افشای سند دیگر دخالت آمریکا برای نخست وزیر شدن الزرفی

فارس نوشت: پایگاه خبری موازین نیوز به نقل از سفیر آمریکا در بغداد آورده است که نخست وزیر نشدن عدنان الزرفی عواقب جدی برای عراق خواهد داشت.

 پایگاه خبری موازین نیوز گفت که سفیر آمریکا در بغداد در جواب نامه‌ «قاسم الاعرجی» وزیر کشور پیشین عراق بر حمایت آمریکا از الزرفی برای نخست وزیری عراق تاکید کرد.

بر اساس این گزارش «ماتیو تویلر» سفیر آمریکا در بغداد روز شنبه  رای ندادن پارلمان عراق به «عدنان الزرفی» و کابینه وی را باعث عواقب جدی برای عراق دانست.

به گزارش موازین نیوز، تویلر در جواب نامه‌ الاعرجی درباره وضعیت مبهم دولت آتی عراق،  الزرفی را آخرین فرصت برای عراق  دانست و بر ضرورت احترام به آنچه فرآیند قانونی نامزد شدن الزرفی برای نخست وزیری عراق خواند تاکید کرد.

این در حالی است که یک عضو پارلمان عراق امروز تاکید کرد با توجه به حکم دادگاه تجدیدنظر فدرال عراق در ابطال عضویت یک قاضی این دادگاه، به خودی خود رئیس جمهور مجبور به پس گرفتن تصمیم خود از نامزدی الزرفی برای نخست وزیری عراق خواهد شد.

ائتلاف شیعی الفتح و ائتلاف شیعی دوله القانون با یکدیگر فراکسیون البناء را تشکیل داده‌اند که از سوی رئیس پارلمان عراق به عنوان فراکسیون اکثریت پارلمان عراق معرفی شده است و بر اساس قانون اساسی اکثریت پارلمان عراق که متعلق به شیعیان است باید مامور تشکیل کابینه را برگزینند.

گروه‌های شیعی عراق تاکنون بر سر نام نامزد نخست‌وزیری عراق به تفاهم نرسیدند از همین رو «برهم صالح» رئیس جمهور عراق  ۲۷ اسفند ماه طی مراسمی عدنان الزرفی را مامور تشکیل دولت انتقالی کرد. پیش از الزرفی «محمد توفیق علاوی» برای تشکیل دولت انتقالی عراق مامور شده بود که به دلیل مخالفت برخی جریان‌ها با اسامی نامزدهای تصدی وزارتخانه‌ها در کابینه پیشنهادی جدید، در این امر ناکام ماند.

الزرفی از اعضای «فراکسیون النصر» به رهبری «حیدر العبادی» (نخست وزیر سابق) در پارلمان عراق است، اما معرفی او موجی از مخالفت شدید در میان گروه‌های پارلمانی به راه انداخته است.

او از زمان مکلف شدن  طبق قانون ۳۰ روز مهلت دارد کابینه پیشنهادی خود را به پارلمان معرفی کند که با وجود مخالفت گروه‌های اصلی شیعی که اکثریت را در پارلمان تشکیل می‌دهند موفقیت الزرفی بعید به نظر می‌رسد.

310311

کد خبر 1372719

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =