الزرفی از نخست‌وزیری کنار کشید: برای حفاظت از وحدت عراق و منافع عالی کشور کنار رفتم

«عدنان الزرفی» که برای تشکیل دولت جدید عراق از سوی برهم صالح رئیس جمهور این کشور مکلف شده بود، روز پنجشنبه در بیانیه ای رسمی از پست نخست وزیری انصراف داد و کناره گیری کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، الزرفی در بیانیه ای که برای خبرنگاران قرائت کرد، با اعلام عذرخواهی از تشکیل کابینه از پست نخست وزیری انصراف داد.

در بیانیه الزرفی آمده است: تلاش کردم تا مسئولیت تشکیل دولت را با افتخار انجام دهم و برای خودم هدف اساسی مقدسی را قرار دادم که نجات عراق و بازگشتش به راه درست بود تا کشوری موثر در منطقه عربی و اسلامی و جهان باشد.
در هفته های گذشته‌ تلاش کردم تا یک واقعیت را در سیاست عراق آغاز کنم که بر اساس شراکت اقتصادی مثمر و دارای نتیجه با کشورهای جهان باشد و برنامه ریزی کنم جهت فعالیت و خروج نیروهای ائتلاف بین المللی از عراق و ساخت توانایی های نیرو های مسلح.
هدف از کناره گیری برای تشکیل دولت حفاظت از وحدت عراق و منافع عالی کشور است. از روزهای اول انتخابم برای تشکیل دولت، هدفم ارائه دیدگاهی بود تا اقتصاد را نجات دهم و مشکلات مردم را حل کنم و فساد را از بین ببرم و افق را باز کنم جهت پایان دادن به انزوای بین المللی و پیگرد قاتلین تظاهرکنندگان.
از نمایندگان پارلمان که از انتخابم و برنامه اقتصادی ام حمایت کردند ممنونم. از تیم مشاورینم نیز تشکر می کنم که شبانه روزی برای تحقق ماموریتم کمکم کردند.
این تجربه را ترک خواهم کرد در حالی که وجدانم راحت است و از برخی گروه های سیاسی و مردم که از من حمایت کردند تا کشور به ساحل آرامش و شکوفایی برسد، متشکرم.
عدم موفقیت تجربه انتخابم به دلایل داخلی و خارجی، مانع این نخواهد شد که از خدمت به مردم در مسئولیت کنونی ام به عنوان نماینده پارلمان دست بردارم و تلاش خواهم کرد که با شما برای انتخابات زودهنگام جهت تکمیل این پروژه ملی و پیشرفت اساسی اقتصاد جهت بازسازی عراق مانند کشورهای پیشرفته تلاش کنیم.
برای فردی که پس از من برای نخست وزیری و تشکیل دولت مامور خواهد شد موفقیت را خواستارم.

«برهم صالح» رییس جمهوری، الزرفی را به درخواست تعدادی از نمایندگان شیعه در ۱۷ مارس ۲۰۲۰ ( ۲۷ اسفند ماه ۹۸) مامور تشکیل کابینه جدید کرده بود.  

این انتخاب با مخالفت گسترده فراکسیون های عمده شیعه مواجه شد و باعث شد تا  این فراکسیون ها نام «مصطفی الکاظمی» را به عنوان نامزد شیعیان برای این پست معرفی کنند.

با توجه به توافق صورت گرفته، پست نخست وزیری سهمیه فراکسیون های شیعه در پارلمان محسوب می شود.

جریان های عمده کرد و اهل سنت در روز گذشته از نامزدی الکاظمی حمایت کرده و همین امر باعث شد تا الزرفی از این پست انصراف دهد.

الزرفی بعد از محمد توفیق علاوی دومین نخست وزیر مکلف است که در طول ماه های اخیر به دلیل عدم اجماع فراکسیون  های شیعه از این پست انصراف می دهد.

انتظار می رود که رییس جمهوری امروز با انصرف الزرفی، مصطفی الکاظمی را به عنوان نامزد فراکسیون های شیعه مامور تشکیل دولت کند.

312 310

کد خبر 1374743

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =