کاخ سفید چقدر برای مقابله با کرونا اماده است؟

تعداد مبتلایان به کرونا در امریکا از چین هم جلو زده است. اما ایا دولت امادگی برخورد با این بحران را دارد؟

مهسا مژدهی: انگشت اتهام در امریکا که حالا رکورد چین را در تعداد مبتلایان به کرونا زده، به سمت ترامپ است که در روزهای اولیه بروز ویروس آن را دست کم گرفته بود. امار در ایالت های مختف امریکا بسیار بالاست و به نظر می رسد که روند رو به رشد مبتلایان اقتصاد این کشور را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در کنار این اتفاقات کاخ سفید هنوز هم اوضاع را چندان جدی نگرفته است. اما به هرحال بسته اقتصادی تصویب شده می تواند تا اندازه ای ضرب اقتصادی حاصل از بحران را بگیرد. اما پیشبینی اینده امریکا با پایان شیوع کرونا، هنوز دشوار است.

در خبرانلاین با امیرعلی ابوالفتح، کارشناس امور امریکا به گفتگو نشستیم:

امریکا در حال مبارزه با ویروس است اما انتقاد ها از دولت همزمان با اقدامات صورت گرفته بسیار پررنگ است . چرا ترامپ متهم به کم کاری شده؟

در امریکا بحث بر سر این است که حداقل بر اساس توئیت های اولیه ترامپ، در زمانی که موضوع در چین به حالت بحرانی در امده و قرنطینه اعمال شده بود، رئیس جمهور امریکا دائم می گفت که وضعیت ما امریکایی ها خوب است و حتی با طنز نسبت به این ویروس صحبت می کرد.  حتی وقتی نشانه های اولیه بیماری مشخص شد، او کسی بود که می گفت وضعیت ترسناک نیست و نیاز به شلوغ کاری ندارد و این ناشی از سر و صدای رسانه های جعلی است. به دلیل همین رفتارهاست که خیی از افراد این نقد را بر ترامپ وارد می کنند که در حالیکه متخصصان هشدار می دادند او فرصت طلایی را از دست داده است. ترامپ اما تا مدت ها می گفت که کار مخالفان است که سر صدا می کنند و نگران عواقب اقتصادی بود.

حالا که امریکا در صدر امار مبتلایان به کروناست، دولت شروع به انجام برخی اقدامات است اما دیگر دیر شده است. از سوی دیگر تصمیم ها ملی نیستند و بخشی نگری شده و هر ایالتی قوانین خود را دارد و وحدت رویه ای وجود ندارد.

مشکل اصلی در ایالات متحده برای مبارزه با ویروس کرونا چیست؟ به نظر می رسد که این کانون شدن امریکا، این کشور را در وضعیت شکننده ای قرار داده است.

یکی از مشکلات دیرینه حامعه امریکا بیمه سلامت است که برخلاف بقیه کشورهایی که نظام بیمه ای یک پارچه دارند در ایالات متحده اینطور نیست. در زمان اوباما برنامه "اوباما کر" مطرح بود اما ترامپ از این برنامه کناره گیری کرد. تا زمانی که مشکل جدی سلامتی در میان نباشد، این مسئله خیلی خودش را نشان نمی دهد. اما در شرایطی مثل اکنون بسیار نگران کننده و بزرگ است. فعلا کنگره مصوب کرده که تست بیماری کرونا باید رایگان گرفته شود. اما بحث مداوا هم وجود دارد که بیمه ها برای آن پیشبینی ای نکرده اند. همینطور وضعیت بیمه بیکاری برای افراد به خاطر شرایط قرنطینه مشخص نیست.

در طرحی که از طرف گنگره مورد قبول گرفته شده رقم هایی برای معضلات بالا پیشبینی شده، اما حجم گستردگی به اندازه ای است که این رقم تکاپوی مشکلات را نمی دهد. الان خبری آمده که نوجوان 17 ساله ی مبتلا به کرونا به دلیل نداشتن بیمه در بیمارستان پذیرش نشده و از دست رفته است و همین مردم را عصبانی کرده. صنعت بیمه در امریکا قدرت زیادی دارد و لابی های سلامت مانع از دخالت دولت در امور بیمه ای می شوند. در این مورد هم به نظر می رسد حتی اگر دولت تلاش کند، بعید است که به نتیجه برسد.

نظام درمان امریکا یکی از پیشرفته ترین نظام های درمانی جهان است. ولی اگر کسی بیمه نباشد یا بیمه اش پوشش کاملی نداشته باشد، به مشکل می خورد. در امریکا 45 میلیون نفر تحت پوشش بیمه نیستند و در بحرانی مثل کرونا، می تواند این موضوع به مشکل بزرگی تبدیل شود. در این شرایط ممکن است میلیون ها نفر مجبور شوند همه سرمایه خودشان را برای درمان هزینه کنند.

بسته ی اقتصادی پیشبینی شده از سوی دولت تا چه اندازه می تواند به حل مشکلات کمک کند؟

در امریکا اولین اتفاقی که می افتد افزایش بیکاری است. هفته گذشته درخواست برای بیمه بیکاری، نسبت به ماه قبل پانزده برابر افزایش داشته است. دولت با آن مبلغی که تصویب کرده تا اندازه ای می تواند این هزینه ها را جبران کند. اما بحث سر این است که تا چه زمانی این وضعیت ادامه خواهد داشت. زمان ممکن است به درازا بکشد و گمپانی ها و کسب و کارها تعطیل شوند. نکته دیگر این است که چرخ اقتصاد امریکا ممکن است کند شود. پیشبینی هایی در مورد رکود وجود دارد ، کسری بودجه و ... هم مطرح است که همه این مسائل می تواند به بحران دامن بزند.

بحث بحران اقتصادی تا اندازه ای جدی است که ممکن است دیگر بخش های جهان را هم درگیر کند .

وضعیت دولت ترامپ در این وضعیت چه خواهد بود؟ برخی معتقدند که او ممکن است با ادامه این وضعیت در انتخابات پیش رو دچار مشکل شود.

در امریکا معمولا به این صورت است که وقتی این کشور وارد یک جنگ می شود، رئیس جمهور از محبوبیت بالاتری نسبت به گذشته برخوردار می شود. الان هم دولت ترامپ خودش را در حال جنگ با کرونا نشان می دهد. بر اساس نظر سنجی ها هم او فعلا محبوبیتش از قبل هم بیشتر شده. اما به مرور این مهم است که دولت بحران را چطور مدیریت کند. اینکه ایا کاخ سفید می تواند انتظارات و توقعات را مدیریت کند و اقتصاد را نجات دهد یانه ؟

به همان اندازه که اقتصاد امریکا رو به تحلیل بگذارد، شانس ترامپ هم برای جلب نظر امریکایی ها تضعیف می شود. هنوز نمی شود به درستی اینده را پیشبینی کرد چرا که ایالات متحده تازه وارد بحران شده و راه طولانی در پیش دارد. این وضعیت حداقل تا تابستان طول می کشد و تازه در آن زمان می شود چشم انداز روشن تری داشت. کرونا بر روند انتخابات پیش رو هم ممکن است تاثیر بگذارد و حتی وضع به سمت پیروزی نامزد دموکرات برود. اما با وجود اینکه سندرز شعارهای سوسیالیستی می دهد کماکان احتمالا گزینه اصلی دموکرات ها همان بایدن است مگر اینکه اتفاق غیر منتظره ای بیفتد.

 312 310

کد خبر 1370592

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
    0 0
    اکثر آمریکایی ها دنبال رویای آمریکایی هستن و علاقه ای به ساستهای سوسیالیستی ندارند. اونجا یا باید یه چیزی ارائه بدی که پولدار بشی یا باید جمع کنی بری جای دیگه. عین دولتهای رفاه اروپایی نیست که پول مفت بدن.