۱ نفر
۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹
یک توصیه به عقلای مجلس آینده

بیماری کرونا این روزها بر حوزه های سیاست، اقتصاد، جامعه و ...سایه انداخته و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

در این میان موضوع تعامل و همراهی بین قوا اهمیت چند برابر پیدا می کند. با توجه به ترکیب مجلس آینده، تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس بعدی به نوعی گرایش مخالفت و جنجال آفرینی در قبال دولت را دارند که می تواند به  اختلاف بین پارلمان و دولت منجر شده و این موضوع از بُعد سیاسی تبدیل چالشی جدی شود.

در شرایط کرونایی فعلی پیشنهاد می کنم برای جلوگیری از اختلاف بین دو قوه مقننه و مجریه، عقلای مجلس جدید، این شرایط را مدیریت کنند. با توجه به شیوع ویروس کرونا، تعامل بین مجلس و دولت برای کشور حیاتی بود و باید همه مراقب این هماهنگی باشند. لذا خود مجلس یازدهمی، دولت و هم نیروهای سیاسی بیرون پارلمانی نباید اجازه تبدیل شدن مجلس یازدهم به عرصه ای برای تشدید مناقشات سیاسی را بدهند.

هرچند انتقاد و نظارت بر عملکرد دولت، حق نمایندگان بوده و با تشدید نظارت مجلس بر عملکرد دولت، می توان  یک فرصت خوب و موثری در اصلاح امور، مبارزه با فساد و اصلاح رویه های دولت ایجاد کرد؛ اما اگر نمایندگان از ابزاهای نظارتی سوءاستفاده کرده و به سمت تضعیف کردن دولت پیش بروند، دود آن به چشم همه خواهد رفت.

نکته مهم این است که شوراها و نهادهای موازی که در کنار سه قوه اصلی کشور به وجود آمده منجر به نوعی تداخل قوا و مسئولیت گریزی شده است. برهمین اساس هم هیچ قوه‌ یا دستگاهی حاضر به پذیرش مسئولیت خود نیست و این موضوع را در زمان افزایش قیمت بنزین شاهد بودیم. این چالش که در نظام کلان مدیریت کشور به وجود آمده اگر حل نشود، در آینده با مشکلات جدی تری مواجه خواهیم شد. در موضوع کرونا نیز باید مراقب باشیم که این موازی کاری ها باعث تداخل وظایف و مشکل آفرینی جدید برای مردم نشود.

* نماینده مردم تهران در مجلس دهم

27215
 

کد خبر 1372390

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =