هشدار یک اصلاح‌طلب به نماینگان مجلس یازدهم؛ به دنبال باز تولید مجلس نهم نباشید

اعتمادآنلاین نوشت: مرتضی مبلغ گفت: اگر دستگاه‌های حاکمیتی، سیاستمداران و جریان‌های مختلف کشور بخواهند رویه‌های سابق را ادامه دهند و دوباره وارد درگیری‌ها، چالش‌ها و رقابت‌های مخرب شوند، می‌تواند خیلی خطرناک باشد.

کشور همچنان با مشکلات و مخاطرات پاندمی کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کند. اگرچه حاکمیت می‌کوشد تا شرایط را به حالت عادی بازگرداند، اما شیوع این بیماری در عرصه‌های مختلف آسیب‌های مختص خود را داشته است، آسیب‌هایی که صاحب‌نظران معتقدند تا مدت‌ها باید برای رفع آنها تلاش کرد در همین راستا، بخشی از گفتگوی مرتضی مبلغ، معاون سیاسی وزارت کشور در دولت اصلاحات را در ادامه بخوانید؛

کرونا عرصه‌های دیگر را در کشور به حاشیه برده است

بحران کرونا چقدر توانسته بر سیاست و سیاست‌بازی مخالفان دولت تاثیر بگذارد و این کنش‌ها را به تعویق بیندازد؟ شرایط پساکرونایی آنها را چگونه می‌بینید؟

بحران کرونا به دلیل ابعاد گسترده و عمیق خود خیلی از عرصه‌های دیگر مانند سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... را تحت‌الشعاع قرار داده و به حاشیه برده است. بنابراین فرصت چندانی برای ظهور آنها فراهم نیست و به همین دلیل است که عرصه‌های دیگر آنچنان فعال نیستند.

اما نکته مهم این است که آیا در شرایط پس از کرونا این وضعیت می‌تواند هم درس و هم بستری برای یک فضای سازنده و همدلانه در سیاست و فرهنگ و اجتماع باشد؟ جریان‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی هم باید از مشکلات حاد گذشته درس بگیرند و هم بستری را برای مناسبات جدید در دوران پساکرونایی فراهم کنند، این می‌تواند برای کشور بسیار امیدبخش باشد.

نگرانی درباره مجلس آینده مضاعف است

مجلس یازدهم کار خود را از خردادماه آغاز می‌کند و با توجه به بافتی که دارد و اکثریت آن را اصولگرایان تندرو تشکیل می‌دهند، پیش‌بینی‌ها قبل از شیوع کرونا این بود که با دولت وارد تقابل خواهد شد. اما اکنون اوضاع را چگونه می‌بینید؟ آیا به نظر شما رویکرد متفاوتی پیشه خواهند کرد یا اینکه احیاناً بر اساس همان پیش‌بینی‌های گذشته، تخریب دولت یکی از برنامه‌های مهم آنها خواهد بود؟

نگرانی درباره مجلس آینده مضاعف است. یک بعد آن برمی‌گردد به همان نگرانی‌های عمومی که در بالا به آن اشاره کردم که اگر دستگاه‌های حاکمیتی، سیاستمداران و جریان‌های مختلف کشور بخواهند رویه‌های سابق را ادامه دهند و دوباره وارد درگیری‌ها، چالش‌ها و رقابت‌های مخرب شوند، می‌تواند خیلی خطرناک باشد. اما بعد دوم نگرانی در مورد مجلس یازدهم از این بابت است که مجلس آینده بدون رقابت واقعی شکل گرفت؛ یعنی با سازوکارهایی که فراهم شد عده‌ای بدون کمترین رقابت و بدون اینکه افرادی در مقابل آنها باشند، با یک رأی حداقلی، وارد این نهاد شدند. با مشارکت بسیار پایین مردم این مجلس تشکیل شده و بسیاری از افراد توانمند و شایسته‌ای که می‌توانستند به این مجلس راه یابند به نحوی حذف شدند.

این مجلس، مجلسی است که نگرانی زیادی ایجاد می‌کند، چون تجربه نشان داده مجالسی که با پشتوانه حداقلی مردم و بدون رقابت واقعی شکل گرفته‌اند نمی‌توانند از عهده وظایف ملی و خطیر خود برآیند و می‌توانند منشاء مشکلات جدی برای کشور باشند. به هر حال این مجلس و مجلسیان باید توجه کنند که حتماً لازم است یک فرایند جدید را شکل دهند تا هم خلأهایی را که به واسطه آنها به مجلس آمدند جبران کنند و هم یادشان باشد که وضعیت کشور بحرانی است و مشکلات جدی داریم. بنابراین هرگونه ورود به چالش‌های مخرب و رقابت‌های غیرسازنده می‌تواند برای کشور و نظام خطرساز باشد.

مجلس یازدهم برای جبران نقصان‌های خود تندتر از مجلس نهم را بازتولید نکند

توصیه شما به نمایندگان مجلس یازدهم با توجه به شرایطی که در آینده پیش‌بینی می‌شود چیست؟

 این مجلس توجه کند که با یک رویکرد سازنده و همدلانه برای جبران گذشته‌ها و نقصان‌های خود وارد عرصه شود؛ نه اینکه بخواهد جنجال‌آفرینی کند، هر روز یک مساله و مشکل به وجود آورد، مجلس نهم را بازتولید کند و نه تنها بازتولید بلکه تندتر از مجلس نهم را بخواهد به معرض نمایش بگذارد. باید وارد یک فرایند سازنده و امیدبخش شود تا این روندی که در فضای کرونا شکل گرفته به صورت سازنده‌تری تدوام پیدا کند.

حاکمیت اعتماد عمومی را تقویت کند، می‌تواند برای برون‌رفت از سایر مشکلات از آن بهره ببرد

۲1۷۲۱۵

کد خبر 1376832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  جناب مبلغ یعنی می فرمایی مجلس یازدهم هم به کل مطیع دولت باشه
 • ناشناس IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  در وضعیت کنونی ایران و جهان با توجه به جنگ تجاری و مسایل امنیتی اولویت با امنیت هست.در واقع پایداری ها اولویت بر قالیباف و اصولگرایان و اصولگرایی نوین است. باید قالیباف در اختلاف با پایداری ها بسیار هوشیار باشد تا دردسری درست نکند
 • احمدیان US ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  این مجلس، مجلسی است که نگرانی زیادی ایجاد می‌کند، چون تجربه نشان داده مجالسی که با پشتوانه حداقلی مردم و بدون رقابت واقعی شکل گرفته‌اند نمی‌توانند از عهده وظایف ملی و خطیر خود برآیند و می‌توانند منشاء مشکلات جدی برای کشور باشند.
 • محمد IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  آقای مبلغ مطمئن باشید این مجلس باج به دشمن نخواهدداد
 • علی IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  با سلام‌‌.حالا مجلس نهم و دهم که با پشتوانه بالاترین از رای مردم روی کار آمدند چکار کردند .
 • مصطفی IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  سلام... واقعا برای اصلاح طلب های محترم متاسفم که بدترین عملکرد رو در طول تاریخ ایران در این مجلس از خودشون نشون دادن
 • علی IR ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  اصلا نگرانی وجود ندارد کسانی به مجلس راه پیدا کردند که هرگز چنین رویکردی در پیش نخواهند گرفت
 • US ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  بدنبال بازتولید مجلس ششم نباشید...مجلسی که اکثر اعضای ان از کشور فرار کردند...
 • حمید شمشیری IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  آقای مبلغ چرا حرف بی اساس میزنی؟مرد حسابی شش سال مملکت دستتون بود
 • همیر IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  دقیقا همینکارو میخواد بکنه یا شایدم بدتر
 • NO ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  مجلس یازدهم دولت رو به دشواری میندازه
 • علی IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  مبلغ نگران مجلس نیست .نگران دوستان خودش است که توسط مردم حذف شدند.
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  اصلاحات مرد
  • IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
   0 0
   خوابشو ببینی
 • IR ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  نگرانی مردم از کرونا بیشتر از دخالتهای بیجای بعضی سیاسیون نیست که در هر کاری اظهار نظر میکنند و مردم را از آینده میترسانند
 • علی GB ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  0 0
  ترسیدن ها
 • IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
  0 0
  بسوزید
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  0 0
  این مجلس توجه کند که با یک رویکرد سازنده و همدلانه برای جبران گذشته‌ها و نقصان‌های خود وارد عرصه شود؛ نه اینکه بخواهد جنجال‌آفرینی کند، هر روز یک مساله و مشکل به وجود آورد، مجلس نهم را بازتولید کند و نه تنها بازتولید بلکه تندتر از مجلس نهم را بخواهد به معرض نمایش بگذارد. باید وارد یک فرایند سازنده و امیدبخش شود تا این روندی که در فضای کرونا شکل گرفته به صورت سازنده‌تری تدوام پیدا کند.4
 • IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  0 0
  4 سال پیش هشدار میدادی به دوستات