ایراداتی که برنامه مهران مدیری را از نفس انداخت

روزنامه خراسان نوشت: بعد از گذشت تقریباً سه ماه از آغاز سری جدید برنامه «دورهمی»، در حالی که این برنامه چه در دعوت از چهره‌ها و چه در ساختار به تکرار افتاده بود و نیاز جدی به تغییر و تحول داشت، مهران مدیری نوید ایجاد تغییرات تازه را در این برنامه به مخاطبان داد.

 به همین بهانه نگاهی انداخته‌ایم به کیفیت سری جدید برنامه و دلایلی که باعث شده این برنامه احتیاج به تغییرات داشته باشد.

جای خالی آیتم نمایشی

با وجود همه تغییراتی که می‌تواند در دعوت از مهمانان و محتوای گفت‌وگوها اتفاق بیفتد و جذابیت و تنوع در آن ایجاد کند، اما طراحی آیتم‌های جالب طنز متناسب با فضای برنامه، به سهم خود باعث می‌شود «دورهمی» دوباره جایگاه متفاوتی برای مخاطبان داشته باشد و این فضای یکنواختی که بر آن حاکم شده است از بین برود. بازگشت آیتم نمایشی به این برنامه هم می‌تواند تاثیر مهمی در جلب توجه مخاطبان داشته باشد. در سری‌های قبلی «دورهمی»، حضور شخصیتی به نام «قیمت» و ارتباط بامزه‌اش با مهران مدیری مورد استقبال فراوان مخاطبان قرار گرفته بود و بخشی از بار طنز و سرگرم‌کنندگی «دورهمی»، مربوط به آیتم نمایش بود. ساختار فعلی «دورهمی» یعنی استندآپ مهران مدیری و گفت‌وگو با مهمانان، آن را تبدیل به یک برنامه گفت‌وگومحور معمولی کرده است که مخاطبان، نسخه بهتری از آن را در سری‌های قبلی این برنامه دیده‌اند.

چهره‌های تلویزیونی

یکی از برگ‌های برنده «دورهمی» و مهران مدیری در سری‌های گذشته، حضور چهره‌های سینمایی و شخصیت‌هایی بود که کمتر در برنامه‌های تلویزیونی حاضر می‌شدند. «دورهمی» در سری چهارم، این برگ برنده را از دست داده و بیشتر مهمانانی به برنامه دعوت شده‌اند که کم در تلویزیون دیده نشده‌اند و گاهی پای ثابت برنامه‌های گفت‌وگومحور و مناسبتی هستند. یکی از تغییراتی که این برنامه برای جذابیت بیشتر به آن نیاز دارد، دعوت از چهره‌هایی است که کمتر گفت‌وگو می‌کنند و حضورشان در برنامه برای مخاطبان جذاب است. مهمانان تکراری علاوه بر این‌که بعضی از مهمانان «دورهمی» تا به حال به بهانه‌های مختلف در برنامه‌های تلویزیونی حاضر شده‌اند، بعضی از بازیگران، خواننده‌ها یا ورزشکارانی که در سری جدید «دورهمی» به این برنامه آمدند، قبلا در سری‌های گذشته هم مهمان این برنامه شده بودند، به همین دلیل چندان حرف تازه‌ای برای گفتن نداشتند. علی انصاریان، امید حاجیلی، بهنام بانی، برزو ارجمند، پژمان جمشیدی و گلاره عباسی، چهره‌هایی هستند که پیشتر در برنامه «دورهمی» با مهران مدیری گفت‌وگو کرده بودند. یکی دیگر از تغییراتی که باید در دعوت از مهمانان «دورهمی» اتفاق بیفتد تا تکراری نشود، دعوت از چهره‌هایی است که تا به حال به برنامه نیامده‌اند.

گفت‌وگوهای معمولی

یکی از ویژگی‌هایی که باعث می‌شد «دورهمی» با دیگر برنامه‌های گفت‌وگومحور تلویزیون تفاوت داشته باشد، سؤالاتی بود که مهران مدیری از مهمانان می‌پرسید و آن‌ها را با چالشی روبه‌رو می‌کرد؛ چالشی که به بامزه‌تر شدن فضای برنامه کمک می‌کرد. اما در سری جدید، بخش زیادی از گفت‌وگو به پرسش و پاسخ درباره موضوعات معمول می‌گذرد و بعضی از مهمانان هم با پاسخ‌های کلی و جدی به این سوالات، باعث می‌شدند روند گفت‌وگو سرد و نه چندان جذاب پیش برود. مهران مدیری با طنازی و سماجت خاصی که در گرفتن پاسخ سوالش از مهمانان دارد ،می‌تواند سطح گفت‌وگوها را از یک گفت‌وگوی معمولی فراتر ببرد. بهتر است سبک گفت‌وگوی مهران مدیری با مهمانان، به طور اساسی تغییر کند و به بحث چالشی دوطرفه و جذاب تبدیل شود. به عنوان مثال امید حاجیلی در شبی که مهمان مهران مدیری بود، از او درباره صحت صحبت‌هایش در برنامه «کتاب‌باز» سوالاتی کرد و گفت‌وگوی آنان پایان جالبی داشت.

ابهام درباره حضور تماشاگران

اواخر اسفند ماه، پس از این‌که قرار شد برنامه «دورهمی» بدون حضور تماشاگران ضبط شود، صدای خنده و تشویق تماشاچیان و تصاویر حضور آنان در استودیو از آرشیو به برنامه اضافه شد. بنابراین امکان دعوت از مردم روی صحنه وجود نداشت و «دورهمی» عملاً یک بخش دیگر را هم از دست داد؛ بخشی که مربوط به حضور تماشاگران روی صحنه و گفت‌وگوی کوتاه آن‌ها با مهران مدیری بود. غیبت این بخش در قسمت‌های گذشته، تنوع برنامه را کمتر از قبل کرده است. در این باره، یک ابهام هم به وجود آمد که مربوط به برنامه‌های اخیر بود. در دو قسمت گذشته برنامه که با حضور علی کریمی و نیما شعبان‌نژاد روی آنتن رفت، مهران مدیری طبق روال قبل از مردم دعوت کرد تا به روی صحنه بیایند، این در حالی بود که مدام پیام «تصاویر تماشاگران آرشیوی است» زیرنویس می‌شد. بر اساس پیگیری‌های خبرنگار ما، «دورهمی» برای این‌که بتواند گفت‌وگو با مهمان را همچنان داشته باشد، تعداد محدودی تماشاگر جذب کرده که به صورت ثابت در این برنامه حضور دارند و همان افراد روی صحنه می‌روند و با مهران مدیری گفت‌وگو می‌کنند. تصاویر لانگ ولی آرشیوی است.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1378078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  18 8
  این یه دونه برنامه قابل دیدن هم تعطیل کنیم چطوره ؟
 • علیرضا IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  4 1
  سلام مهران مدیری بینظیره چه اشتباه بکنه چه نکنه همین یک کلام
 • اصغر مهدوی پور IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
  0 1
  دانش آموز