سفر دکتر حریرچی  معاون وزیر بهداشت به کهگیلویه و بویراحمد/ درخواست یزدان‌پناه از معاون وزیر بهداشت

ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت و درمان به یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد سفر و در جلسه ستاد مدیریت استانی مقابله با ویروس کرونای استان شرکت کرد.

به گزارش خبرآنلاین کهگیلویه و بویراحمد ،روز ( شنبه ۳۰ فروردین ماه ۹۹) ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر و در جلسه ستاد مدیریت استانی مقابله با ویروس کرونای استان شرکت کرد.
بنا بر این گزارش، ۳۶ جلسه ستاد مبارزه با کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد و با حضور معاون وزیر بهداشت برگزار شد. در این جلسه مدیران ارشد استان که عضو این ستاد هستند، در جلسه حضور دارند.
پرویز یزدان پناه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد در این جلسه به بیان عملکردی از اقدامات استان در راستای مبارزه با این ویروس پرداخت و گفت: سه تیم غربالگری در ورودهای استان راه اندازی کردیم. که در ادامه ۱۲ تیم غربالگری در استان ایجاد شد که ۴۱ هزار نفر را مورد غربالگری قرار دادیم.
یزدان‌پناه در ادامه از صدا و سیمای استان، رسانه‌ها، سپاه، بسیج، طلاب، گروه‌های جهادی و مردمی تشکر و قدردانی کرد.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: در مرحله اول غربالگری ما رتبه اول را کسب کردیم که در غربالگری مرحله دوم با وجودی که خیلی از استان‌ها هنوز شروع نکرده اند، ما ۷۵ درصد از جمعیت استان را مورد غربالگری قرار دادیم.
وی افزود: خوشبختانه در همان روزهای نخستین ورود کرونا به کشور برای مقابله با این بیماری آماده شدیم و  بیمارستان شهید جلیل یاسوج با ۲۹۴ تخت به عنوان بیمارستان معین مشخص شود و بخش‌های بیمارستان را منتقل کردیم.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در دهدشت اورژانس قدیم که ۸ سال پیش افتتاح شده بود به بخش کرونا اختصاص یافت و آموزش نیروها در دستور کار قرار دادیم.
وی عنوان کرد: در فاز بعدی تیم‌های غربالگری در سه شهرستان استان فعالیت خود را آغاز کردند و به  ۹ تیم افزایش یافت و ۱۴۱ هزار نفر در ورودی‌های استان غربالگری شدند، بعد احساس کردیم نیاز به آزمایشگاه ویروس‌شناسی داریم.
این مسوول با بیان اینکه با همکاری شهرداری سوله بحران اماده کردیم، گفت: سپاه و بسیج و شهردای از ابتدا با دانشگاه همکاری کردند و ضدعفونی معابر را آغاز کردند اولین مورد استان که دانشجوی قم بود ۶ اسفند شناسایی شد.
یزدان‌پناه در ادامه با اشاره به اینکه  در مرحله اول ۹۸.۲ درصد جمعیت استان غربالگری شدند، گفت: در مرحله دوم بیشترین آمار مربوط به استان است و این هم عملکرد قوی نیروهای بهداشتی و بسیج است.
وی با بیان اینکه تصمیم گرفتیم به جای آماده کردن تخت‌های ای.سی.یو بیماریابی فعال و شناسایی افراد آلوده را در دستور کار قرار دادیم، گفت: ۵ هزار نمونه  در استان گرفته شد و ۳۲۶ نمونه مثبت اعلام شد، بیشترین مورد بیماران در یاسوج بوده و ۸ مورد مرگ براثر کرونا بوده که ۷ نفر بیماری زمینه داشتند، متوسط سن بیماران ۶۸ سال است،ضمن اینکه هیچ بیمار بدحالی در ای سی یو نداریم.
وی گفت: بیشترین تعداد بیماران کرونایی در شهرستان بویراحمد هست که تعداد انها ۱۵۱ نفر است و بعد از آن کهگیلویه با ۴۶ نفر دومین رتبه را دارد، گچساران، چرام، باشت، بهمئی، دنا و لنده رتبه‌های بعدی را دارند. خوشبختانه ما هیچ بیمار کرونایی حاد در استان نداریم. و ۸ نفر هم تاکنون در استان فوت کرده اند که ۵ نفر از آنها مرد و ۳ نفر هم زن بودند.
وی بیان کرد: از تعداد جانباختگان استان ۵ نفر مرد و ۳ نفر خانم بوده است، ۵۵ درصد بیماران مرد هستند در حال حاضر ۱۸ بیمار در بیمارستان بستری هستند.
یزدان‌پناه از آماده‌سازی ۸نقاهتگاه با ظرفیت ۳۱۰ تخت برای بیماران و تعدادی تخت هم برای کادر درمانی خبر داد و گفت: ۹۴ نفر از بیماران کرونایی بهبود یافتند، ۱۸ نفر در بیمارستان بستری هستند و ۱۹۰ نفر در قرنطینه هستند و ۱۵ نفر از بهبود یافتگان  در نقاهتگاه هستند میانگین سنی ابتلا به کرونا ۴۰ سال است.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به کمک‌های نمایندگان فعلی و منتخب مردم خاطرنشان کرد: افزایش تخت‌های بیمارستانی دهدشت، جذب نیرو و افزایش تخت‌های تخصصی از مهم‌ترین مطالبات دانشگاه از وزارت بهداشت است.
وی با اشاره به بدهی ۲۰ میلیاردی بیمارستان‌های باشت و شهید جلیل یاسوج خواستار مساعدت وزارت بهداشت در این خصوص شد.

46

کد خبر 1378066

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =