شفاف‌سازی رضا رشیدپور از گفت‌وگو با رئیس‌جمهور تا ماجرای دستمزد ۴۵۰میلیونی!

رضا رشیدپور در تازه‌ترین گفت‌وگوی تفصیلی‌اش که به صورت گفت‌وگوی زنده اینستاگرام انجام شد به سوالات خبرآنلاین پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،رضا رشیدپور مصاحبه‌کننده قهاری است. در طول سال‌های فعالیتش چه به عنوان مجری برنامه‌های صداوسیما و چه به عنوان مجری برنامه‌های اینترنتی گفت‌وگوهای مفصلی با افرادی در رده‌های مختلف داشته و معمولا هم خیلی صریح و بی‌پرده گفت‌وگویش را پیش می‌برد و از میهمانش سوال می‌پرسد. او که این روزها و در شرایطی که اغلب مردم در قرنطینه به سر می‌برند سعی دارند در مدیوم لایو اینستاگرام گفت‌وگوهای مستقیم و نزدیکی با مخاطبانش داشته باشد، این‌بار در جایگاه مصاحبه‌شونده رودرروی فرهاد عشوندی قرار گرفت و به سوالات صریح او پاسخ داد. در روزهای گذشته انتقادات علی علیزاده فعال سیاسی ساکن لندن از رضا رشیدپور و اتهاماتی که به او درباره درآمدهایش زده بود بازتاب‌های فراوانی در شبکه‌های اجتماعی داشت. به همین دلیل شب گذشته در این گفت‌وگو خبرآنلاین سعی کرد ابهامات دراین‌باره را خیلی صریح از رشیدپور بپرسد و پاسخ او به اتهامات علیزاده را بشنود. متن این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.

جدی گرفتن مدیوم لایو اینستاگرام

در فضای اینستاگرام مخاطب با کسی که برنامه زنده دارد خیلی نزدیک است. دایره گستردگی مخاطبان در عین نزدیکی دل‌ها و چشم‌ها در این فضا برایم جالب است. یک زمانی هم من افتخار این را داشتم که بگویم برنامه‌سازی در اینترنت امکان‌پذیر است. زمانی که می‌خواستم «دید در شب» را بسازم خیلی از رفقای حرفه‌ای می‌گفتند این کار را انجام نده ولی ما ساختیم و در شرایط اینترنت آن سال‌ها هر هفته دانلودهای میلیونی داشتیم. در کل یکی از دلایل مهم عقوبت فرهنگی در کشور ما این است که مدیوم‌های جدید را به رسمیت نمی‌شناسیم و در مقابل آنها گارد می‌گیریم و بعد که همه دنیا را تسخیر کرد به این فکر می‌افتیم که بودجه تصویب کنیم. اما اگر از ابتدا با این مدیوم‌ها همراه شویم چه بسا که از عقوبت فرهنگی به عاقبت فرهنگی تبدیل شود و نتیجه بهتری بگیریم.

آن زمان هم برنامه «دید در شب» بسیار دیده شد و طبیعتا خیلی از رفقای تلویزیون هم به این فکر کردند که مدیوم جدید می‌تواند با تلویزیون رقابت کند. همین الان هم در ذهن خیلی از مدیرانمان این است که این مدیوم‌ها قدرتمند هستند و باید جذب حداکثری داشته باشند.

گفت‌وگوی زنده با رئیس‌جمهور

همین الان هم هر وقت صحبت از گفت‌وگوهای آقای روحانی می‌شود اولین کلیپ‌هایی که در فضای مجازی می‌پیچد گفت‌وگوی رشیدپور با روحانی است و در ذهن مردم هم چه مثبت یا منفی ماندگار شده است. فکر می‌کنم همین فکت‌های ریز نشان می‌دهد آن گفت‌وگو به اندازه کافی برای افکار عمومی ماندگاری داشته است. بعضی برای فحش دادن و بعضی هم برای اینکه در یادشان مانده می‌شود در حد بضاعت مصاحبه شفاف کرد. اما اگر فکر می‌کنید آن گفت‌وگو به اندازه کافی شفاف نبود من باید شرایط را صریح توضیح بدهم. در کشور ما هنوز مسوولان محترم جنبه گفت‌وگوی شفاف ندارند مخصوصا وقتی در مسوولیت رسمی باشند. حتی اگر خودشان جنبه داشته باشند اطرافیانشان ندارند. «حالا خورشید» پر بود از این اتفاقات که وزیر می‌گفت هر چه دوست داری بپرس ولی اطرافیانش هزاران ان‌قلت می‌آوردند.

حال با این پیش‌فرض تصور کن رشیدپور به عنوان کسی که اشهد بالله و به جان فرزندن هیچ پشتوانه‌ای جز لطف خدا و محبت مردم ندارد، پا در دفتر رئیس‌جمهور می‌گذارد. مگر دفتر ایشان را چند نفر دیده‌اند که چگونه است و وضعیت اطرافیان و سنگینی فضا و از طرفی سنگینی پخش زنده آنتن شبکه یک هم به آن اضافه می‌شود و از طرف دیگر تمام اطراف هم پر است از آدم‌هایی که خود رئیس‌جمهور هم مایل باشد اطرافیانش این تمایل را ندارند که چیزهایی بپرسی؛ به خودش هم برنخورد به اطرافیانش برمی‌خورد. ما مسوولی که اطرافیان باجنبه داشته باشد نداریم. اگر مسوولی داشته باشیم که خودش چالش را دوست باشد حتما مسوول روابط عمومی‌اش نمی‌گذارد چالشی اتفاق بیفتد. با همه اینها رشیدپور چه شق‌القمری می‌توانست بکند که نکرد؟ همین که الان به عنوان ماندگارترین گفت‌وگو در یادها مانده برایم کافی است.

بازی در فیلم مسعود کیمیایی

پیش از شروع فیلمبرداری با آقای کیمیایی و آقای پرستویی درباره کاراکتری که قرار بود نقشش را بازی کنم صحبت می‌کردیم. یکی از نگرانی‌های آقای کیمیایی این بود که اگر بعدا این کار را توی سرت بکوبند می‌خواهی چه کنی؟ من آنجا خندیدم و گفتم مخاطب تیزهوش است و حتما می‌فهمد این رشیدپور آن رشیدپور نیست. در واقع این تلمیح سینمایی که اسم این کاراکتر رشیدپور باشد برای واقع‌نمایی بیشتر آن سکانس بود و الان هم نگرانی ندارم. فکر نمی‌کنم کسی من را با رشیدپور «قاتل اهلی» اشتباه بگیرد.

«حالا خورشید» از آغاز تا پایان

زمانی که من به تلویزیون برگشتم پیشنهاد مدیران هم در شبکه یک و هم در شبکه سه، ساختن یک برنامه برای شب بود ولی من گفتم تایم مردم صبح را می‌خواهم. گفتند مگر دیوانه‌ای؟ گفتم اگر کسی برنامه ساختن بلد باشد باید در تایم مرده مخاطب را جذب کند وگرنه اینکه در پیک آنتن برنامه بسازم و بگویم پرمخاطب است هنر نیست. تو اگر هنری داری باید در هفت صبح نشان بدهی. من از این جهت به همکارانم افتخار می‌کنم «حالا خورشید» را به جایی رساندند که وزرای مملکت خودشان پیشنهاد دادند که به برنامه بیایند یا سردار سلیمانی روی خط برنامه آمدند. اینها نتیجه تلاش گروه برنامه‌ساز من و شبکه سه بود.

بخواهم منصفانه بگویم در به پایان رساندن «حالا خورشید» خودم هم نقش داشتم و به مدیران گفتم «حالا خورشید» کار خودش را کرده. باید زمانی را قائل شویم که طرح جدیدی بدمیم یا اتفاق جدیدی را تجربه کنیم. بعد از ۵فصل لطف بیبننده در حداکثر بود و از جایی به بعد بیننده از تماشای تو خسته می‌شود. به همین دلیل ما یک سالی به خودمان استراحت دادیم که برگردیم و دوباره «حالا خورشید» را شروع کنیم.

دستمزدت چقدر است؟

درباره شروع این ماجرای دستمزدها بگویم که هفته قبل بود در توئیتر یک آقایی که خارج از ایران هستند یک بحثی مطرح کرده بود و من گفتم برای‌شان توئیت کنم که اگر سندی دارند منتشر کنند اما حالا در یک رسانه رسمی و خیلی شفاف می‌خواهم در این‌باره توضیح بدهم. چنین سوالی را اینکه چه کسی و چگونه می‌پرسد فکر می‌کنم موضوع مهمی است. این بحث توئیتری که با آن هموطن عزیزمان داشتم، به این دلیل بود که احساس کردم چیزی به گوشش خورده و خواسته به کنایه چیزی بنویسد که رشیدپور ۴۵۰میلیون تومان دستمزد ماهیانه‌اش است و ۴۰میلیون برای هر اجرا می‌گیرد. من نوشتم این نکات خیلی عجیب است اگر سندی داری بده. گوبلز می‌گوید دروغ را آنقدر بزرگ بگو که از بزرگی دروغ غش کند. گفتم این دوستمان دنبال یک هیاهو است و برای همین ادامه ندادم.

شما می‌دانید تعداد استودیوهای صداوسیما محدود است. ما بیرون از صداوسیما استودیو داشتیم و اجاره آن لوکیشن که مربوط به یکی از شرکت‌های خصوصی صداوسیما بود، ۶۰میلیون تومان در ماه بود. از طرف دیگری ما در ماه کلی پول اجاره فیبر نوری، تجهیزات نور، تجهیزات تصویربرداری و هزینه‌های خاص دکور داشتیم. من تیم بزرگی داشتم از بچه‌هایی با تخصص‌های گرافیست، سردبیر، نویسنده و پنج، شش مجری گزارشگر هم در تیم ما کار می‌کردند. از طرف دیگر صبحانه عوامل و میهمان‌ها و گاهی هدایایی که برای مهمان‌ها می‌گرفتیم، همه اینها روی هم در ماه مبلغی بین ۳۰۰تا ۴۰۰میلیون تومان می‌شد. درباره دستمزد خودم هم راستش چون می‌پرسی می‌گویم، در ماه خیلی کمتر از آن رقمی بود که مطرح شده بود. یعنی آن ۴۰ میلیون تومان برای هر اجرا را اگر خیلی صرفه جویی می‌کردم به ازای هر برنامه ۲۳ تومانی که بودجه کل هر قسمت بود، در ماه به ۲۰ تا ۲۵ میلیون سهم خودم برای اجرا و تهیه برنامه می‌شد یعنی شاید در نهایت برنامه‌ای ۱ تا ۱/۵ میلیون تومان.

من به عنوان تهیه‌کننده برای یک پروژه با صداوسیما قرارداد می‌بندم  وهمه اسناد این قرارداد در سازمان صداوسیما موجود است و سازمان از طرف من مجاز است که این قراردادها را منتشر کند تا سیه‌رو شود هر که در او غش باشد.

شوخی با قالیباف و عارف

اول بگویم که تعداد شوخی‌های ما خیلی بیشتر از این بود و با هفت، هشت شخصیت گرامی شوخی کرده بودیم. آنها که زورمان رسید پخش کنیم همین تعداد بود. من از این سه نفر ممنونم که جنبه داشتند و چهار، پنج نفری هم که گفتند اگر پخش کنید مملکت زیرورو می‌شود بماند. 

البته این را بگویم که ‌دوستان آقای قالیباف خیلی زود واکنش نشان دادند و ندیدند که ما آیتم‌های دیگری هم داریم. درباره این هم که گفتید شوخی با آقای عارف بیشتر بود برای ارادت قلبی است که به ایشان دارم. البته هم به آقای ظریف و هم به آقای قالیباف هم ارادت دارم. البته خب دوستان دیگر هم بودند که گفتم نشد.

۲۵۸۲۵۸

کد خبر 1375703

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 13
 • ناامید IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  23 0
  دستمزدها در غالب مشاعل در این میهن اسلامی عادلانه و منصفانه نیست
  • RO ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
   6 0
   فرافکنی میکنی قانع نشدم در ضمن بعنوان مخاطب از پر گویی خسته ام از طرف مجری های سیما دیگر بسه دستمزد شما در جاهای دیگر عنوان نکردی بیت المال را معنی کن خواهش میکنم
  • علی رضا IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
   3 0
   با عرض ادب احترام امیدوارم نهادهای نظارتی به پرداخت پول های خارج عرف اون هم در شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی که بیشتر مردم با ان دست به گریبان هستن ورود کنند فراموش نکنیم صدا سیما خصوصی نیست که بتواند هر هزینه ای که مدیریت ان بخواهد انجام دهد
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  48 0
  استاد تمام دانشگاه با مدرک فوق تخصص ماهی 15 میلیون تومان دریافت می کند و ایشون ماهی 25 میلیون تومان و من کارمند بیمارستان که حتی در تعطیلات کرونایی باید سرکار می رفتم ماهی 4 میلیون و پرستاران ماهی 4-6 میلیون به این می گویند عدالت اشتباهی
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
   5 0
   به عنوان تهیه کننده و مجری ماهی 25 گرفته. نمیدونم معنی تهیه کننده رو میفهمی یا نه، درک میکنی کسی اگه بعد یه برنامه بره تو زندان تهیه کننده است.
 • DE ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  28 0
  حرف علیزاده درست بوده است. شما دست کم ماهی 400 میلیون می گیری برای این برنامه طبق گقته خودتان. رفتار شما مانند بقیه پیمانکارهاست. یک عرف در شرکتهاست که می گویند 50 درصد هر قرار داد بالاسری شرکت است. اکثر پیمانکارها با استخدام کارگران غیر ایرانی که نه بیمه و بازنشستگی و حقوق دیگری دارند حداقل حقوق را به آنها می دهند. در صورتی که از کارفرما که دستگاه دولتی است همه این مبالغ را می گیرند و توی جیب خودشان می گذارند. احتمالا آنهایی که با شما کار می کنند بهتر می دانند چقدر بابت هر اجرا به آنها می دهی. اینکه شما 20 میلیون برای خودت بر می داری یک شوخی است. البته همه جای دنیا سلبریتی ها حقایق را در مورد درآمدهایشان نمی گویند. شما در شرایط معمول در بسیاری از مراسم افتتاح همایشهای گران قیمت شرکت می کنی که هر بار آن بیشتر از آنی است که مدعی هستید. راستش در مراسم جایزه مصطفی چقدر به شما دادند؟
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  20 0
  روی هزینه های صدا و سیما نظارتی نیست. چرا بر اساس نرخ وزارت کار به پرسنل و قراردادها پرداخت نمی کند
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  6 0
  اینقدر اخبار بی ارزش تولید میشه وقتی اینطور مطالب را مطرح میکنید انسان را از انسان بودن خودش پشیمون میکنید. حالا که چی ؟ پول گرفته یا نگرفته ؟ خورده یا نخورده ؟ چه ارزشی داره که تیتر اول سایت قرار میدید/ اصلا رشیدپور چی هست یا کی هست که اینقدر موضوع را بزرگ میکنید؟ اینقدر مشکلات در جامعه پیدا نکردین که حالا سفره یه عده براتون شده معما؟ شرم آوره!!
  • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
   5 0
   همین گفتگو هم نشان داد رضا رشیدپور مطالعه ای ندارد و چیزهایی که شنیده طوطی وار در نمایش های تلویزیونی اش تکرار میکند و به آن آب تاب میدهد. اگر این کامنت منتشر شد و خودش هم دید اول از همه میگویم مطالعاتش را مستند کند تا متوجه شود این جمله دروغ بزرگ که با جمله بندی مختلف و متفاوت دست به دست میشود ربطی به گوبلز ندارد و ساخته آدمیان است که برای مقبول تر شدنش چسبانده لند به گوبلز. گوبلز تنها چند باری درباره شگرد چرچیل و انگلیسی ها در گفتن دروغهای بزرگ حرف زده که از هیچ کدام حتی نمی توان جمله ای نزدیک به این نقل قول جعلی رشیدپور استنباط و استخراج کرد. از طرفی رشیدپور به لطف همراهی مدیران صداوسیما و در نبود برنامه های انتقادی ساختارشکن این چنین برجسته شده وگرنه مضمون برنامه هایش معتدل است و چه بسا اگر به دیگران هم میدان داده شود پر سر و صداتر از او ظاهر شوند
 • علوی IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  4 0
  بنده به عنوان یک شهروند یک ذهنیت منفی از ایشان دارم که با داشتن اطلاعات کافی در زمان انتخاب روحانی به عنوان یک سلبریتی وارد میدان تبلیغات شد وبا پشت پا زدن به تمام حقایق با کردارد و رفتارش و گفتارش رای جمع کرد برای کسی که در این قد و قواره نبود و امروز به تجربه و وضوح گرفتارهای ناشی از این انتخاب غلط را در کشور شاهد هستیم. آنهایی که چشم بسته اینگونه انتخاب کردند امروز در پیشگاه الهی و ملت مسلمان و شهدا باید جوابگو باشند.
  • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
   2 0
   کدوم اطلاعات کافی؟؟ طرف تو تون دوره نونش تو این کار بوده و شانسش گرفت رای آورد و یه دو سه سلی کاسبی کرد و معروف تر شد و بعد کشید کنار تا ببینه باز کی شرایط مناسبه دوباره میدون داری کنه
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  13 0
  1. بیش از تخطئه این پیمانکار، کارفرما یعنی صدا و سیما باید مورد سوال قرار بگیره که چرا این پولا رو داده. 2. صدا و سیما با اون عرض و طول اگر استودیو نداره، پس چی داره؟ چرا باید نیاز باشه از بیرون اجاره کنند؟
  • DE ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
   2 0
   اینها راهی قانونی برای انعقاد قراردادهای مولتی میلیاردی
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  4 0
  طبق فرمایش خودشان 23 میلیون از 40 میلون بودجه هر برنامه هزینه شده؛ یعنی در هر برنامه 17 میلیون باقی می ماند و در ماه 510 میلیون تومان دستمزد ایشان می شود.
  • ابراهیم IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
   1 0
   گفت در ماه ۲۰تا ۲۵میلیون سهم من تهیه کننده و مجری هست یعنی هر برنامه ۱میلیون
 • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  3 0
  مصاحبه رشیدپور با حسن روحانی هیچ وقت فراموش نخواهد شد. چند سؤال الکی و چند پاسخ الکی‌تر و تمام.
 • علیرضا IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  1 0
  سلام پولارو یکی دیگه میخوره من وشما میشینیم جروبحث و اما اگر میکنیم خود این کار سیاسته که سرگرمه این واون بشیم ...
 • IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
  2 0
  والله این یک ونیم برا هر برنامه زیاده این حقوق یک خانواده کارگر در ماهه یعنی توجیه میکنند حسابیها