گفته می‌شود در سونامی‌ها هیچ حیوانی نمی‌میرد،‌ چون آن‌ها زودتر متوجه خطر می‌شوند و می‌گریزند. آیا حیوانات حس ششم مرموزی برای پیش‌بینی حوادث طبیعی دارند و آیا ما می‌توانیم روی این حس حساب کنیم؟

بهنوش خرم‌روز:‌ بعد از زلزله بسیار شدید ژاپن،‌ در بسیاری از کشورهایی که ساحلی در اقیانوس آرام دارند،‌ مانند آمریکا، هشدار سونامی اعلام شد. مردم ساکن سواحل اقیانوس آرام بیم آن داشتند که هر لحظه موج‌های بلند از راه برسند. به گزارش دیسکاوری،‌ بعد از اعلام هشدار،‌ بسیاری از مردم انتظار امواج را می‌کشیدند. آن‌ها روی سگ‌هایشان حساب می‌کردند و تصمیم داشتند به محض این که سگ‌ها رفتاری غیرعادی نشان دادند یا از محل گریختند،‌ پا به فرار بگذارند،‌ اما اتفاقی نیفتاد.

بارها شنیده‌ایم که حیوانات زودتر از ما متوجه حوادث طبیعی می‌شوند. در واقع هر بار در محلی فاجعه‌ای طبیعی اتفاق می‌افتد،‌ سیل،‌ زلزله، سونامی و مانند آن، موجی از داستان‌های گوناگون در مورد رفتار غیرعادی حیوانات،‌ به خصوص حیوانات خانگی و حیوانات مزارع به راه می‌افتد که همگی گویای این هستند که قبل از حادثه، حیوانات رفتارهای عجیب و غریبی از خود نشان داده‌اند. حتی بعد از سونامی سال 2004/ 1383 اعلام شد که هیچ حیوانی بر اثر سونامی نمرده و احتمالا دلیلش این است که آن‌ها قبل از حادثه خود را به مناطق مرتفع رسانده و جان سالم به در برده‌اند.

اما آیا واقعا حیوانات چنین توانایی دارند؟ و اگر دارند،‌ طبیعت این توانایی چیست؟ برخی می‌گویند این یک ادراک فراحسی (ایی.اس.پی) یا یک حس ششم مرموز است. برخی دیگر هم آن را یک پدیده زیست‌شناختی طبیعی می‌دانند. به اعتقاد گروه دوم،‌ حیواناتی که می‌توانند زلزله یا سونامی را پیش‌بینی کنند، لزوما حواسی بیشتر از انسان ندارند،‌ بلکه فقط حساسیت بالاتری دارند. این که حیوانات حواس قوی‌تری در مقایسه با انسان دارند، ‌بارها و بارها در مطالعات علمی به اثبات رسیده است. سگ‌ها حس بویایی بسیار قوی دارند،‌ پرنده‌ها می‌توانند با استفاده از نشانه‌های فلکی، مسیر خود را پیدا کنند و مسیرهای طولانی را بپیمایند و خفاش‌ها می‌توانند از روی انعکاس صدا،‌ محل غذا را پیدا کنند. بنابراین به نظر می‌رسد که برخی افراد، حساسیت بالا را با توانایی مرموز و ناشناخته اشتباه می‌گیرند.

حیوانات ممکن است ارتعاشات غیرعادی یا تغییر در فشار هوایی را که از یک سمت می‌آید، حس کنند و نتیجه بگیرند که باید در جهت مخالف فرار کنند. اگر قبل از زلزله گله‌ای حیوانات به سمتی بگریزند،‌ دلیلش به سادگی می‌تواند این باشد که یک یا دو عدد از آن‌ها،‌ احساس خطر کرده‌اند. بقیه،‌ فقط پیروی می‌کنند و فرار گروهی آن‌ها اصلا بدان معنا نیست که تمام این حیوانات از نیرویی فوق‌العاده برخوردارند، ‌آن‌ها فقط از غریزه‌ای پیروی می‌کنند که به آن‌ها می‌گوید با گله همراه شوند.

خوشبختانه با فناوری مدرن امروز، تنها چند ثانیه بعد از وقوع زلزله، هشدار سونامی اعلام می‌شود که در مواردی تا چند ساعت زمان به افراد می‌دهد تا محل را به موقع ترک کنند. بنابراین،‌ اگر در شرایط بحرانی قرار گرفتید، بهتر است به جای تماشای حیوانات و انتظار کشیدن، ‌سری به اینترنت بزنید، چون قابل اعتمادتر و البته برای ما قابل فهم‌تر است.

50172

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 137437

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۴
  4 3
  ببخشی این مطلب هیچ منبعی نداشت؟
 • بدون نام AE ۰۸:۴۰ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۶
  6 1
  البته به شرطی که لنگر نیفتاده باشه روی شلنگ اینترنت مملکت
 • کیوان SE ۲۲:۲۲ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۷
  10 0
  من کودک کم سن و سالی‌ بودم که ما برای تفریح به شمال ایران رفته بودیم. قبل از خواب متوجه شدم که تمامی‌ پرنده‌ها مشغول سرو صدای غیر عادی هستند. مرغها قد قد میکردند و خروسها میخوندند. سگ‌ها هم خیلی‌ غیر معمول پارس میکردند. بعد از دقایقی‌ زلزلهٔ شدیدی اتفاق افتاد که من رو از رخت خواب بیرون انداخت. مرکز زلزله رودبار بود و مردم زیادی از بین رفتند. مطمئناً حیوانات دارای قدرت پیشبینی‌ این موضوع هستند. با تشکر.