۸۲، ۱۱۸ و ۱۱۹ آیین نامه داخلی مجلس ابراز عقیده کرد: برگزاری جلسات مجلس در فضای مجازی محمل قانونی ندارد و ضرورت دارد هرچه زودتر جلسه علنی درمحل فعلی مجلس با فاصله گذاری مناسب انجام و به اصلاح آیین نامه مبادرت شود تا بتوانیم در مواقع اضطراری جلسات را درمحل دیگر و یا در فضای مجازی و با رآی گیری به شیوه‌ای که در قانون پیش‌بینی می‌شود، انجام دهیم.

وی افزود: انتظار مردم از مجلس که رکن رکین قانونگذاری است عمل به قانون است. متاسفانه مدتهاست قانون و قانونگرایی در اتخاذ تصمیمات به حاشیه رانده شده و مجلس در ذیل امور قرار گرفته است. در راس امور قرارگرفتن مجلس منوط به ترویج قانون و قانونگرایی در کشور و رفتار و اظهار نظر سنجیده نمایندگان است تا خانه مردم اعتبار خویش را بازیابد و درهمه حوادث و رویدادها مورد اتکای مردم باشد.

تهیه طرحی در مجلس برای حمایت از کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا

طیبه سیاوشی نماینده تهران با اشاره به برگزاری سومین جلسه مجازی مجلس گفت:‌ در این جلسه ۱۳۱ نماینده حضور داشتند و بنابراین جلسه از نصاب لازم برخوردار نبود و رسمیت پیدا نکرد و بعد از یک ساعت و نیم ختم جلسه اعلام شد.

وی افزود: تعدادی از نمایندگان در این جلسه تذکر دادند که تشکیل جلسات به این شکل و مخالفت ستاد مقابله با کرونا برای تشکیل جلسات صحن علنی باعث شده مجلس بیشتر از گذشته به حاشیه برود و معتقد بودند جلسات مجلس باید به شکل علنی برگزار شود که گفته شد بعد از تعطیلات نوروز قطعا جلسات علنی با رعایت فاصله بین نمایندگان برگزار خواهد شد. 

این نماینده مجلس همچنین یادآور شد:‌ موضوع دیگری که در این جلسه مطرح شد مربوط به درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول بود که یکی از نمایندگان معتقد بود براساس اصل ۸۰ قانون اساسی مجلس باید در جریان باشد ولی رییس مجلس گفت با توجه به پولی که در گذشته ایران به این صندوق پرداخت کرده است مبلغی از این وام از حساب خود ایران و مابقی درخواستی است که مورد بررسی قرار می‌گیرد. موضوع دیگری هم مطرح شد که در صورت عدم اخذ وام این مبالغ از کجا قابل تامین است لذا باید جواب قاطعی به معترضین داده شود.

سیاوشی در پایان خاطرنشان کرد:‌ موضوع مطروحه دیگر در این جلسه مسائل و مشکلات کسب و کارها و موانعی بود که با آن برخورد کرده‌اند و بحث بیمه بیکاری و مواردی که قرار است در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل ۴۴ مورد بررسی قرار گیرد. قرار است نظرات نمایندگان در این زمینه جمع‌آوری شود و آن را به صورت طرح در مجلس مطرح کنند.

27216

کد خبر 1370388

برچسب‌ها