حسین‌زاده: روزهای پایانی مجلس است و هرکسی هرجوری دلش می‌خواهد رفتار می‌کند/ گزارش محرمانه  دیوان محاسبات کشور به رئیس مجلس تخلف است

ایلنا نوشت: یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: ارائه گزارش محرمانه در خصوص تفریغ بودجه سال ۹۷ به رئیس مجلس تخلف است چرا که این گزارش باید در اختیار همه نمایندگان قرار می‌گرفت.

عبدالکریم حسین‌زاده، درباره گزارش دیوان محاسبات کشور که در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شد و واکنش‌های زیادی به همراه داشت، گفت:سازمان مدیریت برنامه‌ و بودجه، کمیسیون برنامه و بودجه و دیوان محاسبات کشور که یک مثلث را تشکیل می‌دهند می‌توانستند در نشست سه جانبه‌ای گزارشی را کاملا به صورت شفاف به مردم ارائه دهند.

نماینده مردم نقده و اشنویه ادامه داد: حتی در این نشست می‌توانستند وزرای اقتصادی را هم دعوت کنند و از آنان آمار و ارقام درستی را دریافت کنند که بسیار می‌تواند راهگشا باشد.

وی با تاکید بر این‌که اگر تخلفی صورت گرفته باشد قاعدتا باید برخورد شود،  عنوان کرد: اما موضوع اصلی این است که در مملکت ما همه چیز سیاسی شده است یعنی؛ از آب، خاک و زمین و آسمان گرفته تا اقتصاد ابزاری برای مچ‌گیری سیاسی و تلافی‌جویی سیاسی می‌شود.

این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: من منکر این نمی‌شوم که احتمالا تخلفی صورت گرفته است اما اگر این اتفاق افتاده باشد، باید با متخلفان برخورد شود و دستگاه قضائی هم یک پای این قضیه باشد اما اینکه همه چیز را در دعوای سیاسی ببریم، درست نیست.

وی یاد آور شد: مردم دیگر ظرفیت تحمل دعواهای سیاسی ما ندارند و از این فضاها خسته شدند؛ چراکه در سالیان متمادی دیده‌اند هیچ خیریتی برایشان نداشته است.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: معتقدم شأن این مردم آنقدر بالاست که دستگاه‌های مختلف فارغ از درگیری‌های سیاسی و جناحی بیایند یک گزارش تخصصی و شفاف به مردم دهند.

وی با اشاره به طرح شفافیت آرای نمایندگان گفت: اگر یادتان باشد ۲ سال پیش طرح شفاف‌سازی مطرح شد؛ این طرح شفاف‌سازی چه بود؟ یک آتوگیری برای این بود که نمایندگان نتوانند راحت رای دهند و در تصمیم‌گیری‌ها حضور داشته باشند.

حسین‌زاده افزود: نمایندگان می‌ترسیدند احتمالا روزی رد صلاحیت شوند یا جامعه رای خودشان را از دست بدهند که تبدیل به یک ابزار شد.

وی با بیان این‌که شفاف‌سازی در مواقعی مانند ارائه گزارشات به درد می‌خورد،گفت: شفاف سازی نباید تماماً در کش و قوس‌های سیاسی باشد.

رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گروه‌های بیطرف مانند کمیسیون‌های اقتصادی، برنامه و بودجه، سازمان برنامه و بودجه، دیوان محاسبات، وزرای اقتصادی با هم گزارش را بررسی کنند و در هر مورد گزارش را به مردم بدهند، این کار سختی نیست اگر واقعا هدفمان تامین منافع مردم و جلب اعتمادی عمومی است، راه حل این است.

وی تاکید کرد: اگر هدف‌مان از پیگیری‌های اینچنینی، دعواهای سیاسی است رک به شما بگویم مردم دیگر خسته شده‌اند برای‌شان دیگر این حرکات و رفتارها یک ریال هم نمی‌ارزد.

نماینده مردم  نقده و اشنویه درباره این‌که رئیس دیوان محسابات اعلام کرد گزارش محرمانه این دیوان را در خصوص تفریغ بودجه سال ۹۷ به رئیس مجلس ارائه داده است، گفت: آقای عادل آذر نمی‌تواند این کار را انجام دهد، گزارش باید در صحن علنی خوانده و به همه نمایندگان هم ارائه شود ما چیز محرمانه‌ای نداریم.

وی تاکید کرد: دیوان محاسبات کشور هم دیوان محاسبات رئیس نیست برای مجلس شورای اسلامی است آقای لاریجانی هم عضوی از این مجلس است و طبق قانون باید به نمایندگان ارائه دهد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رفتار برخی سازمان‌ها و نهادها در نادیده گرفتن مجلس گفت: روزهای پایانی مجلس است و هرکسی هرجوری دلش می‌خواهد رفتار می‌کند؛دیوان اگر تخلفات دولت را می‌گوید خودش چرا تخلف می‌کند؟ این دیوان مدعی تخلف دیگران است در صورتی که خودش باید قانون‌مدار رفتار کند و گزارش برای همه نمایندگان بفرستد، نماینده‌تر که در این وادی نداریم. این کار خودش می‌تواند بی‌ظابطی و بی‌قانونی در این فرآیند باشد.

217217

کد خبر 1377766

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =