از احتمال برگزاری امتحانات مجازی تا بررسی مرخصی تحصیلی در دانشگاه علامه طباطبایی

معاون آموزشی دانشگاه علامه با اشاره به رایزنی ها برای کاهش شهریه دانشجویان دوره های شبانه از احتمال برگزاری امتحانات پایانی به صورت مجازی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، شجاع احمدوند معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی در پاسخ به این سوال که دانشگاه برای کسانی که متقاضی حذف ترم هستند چه راهکارهایی اندیشیده است، گفت:  کمیت پوشش آموزش مجازی و کیفیت آن به نحوی نیست که به حذف ترم بیندیشیم. از سوی دیگر حذف ترم روند جذب دانشجو، فارغ التحصیلی و اصولا زندگی هزاران دانش آموز آماده ورود به دانشگاه و هزاران دانشجوی در شرف فارغ التحصیلی را تحت الشعاع قرار می دهد. اما امکان حذف ترم یا درس را برای سه گروه از دانشجوها فراهم کرده‌ایم، یکی آن دانشجویانی که به لحاظ جغرافیایی در مکانهایی هستند که عملاً زیرساخت‌های اینترنتی ضعیف است و نمی‌توانند در کلاس مجازی شرکت کنند.

وی افزود: دیگری دانشجویانی که خود یا اعضای درجه یک خانواده‌ درگیر بیماری کرونا یا هر بیماری صعب‌العلاج دیگری باشند، سوم درسی که عملی باشد و استاد اعلام کند به شکل مجازی امکان تدریس وجود ندارد. البته در مورد اخیر دانشجو واقعاً نیازی به حذف ندارد چون ما درس عملی را در ترم آینده نیز ادامه داده و نمره آن را در همین ترم لحاظ خواهیم کرد. در عین حال امکان حذف هم وجود دارد.

تسهیلات آموزشی و پژوهشی برای دانشجویان دکتری

معاون آموزشی دانشگاه علامه در پاسخ به این سوال که دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی با مشکل محدودیت در دسترسی به منابع علمی مواجه هستند، برای حذف ترم این دانشجویان چه تسهیلاتی در نظر گرفته شده است؟ گفت: در خصوص منابع تلاش شده است که کتابخانه مرکزی دانشگاه به صورت مجازی امکانات خود را از طریق میز خدمت به متقاضیان ارائه کند و در خصوص ضرورت های تعامل با استادان اخیراً معاونت آموزشی وزارت علوم، شرایط حضور دانشجویان دکتری را در دانشگاه ها از اول اردیبهشت ماه ابلاغ کرد. براساس این بخشنامه، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مجاز هستند از آغاز اردیبهشت‌ماه ۹۹ امکان حضور دانشجویان دوره دکتری خود را با لحاظ شرایطی در مراکز خود فراهم آورند.

احمدوند اضافه کرد: همچنین در این بخشنامه تأکید شده است، دانشگاه‌ها تلاش کنند تا دوره‌ها و رشته‌های نظری دانشجویان را به صورت الکترونیکی برگزار کنند و الزامی به حضور فیزیکی دانشجویان دکتری در دانشگاه‌ها نیست. از سوی دیگر برگزاری کلاس‌های درسی ترجیحاً به صورت الکترونیکی همچنان مورد تاکید قرار گرفته است مگر به تشخیص استاد و به منظور رفع اشکال با رعایت فاصله افراد و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و در کلاس‌های بزرگ و دارای تهویه مناسب به صورت حضوری برگزار شود.

  وی با اشاره به اینکه برای دانشجویانی که به منظور انجام و پیشبرد رساله خود نیاز به تعامل حضوری دارند دانشگاه شرایط را فراهم می کند، خاطرنشان کرد: اگر هم دانشجویان در اجرای پایان نامه، با توجه به شرایط پیش آمده نیازمند تمدید مهلت باشند، نهایت مساعدت انجام می شود. ضمن آنکه معاونت آموزشی دانشگاه به صورت مداوم در حال ارزیابی فرایند ارائه خدمات آموزشی و تلاش برای ارتقای مستمر سامانه و زیرساختهاست.

بنابراین، همه چیز بستگی به شرایط دارد، ما نمی‌دانیم این شرایط بحرانی چه موقع عادی می‌شود. طبعا تلاش می کنیم متناسب با شرایط تصمیم بهینه ای اتخاذ کنیم. لذا این دانشجویان نیازی به حذف ترم ندارند بلکه باید در شرایط جدید خود را به استفاده از منابع مجازی، استفاده از کتابخانه های الکترونیکی و درکل زندگی دانشجویی در فضای جدید عادت دهند.

رایزنی برای کاهش شهریه دانشجویان دوره های شبانه

معاون آموزشی دانشگاه علامه در پاسخ به سؤالی دیگر مبنی بر اینکه دانشجویان دوره های شبانه با توجه به پرداخت شهریه و عدم استفاده از کلاس ها انتظار دارند تا در پرداخت شهریه به آن ها تخفیف داده شود گفت: قطعاً هدف و تمام تلاش ما این است که هیچ دانشجویی متضرر نشود. حتی به لحاظ مالی و هزینه‌هایی که دانشجوها پرداخت می‌کنند ما پیشنهاداتی را به هیات امنای محترم دانشگاه داده ایم که در صورت تصویب نتیجه را به اطلاع دانشجویان گرامی خواهیم رساند. 

احمدوند تصریح کرد: تسهیلاتی برای دانشجویانی که هزینه پرداخت کرده‌اند در نظر گرفته شده است، چرا که آنها هزینه یک گونه‌ از آموزش را پرداخت کرده‌اند و حالا شکل دیگری از آموزش دارد برایشان پیگیری می‌شود، هرچند به لحاظ نظری بودن اغلب دروس ما تفاوت خیلی زیادی در ماهیت تدریسها وجود ندارد ولی ان شاءالله هیات امنا درخواست ما را با نظر مساعد بررسی و نتیجه را برای اجرا به ما ابلاغ خواهد کرد.

وی ار رایگان شدن آموزش مجازی برای دانشجویان در سامانه های این دانشگاه خبر داد و گفت: با مساعدت وزارت ارتباطات، اکنون دسترسی کاربران سامانه های آموزش مجازی دانشگاه ها اعم از استاد و دانشجو با ترافیک رایگان انجام می شود. این خبر بسیار مهمی است  و یکی از مهمترین دغدغه های ما در مورد عدالت آموزشی را برطرف می کند.

احتمال برگزاری امتحانات پایان ترم به صورت مجازی

معاون آموزشی دانشگاه علامه درباره نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان نیز توضیح داد و گفت: این موضوع در حال بررسی است، اما با توجه به روند پیش رو ، امکان برگزاری آزمون  پایان نیمسال به صورت مجازی خیلی بیشتر است.

احمدوند همچنین در پاسخ به اینکه به جهت مشکلات احتمالی اتصال  به سامانه آموزشی دانشگاه، نحوه حضور و غیاب دانشجویان و سقف غیبت مجاز آنان چگونه خواهد بود، گفت: در این سیستم مجازی استاد در همه زمینه ها نقش بسیار پر رنگی ایفا خواهد کرد. یکی از نقش های استاد نظارت بر زمان برگزاری جلسات کلاس و همچنین حضور و غیاب دانشجویان است. لذا این دو موضوع مهم کاملا وابسته به نظر استاد هستند، چرا که او از نزدیک مشکلات اینترنتی و حضور و یا عدم‌حضور دانشجو در کلاس را می بیند. لذا اعلام او برای اداره آموزش دانشکده ها کفایت می کند.

اخذ ۴ درس معرفی به استاد مجاز شد

وی در ادامه درباره تمهیدات احتمالی برای دانشجویان فارغ التحصیل و امکان اخذ درس به صورت معرفی به استاد نیز گفت: آیین نامه های موجود می گوید اگر دانشجو فقط دو درس از او باقی مانده باشد، برای اینکه تحصیل او به درازا نکشد، می تواند آن دو درس را از طریق معرفی به استاد طی کند. اما ما با توجه به وضعیت اضطراری کنونی این عدد را صد درصد افزایش داده و آن را به چهار درس افزایش داده ایم. بدین ترتیب اگر دانشجویی برای فراغت ار تحصیل چهار درسش باقی مانده باشد می تواند در تابستان آن چهار درس را به شرطی که هیچ درس دیگری نداشته باشد از طریق معرفی به استاد بگذراند و فارغ التحصیل شود. لذا دانشجویان از این بابت نیز با خیال آسوده امور تحصیلی خود را پیگیری کنند.

درخواست دانشجویان برای مرخصی تحصیلی بررسی می شود

معاون آموزشی دانشگاه علامه درباره اینکه آیا دانشجویان شبانه می توانند از مرخصی تحصیلی بدون پرداخت شهریه بهره مند شوند توضیح داد و افزود:مرخصی تحصیلی تابع شرایط و ضوابطی است که در آیین نامه های مربوطه به آن اشاره شده است. لذا اگر فردی دارای آن شرایط هست، درخواست خود را مطرح کند و ما آن را در کمیسیون های مربوطه بررسی می کنیم ولی اگر دلیل قانع کننده ای بر اساس آیین نامه های موجود نداشته باشد طبعاً نباید انتظار موافقت بدون دلیل داشته باشد. خلاصه سخن اینکه درباره این موضوع به صورت موردی بررسی و تصمیم گیری می شود.  

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1377199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =