به گزارش کیودو ساعت 9:42 دقیقه صبح به وقت محلی آتش سوزی در رآکتور شماره چهار در نیروگاه فوکوشیما رخ داده است.

علت آتش سوزی اعلام نشده و کارشناسان در حال بررسی موضوع هستند. این در حالی است که کارگران بعد از انفجار رآکتور دوم در صبح سه شنبه به طور موقت منطقه را ترک کرده ا ند. شعاع بحران تا 30 کیلومتری توسعه پیدا کرده و مقامات به هیچ پروازی اجازه نمی دهند که به شعاع 30 کیلومتری نیروگاه نزدیک شود.

افت 1200 واحدی بورس توکیو

امروز صبح شاخص بورس نیکی توکیو بعد از هجوم مجدد مردم برای فروش سهام خود بیش از 1200  واحد کاهش پیدا کرد و بانک ژاپن با تزریق 3 تریلیون ین دیگر سعی کرد جلوی فاجعه اقتصادی ناشی از زلزله و سونامی و بحران هسته ای را بگیرد.

ارزش ین نیز پایین امده و نفت به زیر 95 دلار رسیده است.

موقعیت رآکتورها به سمت ذوب شدن پیش می رود و میزان انتشار رادیو اکتیو حدود 8 هزار میکرو شده است که می تواند لطمات جبران ناپذیری را به انسان و محیط زیست وارد کند. ابزار و اتصالات خنک کننده رآکتور شماره دو کاملا تخریب شده و امکان خنک کردن ان با سیستم های نصب شده وجود ندارد. در همین حال کارگران شرکت توکیو الکتریک به گفته مقامات هسته ای ژاپن به طور موقت محل نیروگاه را ترک کرده اند. نائوتو کان نخست وزیر از برخی مردمی که در شعاع 20 تا 30 کیلومتری هنوز در خانه های خود مانده اند خواست حداقل از خانه خارج نشوند. این در حالی است که مقامات پیشتر گفته بودند 450 سکنه در شعاع 20 کیلومتری خانه های خود را ترک کرده اند. نخست وزیر گفت بحران وارد مرحله جدی تری شده و انتشار رادیو اکتیو می تواند خطرناک باشد. یوکیو اودانو از مقامات ارشد کابینه ژاپن نیز گفته انفجار در رآکتور دوم ناشی از انفجار هیدروژن بوده است.

خدایا فرشتگان نجاتت را به اطراف نیروگاه فوکوشیما بفرست

این دعایی است که ویلیامسون استرالیایی در حالی که اشک دور چشمانش حلقه زده، می کند. او و سایر مردم جهان بعد از انفجار سوم در بامداد سه شنبه و احتمال ذوب شدن رآکتورهای نیروگاه فوکوشیما تنها راهی که به ذهنشان می رسد، درخواست از خداوند برای جلوگیری از فاجعه انسانی است که ممکن است جان میلیونها نفر را تهدید کند.

 

تایید کشته و مفقود شدن 6 هزار نفر

مقامات رسمی تاکنون کشته و مفقود شدن 6 هزار نفر را در زلزله و سونامی که روز جمعه گذشته رخ داد، تایید کرده اند. پلیس ملی ژاپن اعلام کرد تا روز سه شنبه 2475 نفر کشته و 3118 نفر تا ساعت 10 صبح به وقت محلی مفقود هستند.به گفته این منابع تعداد زیادی جسد نیز کشف شده که کار شناسایی آنها به پایان نرسیده است. از این میان اجساد 1060 نفر تعیین هوست شده و اجساد 420 نفر به خانواده هایشان برای انجام مراسم تدفین داده شده است. 1300 نفر نیز در جزیره اوشیما در استان میاگی پیدا شده اند. بیش از 7 تا 8 هزار نفر در این منطقه در چادرهای اضطراری اسکان داده شده اند اما امکان دریافت غذا و دارو را تا کنون نداشته اند.

فرماندار میاگی یوشی هیرو مورای گفته کمبود برق در بیمارستان ها و سواحل برای کمک به مصیبت زدگان بزرگترین مشکل در حال حاضر آنهاست. بدلیل نیود تجهیزات پزشکی کسانی که به طور جدی اسیب دیده اند نمی توانند درمان شوند. به گفته وی بدلیل وجود اجساد زیاد امکانات برای بسته بندی اجساد در کفن های بهداشتی وجود ندارد و احتمال شیوع بیماری های مسری بوسیله اجساد و انتقال ان در فضای شهری وجود دارد چرا که اجساد روی هم تل انبار شده است.

 

/56

 

کد خبر 137268

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شیرین IR ۰۵:۲۳ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۴
  0 0
  خدایا خودت کمکشون کن
 • مجيد IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۴
  0 0
  مگر خداوند متعال خودش به ياري مردم فاجعه ديده عنايتي بفرمايد.اگر مواد هستهاي انتشار يابد همه مناطق زمين آلودم مي شود و مدتها بارانهاي راديو اكتيويته بر سر دنيا خواهد باريد.
 • رئيسي IR ۰۵:۴۶ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۴
  0 0
  خدايا كمك غيبي خودت را به مردم ژاپن برسان آمين
 • سهيل IR ۰۵:۵۷ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۴
  0 0
  خدايافقط فرياد رس توهستي
 • باران IR ۰۵:۵۹ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۴
  0 0
  از صميم قلب براي مردو ژاپن دعا مي كنم.
 • بدون نام IR ۰۶:۰۶ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۴
  0 0
  خدايا خدايا خدايا كمكشان كن التماست مي كنيم
 • همایون IR ۰۶:۳۳ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۴
  0 0
  انشائ الله فرجی میشود .این انفجارها تاثیر بر کل سطح زمین میزاره .گرم شدن زمین،ذوب شدن یخهچالهای طبیعی،بال امدن سطح دریاها...
 • محمد از کیش IR ۰۶:۴۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۴
  0 0
  چرا عاقل کند کاری که باز ارد پشیمانی
 • احمد IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۴
  0 0
  خدايا نظر لطف خود را شامل حال مردم ژاپن بفرما. بلا را از همه و مردم ژاپن دور گردان. آمين
 • بدون نام IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۴
  0 0
  خدايا ما بندگان بدي براي تو هستيم اما تو خداي بزرگي هستي كه هميشه مارا به خاطر فراموشيمان بخشيده اي كمكمان كن.