داستان خاطره‌انگیز اولین قهرمانی استقلال در آسیا

خبرورزشی نوشت:استقلال ایران در ۲۱ فروردین سال ۱۳۴۹ موفق به کسب اولین قهرمانی خود در آسیا شد.

امروز ۲۱ فروردین مصادف است با اولین سالگرد قهرمانی استقلال در آسیا، نخستین حضور استقلال در آسیا در دوره سوم این مسابقات بود که در فروردین ماه ۱۳۴۹ به میزبانی ایران و در ورزشگاه امجدیه تهران برگزار شد. استقلال در آن سال با سرمربیگری رایکوف پای به این مسابقات گذاشت.

استقلال با دو پیروزی ۳ بر صفر در برابر نمایندگان لبنان و مالزی از گروه خود صعود کرد و در نیمه نهایی، مدان اندونزی را از پیش روی برداشت و در بازی فینال هاپوئل رژیم غاصب اسرائیل را با نتیجه ۲ بر یک شکست داد و به قهرمانی مسابقات رسید.

در ترکیب استقلال در آن مسابقات مرحوم ناصر حجازی درون دروازه استقلال ایستاده بود، کارگرجم و لواسانی دو مدافع میانی استقلال و مرحوم منصور پورحیدری به عنوان دفاع راست و مسعود معینی به عنوان دفاع چپ ترکیب خط دفاع استقلال را تشکیل می‌دادند. در خط هافبک رایکوف از حق‌وردیان، فریدون معینی، قراب و جباری استفاده می‌کرد و خط حمله استقلال را وفاخواه و مظلومی تشکیل داده بودند.

در دیدار فینال این مسابقات که در ورزشگاه لبریز از تماشاگر امجدیه برگزار شد، نیمه اول بدون گل به پایان رسید، اما در اوایل نیمه دوم نماینده رژیم غاصب اسرائیل بود که در دقیقه ۶۹ گل اول این تیم را به ثمر رساند، اما در ادامه بازی در دقیقه ۸۳ غلام وفاخواه مهاجم استقلال بازی را به تساوی کشاند و در دقایق پایانی مسابقه مسعود معینی در دقیقه ۹۲ گل برتری آبی‌پوشان را زد تا اولین قهرمانی استقلال در آسیا ثبت شود. گفتنی است در آن دوره از مسابقات فریدون معینی و محمود خوردبین به عنوان یار کمکی در استقلال حضور داشتند و غلامحسین مظلومی با ۵ گل آقای گل مسابقات شد.

استقلال سابقه ۲ قهرمانی و ۲ نایب قهرمانی و ۲ سومی در کارنامه خود دارد و جز پرافتخارترین تیم‌های آسیا محسوب می‌شود، در ایران به غیر از استقلال، یک بار پاس تهران با سرمربیگری فیروز کریمی قهرمان آسیا شده است.

251 251

کد خبر 1374802

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =