آخرین وضعیت امسال حقوق کارکنان، بازنشسته‌ها و معلمان

حداقل دریافتی ۲.۸ میلیون تومانی کارکنان، افزایش متوسط ۳۰ درصدی حقوق بازنشسته‌ها و همسان‌سازی پرداختی به آنها و همچنین برنامه‌ریزی برای احیا و ادامه رتبه‌بندی معلمان بخشی از هدف‌گذاری دولت در پرداخت‌های حقوقی سال جاری است.

از فروردین ماه و بنابر آنچه در قانون بودجه مصوب و در دستور کار دولت قرار گرفت، پرداخت حقوق‌ها با تغییراتی نسبت به سال گذشته پرداخت خواهد شد.

این در حالی است که تغییر در روند پرداخت‌ها از پایان سال گذشته و با موافقت دولت و تامین اعتبار برای استفاده از امتیاز تا ۵۰ درصدی قانونی برای افزایش حقوق ها شروع شد و در سال جاری نیز با برنامه ای که در بخش های مختلف جهت همسان سازی حقوق مطرح است، ادامه دارد.

رشد ۷۰۰ هزار تومانی میانگین حقوق کارکنان در شرایطی حداقل حقوق کارکنان در سال گذشته به حدود ۱.۵ میلیون تومان می‌رسید که در سال جاری و با تکلیف قانون بودجه با متوسط ۱۵ درصدی افزایش حقوق، دیگر هیچ کارمندی کمتر از ۲.۸ میلیون تومان دریافتی ندارد.

در سال جاری میانگین حقوق کل شاغلان از ۴.۷ میلیون در سال گذشته به ۵.۴ میلیون تومان رسیده که رشد حدود ۷۰۰ هزار تومانی دارد.

اوضاع بازنشسته‌ها بهتر شد

اما بازنشسته‌ها در سال جاری اوضاع بهتری نسبت به قبل پیدا کردند؛ به طوری که در کنار رشد متوسط ۱۵ درصدی حقوق، ۱۰ هزار میلیارد تومان هم برای همسان‌سازی پرداختی به آنها پیش‌بینی شد تا شرایط حقوق‌شان بهتر شود و آنها هم، مانند کارکنان، دریافتی کمتر از ۲.۸ میلیون تومان نداشته باشند.

همسان‌سازی حقوق بازنشسته‌ها که از چند سال گذشته در حال اجرا بود، امسال با رشد ۱۰۰ درصدی اختصاص منابع در این بخش همراه شد و متوسط رشد حقوق بازنشسته‌ها را به ۳۰ درصد رساند؛ به گونه‌ای که میانگین حقوق بازنشستگان کشوری از حدود دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در سال گذشته به سه میلیون و ۷۹۹ هزار تومان و میانگین حقوق بازنشستگان لشگری از سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به چهار میلیون و ۲۹۱ هزار تومان در سال جاری رسید.

در مجموع میانگین حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری از سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۸ با افزایش ۳۰.۵ درصدی به چهار میلیون و ۴۵ هزار تومان افزایش یافت.

اما توزیع حدود ۱۰ هزار میلیارد تومانی که برای همسان‌سازی حقوق کارکنان در نظر گرفته شده است در ۲۰ گروه شغلی توزیع می‌شود. بر این اساس برای افرادی که در گروه‌های یک تا پنج قرار دارند از یک میلیون و ۱۳۵ هزار تومان تا یک میلیون و ۱۹۴ هزار تومان به دریافتی‌شان اضافه خواهد شد. همچنین در گروه دوم که سطوح شش تا ۱۱ است از ۷۲۵ هزار تا ۷۸۱ هزار تومان، برای گروه سوم در سطح ۱۲ تا ۱۶ نیز بیش از ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

برای افرادی که در گروه ۱۷ تا ۲۰ قرار دارند از ۹۰۰ هزار تا ۹۵۶ هزار تومان افزایش حقوق در نظر گرفته شده است. براین اساس این افزایش برای یک میلیون و ۳۱۱ هزار نفر پیش‌بینی شده است.

معلمان فعلا راضی نشدند

اما گروه دیگر حقوق بگیران دولت، فرهنگیان هستند که سال هاست دریافتی آنها با حواشی همراه بوده و رضایتی ندارد، این در حالی است که از سال گذشته رتبه بندی آنها نیز  با بودجه حدود ۲.۲ هزار میلیارد تومانی در دستور کار قرار گرفت ولی با توجه به شرایطی که حاکم است موجب رضایت آنها نیست.

این روزها جلساتی بین نمایندگان فرهنگیان و سازمان برنامه و بودجه و همچنین سازمان اداری و استخدامی برای رسیدن به راه حل مناسبی برگزار شده ولی تاکنون به جمع بندی نهایی نرسیده اند.

آخرین اعلام نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - از نشست های اخیر، نشان می دهد که وی انتقاد تشکل‌های فرهنگیان را پذیرفته و گفته که درست است، دولت ۲۲۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته برای رتبه‌بندی فرهنگیان اختصاص داد و برای افزایش ۵۰ درصدی امتیازات هم پرداخت‌هایی داشت اما منجر به رضایت و تکریم فرهنگیان نشده است.

نوبخت اعلام کرده است که نظام رتبه‌بندی فرهنگیان را مجددا احیا و اجرا و از فروردین امسال نظام رتبه‌بندی را ادامه پیدا می کند.

اما وضعیت کنونی پرداختی به فرهنگیان از این حکایت دارد که متوسط حقوق آنها از حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۲ به چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در سال گذشته و نزدیک به پنج میلیون تومان در سال جاری رسیده است که تا چهار برابر افزایش دارد.

قرار بر این است تا تمامی تغییرات پیش بینی شده در حقوق کارکنان، بازنشسته ها و معلمان از فروردین ماه در پرداختی آنها اعمال شود.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1377831

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 6
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  16 0
  در مورد بازنشستگان تامین احتماعی صحبت کنید
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  14 0
  دلسوزانه پیگیری فرمایید. ما بازنشستگان تامین اجتماعی چی؟ ممنون
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  7 0
  ما که فقط 15 درصد اضافه حقوق گرفتیم
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  13 0
  اما کارگران وبازنشستگان تامین اجتماعی
 • محمد IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  8 0
  به بازنشستگان ۱۵درص دادن همسان سازی هم ندادن فقط به اونایی که قبل۹۲بازنشست شده همسان رادادن
 • مرتضی IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  9 0
  با سلام. دولت همه ی فکرش رضایت فرهنگیان شده.بابا من نمی گم که قشر فرهنگیان نباید حقوق ومزایا یشان اضافه نشه بابا حداقل یه کمی هم به فکر کارگران این مرزو بوم باشین با این تورم موجود در جامعه و تصویب حداقل حقوق کارگران درسال جدید جای تامل داره؟ یاعلی
 • اه IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  10 0
  این آمار از کجاست آن در می آورید. حقوق من با سی سال تدریس و لیسانس پارسال سه و نیم میلیون بوده که امسال فقط پانزده در صد بهش اضافه شده
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  5 0
  پس قول رتبه بندی بازنشستگان نیمه اول و اول مهر 98 چی شد؟
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  14 0
  بازنشسته تامین اجتماعی چی؟
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  11 0
  معلمانی که نصف سال وتعطیلن و همیشه از حقوق ناراضی هستن پس کارگری که جمعه هم میره سرکار اعتراض نبایدبکنه بااین حقوقهای اندک
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  8 0
  دیروز هم نوشتم حقوق بازنشسته دیپلم با گروه ده وبیست سال سابقه دومیلیون و چهارصد وبا پانزده سال سابقه دومیلیون و لیسانس با گروه سیزده وبیست سال سابقه دومیلیون وهفتصد ولیسانس با گروه سیزده وپانزده سال سابقه دومیلیون و دویست که همه از دومیلیون وهشتصد کمتر است اگر باور ندارید حکمها را برایتان ارسال کنیم
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  7 0
  بازنشستگان تامین اجتماعی چی؟
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  15 0
  فرهنگیان از همه کمتر می گیرند
 • رضا IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  10 0
  به برخی بازنشستگان مثل من حتی یک ریال هم بیش از 15 درصد اضافه نشد نه امسال نه سال گذشته.
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  12 0
  طبق جدول سال قبل حقوق گروه یک تا پنج دومیلیون تا دومیلیون و صد هزار تومان بود طبق جدول امسال دومیلیون و هفتصد وسی تا دو میلیون و هفتصد وشصت است یعنی چیزی حدود هفتصد هزار تومان نه یک میلیون و صد هزار تومان که آقای نوبخت میگوید جهت اطمینان به جدول سازمان بازنشستگی مراجعه شود
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  7 0
  بیچاره کارگرها
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  6 0
  اول قرار بود به حقوق همه بازنشسته هااضافه کنند تا دو و هشتصد، بعد همسانسازی کنند بعد به همه پانزده درصد اضافه کردن بعد همسانسازی کردن که تازه با همسانسازی بشه دو و هشتصد
 • ایرج IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  5 0
  با سلام. خواهشا افزایش حقوق را اسمی محاسبه و مقایسه نکنید. میزان افزایش حقیقی آن چه میزان است؟
 • مهرداد IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  11 0
  قرار بود حفوق های بازنشستگانی که بین ۲۸۰۰ تا ۵۱۰۰ می باشد شامل همسان سازی شود ولی اکثر آنهایی که بیش از ۳ میلیون می گرفتند و یا آنهایی که گروه های ۱۲ به بالا بودند از همسانسازی برخوردار نشدند و برنامه و بورجه خلف وعده نمود. در ضمن دکتر نوبخت با تفسیر به رای ماده ۶۴ فصل دهم قانون خدمات کشوری عملاً بازنشستگان کشوری و لشکری را از افزایش ۵۰ درصد فصل دهم بی بهره نمود. لطفاً خبرآنلاین سری به کانال های تلگرامی ابر گروه های بازنشستگان بزند تا شاهد موج خشم اعتراضات بازنشستگان باشد.
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۹
  5 0
  دقیقا