۲۷ نفر
۲۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
توضیحات حریرچی درباره زمان بازگشایی مدارس

ایرنا نوشت: معاون کل وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: ۲۶.۵ درصد انتقال ویروس کرونا در وسایل حمل و نقل عمومی است و میزان انتقال از طرق دیگر کمتر است.

ایرج حریرچی روز شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: حمل و نقل عمومی عامل ۲۶.۵ درصد تماس های منحر به بیماری کرونا در کشور ما بوده است. عوامل دیگری در از دو درصد تا ۵ درصد و حتی کمتر از یک درصد داشته ایم. مدارس۱۱.۵ درصد و دانشگاهها،  ۷ درصد موجب آلودگی بوده است.

وی افزود: شهرداری همکاری خوبی داشته است از نظر تئوری طراحی هایی شده است مثل فاصله گذاری ها در مترو، اتوبوس و تاکسی ها تدابیر خوبی است باید ارزیابی کنیم که عملیاتی هست یا نه. این را هم توجه داریم که بعد از بازگشایی ها چه تاثیری در بیماری کرونا مشاهده می شود.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: از جمله معیارهای بازگشایی میزان توانایی حمل و نقل عمومی برای نقل و انتقال مردم به خصوص در ساعات اوج ترافیک است.

وی گفت: اگر مدارس و سایر مغازه ها باز شود، باید وضعیت را بررسی کنیم. امروز فقط ادارات دولتی با دو سوم ظرفیت و مغازه های ضرروی باز بودند اگر هفته آیده مغازه های کم ریسک باز شوند حتما موجب نگرانی است. یکی از عوامل بازگشایی فقظ خطر شغل نیست میزان ریسک حمل و نقل عمومی هم باید در نظر گرفته شود. بازگشایی مشاغل مختلف باید بررسی شود که چقدر خطر دارد و دوم بار حمل و نقل عمومی باید محاسبه شود که بر اساس آن اقدام می شود.

حریرچی ادامه داد: باید ببینیم روسای دولت های مختلف در این زمینه چه اظهار نظری داشته اند با توجه به اینکه ابتلا به بیماری و تست مثبت زیر چند دهم درصد است. اعلام می کنند تا موقعی که کشف دارو و کشف واکسن موثر که در دسترس مردم باشد نه با قیمت بالا یا ویروس به طرف ضعیف شدن نرود، باید محدودیت های تردد رعایت شود اما باید عملکرد ویروس را هم ببینیم که یکی از ویروس های هم خانواده کرونا به اسم سارس در سال ۲۰۰۳ خود به خود در یکسال از بین رفت.

۴۷۲۳۷

کد خبر 1375496

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
  21 0
  رعايت فاصله گذاري اجتماعي در حمل ونقل عمومي امكان پذير نيست.وضعيت امروز متر و خطوط بي آر تي نگران كننده بود. چاره اي بينديشيد.
 • میثم IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
  23 1
  تو رو خدا اعلام کنید چرا کارگرانی که بیماری زمینه ای دارند مجبورند در این شرایط کرونایی در محل کار حاضر شوند چون کارمندانی که بیماری زمینه ای دارند به مرخصی فرستاده شده اند ولی کارگران به علت نداشتن امنیت شغلی مجبورند در محل کار حاضر شوند
  • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
   13 0
   چون جان انسان ها ارزش ندارد
 • nader IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
  10 0
  توروخدا ی فکری بکنین ۳۰فروردین باز شه همه جا خیلی مارونگران میکنه وضیعت مترو خیلی بده مردم اصلا توجه نمیکنن توروخدا ی کاری بکنین این مسله بدجور مارو میترسونه ی فکری کنین
 • معلم مدرسه دولتی بابیش از40شاگرددریک کلاس IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
  14 0
  اگر مدارس و سایر مغازه ها باز شود، باید وضعیت را بررسی کنیم......این یعنی مردم ومعلمهاودانشآموزان موش آزمایشگاهی هستند..... چندنفربایدبمیرن تاراضی بشید تعطیل کنید؟!!!!
 • بی نام IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
  20 0
  آقای حریرچی خودشان از همه خطرناکترند که موقع بیماری یک دستمال جلوی دهانشان نگرفتند و جمعی را آلوده کردند.