۰ نفر
۲۵ اسفند ۱۳۸۹ - ۰۸:۴۸

صادق ربانی

بهره‌گیری ایمن از انرژی هسته ای، در مقایسه با انرژی فسیلی امتیازات غیرقابل انکاری دارد.

انرژی هسته‌ای فاقد گازهای گلخانه ای بوده و حجم پسماندهای آن به طور مقایسه ای بسیار ناچیز است. در عین حال اگر حجم پسماندهای هسته ای ناچیز است اما ماندگاری آن ها در طبیعت بسیار زیاد و تا قرن های به طول می انجامد. لذا ایمنی در تاسیسات هسته ای مهم ترین نقش را بازی می کند.

وقوع زلزله در اعماق اقیانوس آرام و ایجاد سونامی در سواحل ژاپن علاوه بر وارد آوردن خسارت های جانی و مالی فراوان، موجب انفجار در دو نیروگاه هسته ای ساحلی آن کشور نیز شده است. احتمالا انتشار اخبار این انفجارها از سوی مقامات ژاپنی با رعایت ملاحظاتی همراه است که حتی الامکان از وقوع حوادث ثانوی ناشی از انتشار آن اخبار جلوگیری شود. تعیین محدوده ممنوعه تا شعاع  10 کیلومتری و سپس افزایش آن به محدوده 20 کیلومتری می تواند هم برای رعایت حفاظت حداکثری مردم از تشعشعات هسته ای، و هم می تواند در تناسب با ابعاد حادثه نیز انتخاب شده باشد.

دوری جستن سریع از مرکزیت واقعه یکی از نکات اولیه ایمنی در برابر پرتوها است. لذا پس از به کار گیری این دستور ایمنی، کار اندازه گیری دقیق میزان انتشار مواد رادیو اکتیو و میزان تشعشات آن برای رعایت سایر نکات ایمنی بر اساس ضوابط مدون حفاظت پرتوی توسط کارشناسان و متخصصین ذیربط انجام خواهد گرفت.

وقوع چنین حادثه‌ای در کشوری مانند ژاپن با رعایت استانداردهای ایمنی بالا می تواند زنگ های خطر در سایر نقاط دنیا را به صدا در آورد. در پیامد این واقعه از هم اکنون مخالفت هایی برای استفاده از انرژی هسته ای در کشوری مثل آلمان آغاز شده است. پس از واقعه های تری مایل آیلند آمریکا و سپس چرنوبیل روسیه و اکنون ژاپن، این پرسش بیش از پیش مطرح می شود که ضرورت های بهره گیری از انرژی پاک هسته ای کدام اند؟ این که وقوع حادثه ژاپن با ابعادی که عملا روی داده است در پیش بینی های مربوط به طراحی نیروگاه های مذکور منظور شده باشد کاملا تردید هست. وقوع این حوادث، با همه خسارت هایی که به بار می آورد، موجب می شود تا در طراحی راکتورهای بعدی نکات ایمنی شدید تری رعایت شود. قطعا رعایت نکات ایمنی شدیدتر موجب افزایش هزینه‌های تاسیس نیروگاه خواهد شد. بنابراین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان نگاهبان ایمنی هسته ای، ضوابط جدیدی را تدوین و به اجرا خواهد گذاشت.

در بازگشت به وضعیت نیروگاه بوشهر در کشورمان، موضوع ایمنی نیروگاه، به ویژه با توجه به میزان زلزله‌خیزی منطقه در طراحی اولیه آن رعایت های لازم از پیش صورت گرفته و مجوزهای مربوط را از پیش و در حین ساخت آن دریافت کرده است. به نظر می رسد که بروز هر گونه موانعی برای راه اندازی نیروگاه بوشهر به جنبه های سیاسی آن مربوط باشد و نه جنبه های ایمنی نیروگاه؛ بدیهی است که طراحی و ساخت نیروگاه های جدید هسته ای تابع ضوابط روز ایمنی خواهد بود.

بهره‌گیری انرژی هسته ای به صورت ایمن دارای هزینه هایی است که باید آن را پرداخت. بالا رفتن قیمت نفت، تمایل به استفاده از انرژی هسته ای را افزون کرده است. بروز حوادث هسته ای، در مقابل هزینه استفاده از انرژی هسته ای را بالا می برد. معلوم نیست که این رقابت ها به کجا خواهد انجامید ولی چشم پوشی کامل از بهره گیری هریک از منابع فسیلی و هسته ای در حال حاضر و آینده ای قابل پیش بینی، میسر نیست.

/30114

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 137184

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =