انتشار کتاب و لوح صوتی قطعات فولکلور کُردی در استرالیا

کتاب و سی دی «قطعات فولکلور موسیقی کُردی» با گردآوری و تنظیم سالار ایوبی، توسط کتابخانه ملی استرالیا منتشر شد.

به گزارش خبرآنلاین، سالار ایوبی (آهنگساز و نوازنده عود) ماحصل بیش از ۲۰ سال تحقیق مستمر خود روی ترانه‌های فولکلور کردی را با همکاری و حمایت کتابخانه ملی استرالیا و فاکس استودیو به صورت کتاب و سی دی ارائه می‌دهد.

ایوبی در این‌باره گفت: من این اثر را که شامل ۱۲ قطعه نوشته شده برای عود و کمانچه است، گردآوری، تدوین و تنظیم کرده‌ام. دلیل انتخاب کمانچه به عنوان ساز دوم این اثر توانایی‌های این ساز در اجرای حالت‌های سرنا و نرمه‌نی کُردی است.

او افزود: بخشی از این آثار با تنظیم متفاوت ۲۵ سال پیش در استودیو پژواک ضبط شده است و ضبط‌ مجدد آنها ر در استودیو فاکس انجام خواهد شد که از بزرگترین و معتبرترین استودیوهای جهان در عرصه موسیقی کلاسیک به شمار می‌آید. آثار این آلبوم بیشتر مربوط به منطقه جغرافیایی کردستان ایران بالاخص لیلاخ، اردلان و موکریان است که من آن را به ساکنان قهوه‌خانه فردوسی سنندج تقدیم کرده‌ام. ساکنان این قهوه‌خانه که در میدان اصلی شهر سنندج واقع است؛ هنرمندانی محلی هستند که با رفتن به عروسی‌ها، مجالس شادی و اجرای مستمر این آثار به نگاه داشتن آنها کمک شایانی کرده‌اند، لیکن متاسفانه با آمدن سازهای الکترونیکی بیشتر این عزیزان خانه‌نشین شده یا تغییر شغل دادند.

سالار ایوبی در پایان خاطرنشان کرد: احساس می‌کنم اتفاق خیلی خوبی است که خارج از ایران، هنرمندان ایرانی بتوانند با ارگان‌های بزرگ دولتی و غیردولتی که در زمینه فرهنگ و هنر فعال هستند همکاری کنند و بالاخص به ثبت و ماندگاری موسیقی محلی و سنتی ایران کمک کنند.

 ایوبی دو قطعه از این ۱۲ اثر را پیشتر در تهران با همکاری نوازندگان شناخته شده کشورمان ضبط کرده است و در ۱۰ اثر باقیمانده و در حال ضبط، فقط از ساز عود و کمانچه استفاده خواهد شد.

۲۴۱۲۴۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1376658

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =