۰ نفر
۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۷
حضور یک مستند ایرانی در جشنواره «هات داکس»

ایرنا نوشت: «زنان آفتاب: یک گاه‌نگاری درباره دیدن» در اولین نمایش جهانی خود در بخش بین‌الملل فیلم‌های بلند جشنواره هات داکس بزرگترین جشنواره فیلم‌های مستند در قاره آمریکا با ۸ فیلم دیگر از سراسر جهان رقابت خواهد کرد. 

مستند زنان آفتاب: یک گاه‌نگاری درباره دیدن به کارگردانی حامد ذوالفقاری درباره ۶ زن خانه‌دار در روستای کویری شفیع‌آباد در شهداد کرمان است که بعد از گذراندن دوره آموزش‌های اولیه فیلمسازی توسط کارگردان فیلم و گروهی از تسهیل گران اجتماعی، برای مشارکت در حل مشکلات روستا و ارتقاء نقش زنان در جامعه، شروع به تولید و نمایش فیلم‌های کوتاه از فعالیت‌های خود در حسینیه روستا می‌کنند. فعالیت‌هایی که همزمان با مخالفت گروه های سنتی در روستا، سرآغاز تغییراتی در نگاه و باور این زنان به خود و توانمندی‌های آنها می شود.

این فیلم روایتی  است درهم آمیخته از دید کارگردان و گروه ویدئو مشارکتی زنان آفتاب (گوجینو) از فرآیند تغییراتی در ساختارهای تصمیم گیری سنتی و مرد سالار جامعه که با حضور فعال آنها به نفع این زنان شکل می گیرد و باعث پیوستن زنان دیگر درتمام منطقه تکاب در شهداد کرمان به ایشان و تشکل محلی آنها می‌شود.

این فیلم مستند به کارگردانی حامد ذوالفقاری و تهیه کنندگی مشترک با نینا امین زاده که مدیریت این پروژه را نیز برعهده داشته و همینطور تولید مشترک کشورهای ایران و فرانسه است. شبکه تلویزیونی Arte  فرانسه که سرمایه‌گذار بخش پس از تولید فیلم است این فیلم را دربخش La Lucarne که به نمایش سالانه تنها ۸ فیلم مستند بلند تجربه گرا از کارگردانانی صاحب سبک از سراسر جهان اختصاص دارد به نمایش در خواهد آورد. 

زنان آفتاب: یک گاه‌نگاری در باره دیدن پیش از این در بخش‌های منتخب فیلم‌های مستند در حال ساخت در جشنواره های تسالونیکی یونان، بوسان کره جنوبی و همینطور بخش داک کرنر جشنواره کن فرانسه ارائه شده است.

جشنواره هات داکس قرار بود در اردیبهشت ماه برگزار شود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا به تاخیر افتاد و قرار است داوری‌ها انجام شود اما زمان نمایش فیلم‌ها مشخص نیست.

۲۵۸۲۵۸
کد خبر 1377234

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =