نامه‌ نمایندگان به رئیس بانک مرکزی درباره بازپرداخت وام‌ها

تسنیم نوشت: محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس شورای اسلامی، از ارسال نامه برخی از نمایندگان فعلی یزد در پارلمان و منتخبان این استان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی خبر داد.

محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مردم مهریز و بافق گفت: ارسال کنندگان نامه از رئیس کل بانک مرکزی خواسته اند تا با اشخاصی که از سیستم بانکی وام گرفته و سررسید وام آنها فرا رسیده اما آنها به دلیل شیوع ویروس کرونا که باعث تعطیلی مشاغل شده و در پرداخت قسط خود دچار مشکل شده اند  همراهی و مساعدت کنند.

نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس تصریح کرد: نمایندگان و منتخبان استان یزد در مجلس در این نامه بر لزوم  همراهی حداکثری سیستم بانکی کشور با اقشار محروم و متوسط جامعه در شرایط به وجود آمده فعلی ، تاکید کرده اند.

متن این نامه به شرح ذیل است:

بسمه تعالی
برادر ارجمند، جناب آقای دکتر عبدالناصر همتی
رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم. شرایط حادی که اخیرا با توجه به گسترش ویروس کرونا گریبانگیر کشورمان شد، باعث شده تا محدودیتهای اقتصادی و معیشتی شدیدی بر اکثر هموطنانمان تحمیل شود که از جمله می‌توان به دستور تعطیلی بیشتر واحدهای صنفی و تولیدی اشاره نمود.

با عنایت به این قاعده مبنایی که ملازم با هر تکلیفی، حقی تعریف می‌شود به نظر می‌رسد دولت محترم در قبال تکالیف یادشده بایستی حقوقی برای این دسته از هموطنان تعریف کند و الا در شرایط سخت اقتصادی و معیشتی کنونی صرفا به تبعیض و بی‌عدالتی دامن زده شده و ماحصل چنین سیاستی جز گسترش فقر و نارضایتی نیست.

یکی ازسیاستهای مؤثر  در این راستا همراهی حداکثری نظام بانکی کشور با صاحبان مشاغل،کارافرینان و شهروندان خصوصا اقشار ضعیف جامعه از طریق دستور به کلیه بانکها درخصوص استمهال در بازپرداخت اقساط تسهیلات، بدون محاسبه جریمه تاخیر تادیه و سود مازاد، در بازه زمانی وسیع‌تر و نیز کاهش سود بانکی این تسهیلات و همچنین عدم لحاظ اثرات سوء بانکی و قضایی ناشی از صدور چک برگشتی در دریافت خدمات است.

متاسفانه مشاهدات حاکی از آن است که برخی از این سیاستها به دلیل عدم ابلاغ مقررات مربوطه از سوی مراجع ذی‌ربط اساسا اجرا نمی‌شود و در برخی دیگر از آن‌ها نوعی آشفتگی در اجرا در بانکهای مختلف –از جمله در استان یزد- به چشم می‌خورد و این مساله موجبات نگرانی و نارضایتی مردم را فراهم کرده است.

با تدبیری که از جنابعالی سراغ داریم، امیدواریم جهت مقابله با این نابسامانی‌ها موارد مطروحه در این نامه هرچه زودتر پیگیری و در کلیه شعب بانکی کشور بصورت منسجم و یکپارچه عملیاتی شود.

27216

کد خبر 1375896

برچسب‌ها