آزمون بزرگ منطقه آزاد کیش برای حمایت از فعالان اقتصادی جزیره

در این یاداشت سعی گردیده که با بیان مشکلات فعالان اقتصادی جزیره در دوران کرونا اظهار امیدواری شده که با تمهیدات دلسوزانه مدیران منطقه آزاد کیش بزودی با کمترین میزان تلفات مالی و پرسنلی از این بحران عظیم اقتصادی که گریبانگیر تمام جزیره کیش هم شده است با درایت عبور نماییم .

محمدرضا بازگیر - متاسفانه این روزها در نامطلوب‌ترین شرایط و وضعیت صنعت گردشگری جزیره کیش در طول سه دهه گذشته به سر می‌بریم. اتفاقاتی که در ماه‌های اخیر شاهد بوده‌ایم به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم، در به وجود آوردن وضعیتی که می‌توان آن را به کما رفتن صنعت گردشگری کیش تشبیه نمود ، بیماری فراگیری که براحتی باعث لغو مراسم ها ، کنسرت ها ، جنگ های شبانه ، جشن‌های نوروزی ، تعطیلی مطلق بازارها ، مراکز گردشگری و تفریحی در کیش شد آنهم در زمانی که اصطلاحا باید اوج رونق گردشگری در این جزیره زیبا و مرجانی ایران باشد.
با هجوم بیماری کرونا به کشور و نگرانی جمعی، همه بر این اعتقادیم که شورای سلامت جزیره کیش و یا به نوعی ستاد مقابله با بیماری کرونا می بایست هرچه سریع‌تر تصمیماتی مبنی بر کم‌شدن سفرها و همچنین ضوابطی سختگیرانه مبنی بر تعطیلی بسیاری از مراکز و مشاغل اقتصادی جزیره می گرفت و در این موضوع هم جای هیچگونه شک و شبه ای نبوده و نمی باشد . اما در اینخصوص واقعا دولت و منطقه آزاد کیش باید ببیند که با دستورات روزانه خود برای مهار این بیماری که بسیاری از کسب‌وکارها تعطیل شده اند آیا واقعا فکری هم برای کمک به آنها شده است آیا تمهیداتی برای حمایت از اکثریت این کسب و کارها که در جزیره بصورت خرد امر و معاش می نمایند اندیشیده است که بتواند حداقل در این وضعیت بد و بغرنج اقتصادی به آن‌ها یاری رساند .
زیرا این حق فعالان اقتصادی می باشد که در چند دهه اخیر که سرمایه و عمر خود را برای آبادانی این جزیره گذاشته اند و در سخت ترین شرایط یار و یاور منطقه آزاد کیش و دولت ها در ادوار مختلف بوده اند بصورت واقعی به آن‌ها کمک شود و این حمایت ها به زنده‌مان حیات اقتصادیشان بینجامد؛ زیرا این فعالان اقتصادی محجوب و مظلوم بازارشان در بدترین موقعیت سال که منتظر آن بوده اند را از دست داده اند و ماه‌ها هم طول می‌کشد تا دوباره بتوانند درآمد کسب کنند. زیرا بسیاری از این شرکت‌ها نمی‌توانند این شرایط را تحمل کنند، حتی اگر بتوانند باید تصمیمات سختی همچون تعدیل نیروی سختگیرانه انجام دهند.
در حال حاضر این موضوع یک واقعیت انکار ناپذیر است که اگر گردشگری جزیره بدون راهکار و حمایت منطقه آزاد کیش حرکت کند، بیش از این آسیب خواهد دید. بر این اساس، این‌که بخواهیم محدودیت‌های جدی را بیش از این اجرایی کنیم، کارساز نیست. و شورای سلامت جزیره باید به نوعی مدیریت و کنترل بهتری داشته باشد تا اشتغال جزیره بیش از این مستلزم آسیب بیشتر نشود.
متاسفانه یکی از اتفاقاتی که در یک ماه گذشته شاهد هستیم، این است که مدیریت متمرکزی برای ویروس کرونا و اداره کشور برای فعالیت‌های عادی از طرف رسانه‌ها شاهد نیستیم. به این معنا که بیشتر توصیه دولت این است که مراکزی مثل رستوران‌ها، آرایشگاه‌ها، بخش‌های خدماتی و آموزشی و کسب‌وکارهای خدماتی تعطیل شود. این راهکار نیست؛ این موضوع اقتصاد کشور را تحت‌تاثیر شدید قرار می‌دهد. دولت باید راهکار داشته باشد و بدون این‌که ما توصیه کنیم بخش‌های خدماتی تعطیل شود، باید آموزش‌های درست را به مردم دهیم که چطور از این مراکز استفاده کنند؛ بدون این‌که آسیب ببینند. این‌که به مردم توصیه کنیم به رستوران‌ها نروید یا به مراکز تفریحی و سیاحتی نروید یا به آرایشگاه‌ها نروید، این راهکار شاید درست نباشد .
در حال حاضر زمانی است که منطقه آزاد کیش و شورای سلامت جزیره در معرض یک آزمایش جدی برای مدیریت اقتصاد این جزیره زیبا و مرجانی قرار دارد، بنابراین باید نشان دهد که تمرکز و کنترل و مدیریت لازم را دارد در مواقع حساس و بحرانی با ساکنین ارتباط خوب برقرار کند و شیوه اداره این جزیره کوچک و قابل کنترل را به شکل منطقی اجرا کند و با مدیریت جامع همراه با کنترل و آموزش ساکنین برای پرهیز از مبتلا شدن به ویروس کرونا، باید اداره فعالیت‌های جزیره را به صورت طبیعی اجرا کند و این موضوع شاید در جزیره ای بنام کیش که قدرت کنترل مبادی ورودی و خروجی آن براحتی وجود دارد میتوان از آن بعنوان آزمونی بزرگ برای منطقه آزاد کیش و فعالان اقتصادی جزیره و ایجاد یک الگوی مناسب نه در ایران بلکه برای دیگر کشورهای جهان نیز استفاده نمود .
امیدواریم با توجه به پیگیری های دلسوزانه دکتر مظفری مدیرعامل خوب و سختکوش منطقه آزاد کیش و دکتر آخوندی بعنوان رییس ستاد اقتصادی مقابله با ویروس کرونا در جزیره و با بررسی دقیق آمار و اطلاعات جامع از میزان خسارات و رکود حاکم بر اقتصاد کیش و با پیگیری مجدانه از مراجع دولتی برای دریافت تسهیلات، وام کم‌ بهره و بلاعوض به فعالان اقتصادی خوب جزیره زیبای کیش ، با تزریق این حجم از نقدینگی بتوانیم با کمترین میزان تلفات مالی و پرسنلی از این بحران عظیم اقتصادی که گریبانگیر تمام کشور و جزیره کیش شده است با درایت عبور نماییم و با استفاده از تسهیلات دولتی با بهره‌های بسیار کم و یا حتی بی بهره و اعمال معافیت های مالیاتی و گمرکی جدید و برداشتن بخشنامه های غیرقانونی و سختگیرانه حاکم بر مناطق آزاد شاهد بازگشت دوباره لبخند بر لبان این جزیره نشینان سختکوش باشیم .

46

کد خبر 1371177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =