امام جمعه تهران: باید برای بازگشایی مجدد مساجد مقدماتی را فراهم کنیم /اعزام مبلغان ماه‌رمضان تعطیل شد

تسنیم نوشت: رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: در دعوت رهبر معظم انقلاب برای «رزمایش مواسات»، ائمه جمعه حتماً باید به میدان بیایند، چون آنانند که با ایجاد گروه‌های جهادی می‌توانند پیوست اجتماعی ایجاد کنند.

حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در نشستی که در مجتمع آدینه برگزار شد، گفت: در جریان بیماری کرونا، قشر ضعیف آسیب‌های جدی دید که ما باید بتوانیم با همدلی و حمایت از خانواده‌های آبرومند، رزمایش «مواسات» را برگزار کنیم. علت این نشست شرایط خاصی است که درباره بازگشایی مجدد نمازهای جمعه و مساجد و سایر برنامه‌های مرتبط خواهیم داشت و محور دیگری که در این نشست دنبال می‌کنیم دربارۀ فراخوان همدلی  است که رهبر معظم انقلاب اعلام کردند.

وی افزود: در دعوت رهبر معظم انقلاب برای «رزمایش مواسات»، ائمه جمعه حتماً باید به میدان بیایند، چون آنانند که با ایجاد گروه‌های جهادی می‌توانند پیوست اجتماعی ایجاد کنند. در این مدت اخیر، ستاد نماز جمعه پیشگام بود؛ چراکه ما توانستیم به سرعت با ستاد کرونا هماهنگ شویم.

«خوشحالیم که فقه‌مان، سلامت‌محور و مبتنی بر طهارت است و در این مسئله کرونا توانستیم با رعایت حقوق فردی و جمعی و پیشگامی گروه‌های مذهبی، از شیوع بیشتر کرونا جلوگیری کنیم. ما به صورت هفته به هفته با ستاد کرونا ارتباط داشتیم که وضعیت نماز جمعه را بتوانیم پیگیری کنیم.»

وی با بیان مطلب فوق گفت: باید برای بازگشایی مجدد مساجد و مصلّی‌ها مقدماتی را فراهم کنیم و کارگروهی فنی متشکل از مراکز امور مساجد، حوزه علمیه و سازمان تبلیغات اسلامی نظرات دینی و فنی خود را ارائه کنند.

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری افزود: برای زنده نگهداشتن ماه رمضان با وجود محدودیت‌های کرونایی باید از روش‌های دیگری استفاده کنیم تا جامعه مؤمنان از ظرفیت‌های معنوی این ماه بهره‌مند شوند. ما برنامه عید تا عید یعنی از نیمه شعبان تا عید سعید فطر را در دستور کار داریم و در ۹۰۰ شهر پایگاه‌های نماز جمعه را داریم که میدان‌دار اصلی مأموریت، رهبر معظم انقلابند. در این زمینه استان تهران ظرفیت‌های خوبی دارد که می‌تواند به عنوان الگو استفاده شود.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خاطرنشان کرد: نهادها و همچنین سپاه و پایگاه‌های بسیج می‌توانند در ماه مبارک رمضان به صورت جدّی‌تر به میدان بیایند و حلقه پشتیبان فعالیت‌های مساجد باشند.

اعزام مبلغان ماه‌رمضان تعطیل شد

همچنین ایلنا نوشت:

حجت‌الاسلام والمسلمین سعید روستاآزاد با اشاره به فعالیت دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: اعزام مبلغان از فعالیت‌های ثابت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم طی چهار دهه فعالیت بوده است.

وی با اعلام تعطیلی تبلیغ چهره به چهره در ماه مبارک رمضان ۹۹ گفت: طبق ابلاغیه های ستاد مبارزه با کرونا، امسال برنامه اعزام مبلغان در ماه مبارک رمضان تعطیل خواهد بود و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به علت ممنوعیت و محدودیت جابه‌جایی های استانی، اعزام مبلغان از قم و سایر شعب را نخواهد داشت.معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به اجرای طرح های جایگزین تبلیغ چهره به چهره در ماه رمضان امسال تصریح کرد: قریب به ۱۲ هزار نفر در ماه مبارک رمضان هرسال از این دفتر به سراسر کشور اعزام می شدند اما در ماه رمضان سال جاری این امکان را نداریم و این اتفاق نخواهد افتاد و امیدواریم با طرح های جایگزینی که تصویب و ابلاغ شده، بتوانیم بخشی از آن ظرفیت ها را فعال نگه داریم.

او افزایش پاسخگویی به سؤالات دینی را یکی از طرح های مد نظر دفتر تبلیغات اسلامی برای ماه رمضان عنوان کرد افزود: بخشی از بسته تهیه شده برای این ایام تبلیغی شامل توسعه پاسخگویی احکام است که مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی دفتر تبلیغات اسلامی متولی و عهده دار این مسأله است، هم به جهت تعداد پاسخگویان و هم به جهت افزایش ساعات پاسخگویی با شماره تلفن ۰۹۶۴۰۰ در خدمت مردم عزیز خواهیم بود.

حجت الاسلام والمسلمین روستا آزاد با اشاره به افزایش ساعت پاسخگویی به سؤالات دینی اظهار داشت: در حال حاضر فعالیت این مرکز قریب به ۱۰ ساعت در ۲۴ ساعت است که ان شاء الله در ماه مبارک رمضان این ساعات افزایش پیدا خواهد کرد.

او  گفت: بخشی از آن بسته جایگزین، مربوط به فعالیت های مجازی مبلغان محترم است که در قالب گروه های تبلیغی به برگزاری مسابقه، پرسش و پاسخ و داستان گویی طی سال های متمادی مشغول به فعالیت هستند و در ماه مبارک رمضان این فعالیت ها پررنگ خواهد بود.

معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به فعالیت گروه های تبلیغی در ماه رمضان تصریح کرد: طبق اعلام صورت گرفته، گروه های تبلیغی در حال ارسال طرح های تبلیغی خود ویژه ماه مبارک رمضان هستند که در صورت تأیید، ان شاءالله مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

او  به فعالیت های انفرادی مبلغان در ماه مبارک رمضان از طریق فضای مجازی پرداخت و افزود: بخشی از این بسته تبلیغی، مربوط به فعالیت فردی مبلغان است که طی سال های مستمر به اقصی نقاط کشور مسافرت می کردند؛ شاید در طی سال آن روستاها و مناطق در ماه مبارک رمضان یا محرم از فضیلت اجتماع مؤمنانه و نماز جماعت برخوردار بودند که امسال این محرومیت پیش آمده و مبلغان محترم از طریق ارتباط گیری با مخاطبان خود با تأسیس کانال و گروه در فضای مجازی بخشی از فعالیت های تبلیغی خود را در خصوص بحث احکام، تفسیر و معارف دینی پیگیری خواهند کرد.

وی به حضور مبلغان نخبه دفتر تبلیغات اسلامی در ماه مبارک رمضان در رسانه ملی اشاره کرد و خاطرنشان کرد: قسمت آخر فعالیت های دفتر در این ایام، همکاری با رسانه ملی و استفاده از ظرفیت رسانه برای بهره گیری هر چه بیشتر از وجود مبلغان نخبه و سخنرانان ارجمند است که در واقع، در قالب یک بسته تبلیغی جایگزین ماه مبارک رمضان تهیه شده و امیدواریم با توفیق الهی بتوانیم به سرانجام برسانیم.

۲۷۲۱۶

کد خبر 1375915

برچسب‌ها