جهانپور: تاکنون روش درمان قطعی کرونا کشف نشده است/احتمال تولید واکسن کرونا تا یک سال آینده

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: استفاده از روش سلول‌درمانی در فاز مطالعاتی است و فعلا هیچ یک از روش‌های درمان را نمی‌توان به عنوان روش اثربخش درمان کرونا اعلام کرد.

به گزارش خبرآنلاین، کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در ارتباط ویدئویی با خبرنگاران گفت: استفاده از روش سلول‌درمانی در فاز مطالعاتی است و فعلا هیچ یک از روش‌های درمان را نمی‌توان به عنوان روش اثربخش درمان کرونا اعلام کرد.

جهانپور افزود: بیش از ۶۰۰ هزار نفر در کشور زیرمجموعه وزارت بهداشت هستند و تمام این افراد صاحب نظر هستند اما نظر این افراد نظر وزارت بهداشت نیست، ایمنی گروهی رویدادی است که با آن مواجه می‌شویم و استراتژی نظام سلامت این نیست که به دنبال ایمنی گروهی باشیم و چنین انتخابی در وزارت بهداشت وجود ندارد حد اقل در حوزه سلامت چنین رویدادی وجود ندارد و شاید ۵ الی ۱۰ درصد یک کشور به این بیماری مبتلا شوند که در همین راستا اعلام محدودیت‌ها و سایر اقدامات انجام شده تا به سمت ابتلای تعداد زیاد جامعه نرویم و با خریدن زمان بار ازدحام را در مراکز درمانی کاهش دهیم.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: برای پایان این بیماری زمانی را نمی‌توان تعیین کرد و صاحبنظران معتقدند باید با این ویروس زندگی مسالمت ‌آمیزی را در فصل‌های بعدی داشت و ممکن است با آغاز شدن و از بین نرفتن کرونا در فصل سرما شاهد بروز کرونا و آنفلوانزا هم باشیم.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره علت روند رشد صعودی در سه استان گفت: اگر ۳ استان خاص که موضوع تست پی سی‌آر سرپایی را به شکل گسترده شروع کردند، این طبیعی است. این تست ممکن است برای افراد سرپایی هم انجام شود. بیماریابی فعال‌تر شده و آمار مثبت‌ها هم بیشتر خواهد شد. اما در کل در ۴ یا ۵ استان روند افزایشی در روزهای اخیر داشتیم که به نوعی به ثبات نسبی رسیده است. استان فارس، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی و غربی که روند افزایشی داشت به ثبات نسبی رسیده‌اند.

جهانپور افزود: بنیاد مستضعفان و هم آستان قدس رضوی و به طور ویژه ستاد اجرایی فرمان امام در کنار نظام سلامت پشتیبانی جدی داشتند. ستاد اجرایی فرمان امام اقدامات چشمگیری انجام داد.

احتمال تولید واکسن کرونا تا یک سال آینده

وی افزود: همچنین امیدها این است ظرف ۹ ماه تا یک سال  و نیم آینده واکسن کرونا تولید شود که البته احتمالی است. در حوزه تشخیص هم از تست های PCR به عنوان تست اختصاصی،   سی تی اسکن به عنوان تست با حساسیت تشخیص بالا استفاده می شود. تست های سرولوژیک که همزمان با کشوری چون امریکا در ایران به تولید رسیده، برای تشخیص کرونا با روش الایزا در حال مطالعه است و قابلیت تولید آن وجود دارد. هنوز پروتکل های مورد استفاده تست های سرولوژیک با توجه به نوع آنتی بادی ها علیه کرونا تدوین نشده است و با تولید انبوه تست های الایزا بسیاری از آزمایشگاه ها می توانند از این فناوری استفاده کنند؛ چراکه فناوری تولید آن در کشور وجود دارد و به محض تایید آن می توانیم حتی بیش از تست PCR آن را تولید کرده و آزمایشگاه های بیشتری را برای آن قرار دهیم.

۲۳۵۲۳۵

کد خبر 1376357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =