۸ نفر
۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
آقای چاوشی لطفاً دیگر این کار را نکنید!

تسنیم نوشت: محسن احمدوندی در یادداشتی درباره شعر قطعه "او" از محسن چاوشی، نوشته است: شعر این کار آنقدر پر ایراد است که نیازی به نقد ندارد، یعنی اصلاً شعر نیست که بشود با معیارهای شعر سراغش رفت و نقدش کرد.

انتشار قطعه "او" با صدا و شعری از محسن چاوشی انتقاداتی را در پی داشت. برخی از شاعران و کارشناسان ادبی به شعر این قطعه انتقاد کرده و آن را غیر قابل دفاع توصیف کردند. 

محسن احمدوندی، دانش‌آموخته دکتری زبان و ادبیات فارسی، در یادداشتی به شعر چاوشی در قطعه اخیرش پرداخته و آن را مایه "تاسف" و "تعجب" توصیف کرده است. در این یادداشت می‌خوانیم:

«آقای چاوشی لطفاً دیگر این کار را نکنید!

محسن چاوشی از خوانندگانی است که در سال‌های اخیر با ایجاد پیوند بین موسیقی پاپ و شعر کلاسیک توانسته است یک گامِ رو به جلو در عرصهٔ موسیقی بردارد. او از یک سو به مدد موسیقی شاد و سرزندهٔ آثارش توانسته به سلیقهٔ نسل جوان پاسخی درخور بدهد و از سویی دیگر با انتخاب اشعار فاخری از مولانا، طیف وسیعی از دوستداران موسیقی سنتی و ادبیات کهن فارسی را به شنیدن آثارش علاقه‌مند کند.

چه بسیار جوانان و نوجوانانی که در این سال‌ها نام مولانا را برای نخستین بار به واسطهٔ آهنگ‌های او شنیدند و برای نخستین بار متوجه شدند که سرزمین‌شان شاعری به نام مولانا هم داشته که شعرهایی شورانگیز و طرب‌افزا سروده است. تا اینجای کار همهٔ اهالی فرهنگ و هنر قدردان محسن چاوشی خواهند بود. اما این خوانندهٔ عزیز به تازگی آهنگی با نام «او» خوانده که مایهٔ تعجب و تأسف است.

چاوشی در این آهنگ دیگر به سراغ اشعار مولانا نرفته است و گویا وسوسه شده که این بار علاوه ‎بر ملودی کار، شعر آن را هم خودش بسراید، برای همین هم یک وزن دوری را انتخاب کرده و هرچه کلمه و جملهٔ بی‌سروته و بلاتکلیف را که دم دستش آمده در آن ریخته و لابد فکر کرده شعری در حد و اندازهٔ اشعار مولانا سروده است.

شعرِ این کار آنقدر پُر ایراد است که نیازی به نقد ندارد، یعنی اصلاً شعر نیست که بشود با معیارهای شعر سراغش رفت و نقدش کرد و اگر من در اینجا از واژهٔ «شعر» استفاده می‌کنم از سرِ ناچاری است. این «مثلاً شعر» در خیلی جاها ایراد وزنی دارد، قافیه و ردیفش لَنگ می‌زند، بین مصراع‌هایش پیوندی نیست، جملاتش اغلب ناقص و نامفهومند، ایرادهای نحوی آن بی‌شمار است، برخی اجزای جمله غایبند، گاهی نهاد نیست، گاهی مفعول نیست، گاهی مسند نیست و گاهی هم فعل جمله غیبش زده است، برخی تعابیر آن سخیفند و برای بسیاری از ابیات آن به ضرب زور هم نمی‌توان معنایی تراشید.

چون این «مثلاً شعر» در ادامهٔ این یادداشت می‌آید، بیش از این به آن نمی‌پردازم، زیرا کسی که با الفبای شعر آشنایی داشته باشد ـ منظورم سواد خواندن یک شعر به زبان فارسی و فهمیدن معنای آن است، نه سواد آکادمیک ادبی ـ می‌داند که این‌ها که آقای چاوشی گفته، هرچه باشد شعر نیست. البته من هم می‌پذیرم که هنر عرصهٔ تجربه و نوآوری است اما خواننده‌ای در حد و اندازهٔ چاوشی باید بهتر از من بداند که هر معلّق‌زدنی در عرصهٔ هنر نوآوری محسوب نمی‌شود.

موسیقی و شعر اگرچه دو همسایهٔ دیوار به دیوارند، اما این امر نباید این توهم را ایجاد کند که اگر هنرمندی در یکی از این عرصه‌ها توانمند بود، می‌تواند در عرصهٔ دیگر هم موفق باشد. امیدوارم بعد از این چاوشی دیگر این کار را نکند، اما اگر باز هم خدایی‌ناکرده وسوسه شد که شعری از خودش بخواند، قبل از هر چیز آن را برای یکی دو نفر فارس‌زبان بخواند و اگر آن یکی دو نفر شعرش را فهمیدند و توانستند معنایی برایش سرِ هم کنند، کارش را ضبط و منتشر کند.»

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1378143

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  39 18
  تا کور شود هر آنکه نتوان بیند!!!
  • RO ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
   1 2
   دوست عزیز چرا داری رجز می خونی اشکالات ادبی داره ، اینکه دیگه کور یا کر شدن نمی خواد
  • ایرانی IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
   1 0
   ایشان از دیدگاه ادبی و دستور زبان شعر آقای چاووشی را بررسی کرده اند آن گاه شما با ناسزا پاسخ می دهید.دوست گرامی با این روش به آقای چاووشی،که من هم از هوادارانشان هستم،کمکی نخواهد شد.
 • رز IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  32 20
  "چه بسیار جوانان و نوجوانانی که در این سال‌ها نام مولانا را برای نخستین بار به واسطهٔ آهنگ‌های او شنیدند و برای نخستین بار متوجه شدند که سرزمین‌شان شاعری به نام مولانا هم داشته " يعني واقعا مولانا اينقدر بدبخت و مهجور بود كه توسط اين افراد به جامعه معرقي شده و بايد قدردان!!! بود!!! آقا !!! نگيد اين حرفها را به شما ميخندند!
  • علی US ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
   5 0
   شما یه نگاهی به آمار مطالعه تو کشور می انداختی این صحبت رو نمی کردی. هشتاد نود درصد مردم نهایتا اسم مولانا رو شنیدن و هیچ آشنای با اشعارش ندارد. همینکه خواننده ای این اشعار رو از طریق موسیقی جوان پسند منتشر می کنه که البته کار سختی هم هستش خودش خیلی با ارزشه.
  • IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
   3 0
   دارید چی میگید نه حتما شما اومدید جوانان رو با شعر مولانا آشنا کردید
  • علی IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
   2 0
   چرت و پرت نگو.تمام نسل جدید به واسطه ی چاوشی مولانا رو شناختن و اشعارشو حفظ کردن وقتی بچه ی دو ساله هم شعر مولانا رو حفظ کرده یعنی محسن چاوشی کارشو درست انجام داده. کور شود هر آنکس نتوان دید
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  1 2
  نمیدونم چرا طرفدارانش اینقدر موضع میگیرند وقتی اکثر اساتید ادبیات به این تندی انتقاد میکنند، انتقاد پذیر باشید و بزارید در کاری که هنرش را دارد فعالیت کند یعنی خوانندگی. قرار نیست شاعر خواننده شود و بالعکس
 • حسن IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  3 2
  ای بابا ول کنید دیگه دوست داره شعر بگه و بخونه
 • رضا NL ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  0 1
  واو چه نقد فنی و دقیقی بود دکتر جان خودتان را مسخره کرده اید یا مخاطبانتان را!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  1 1
  بابا شما هم که فقط بلدید گیر بدید اگه بلدی شعر بگی بسم الله بلد نیستی انتقاد نکن
 • وحید IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  2 1
  جناب چاووشی یدونه هستند. کارشون هم بسیار زیبا هست. تو این دوره چی سر جاش هست که اجزاء شعر سر جاش باشه. منظور از این نوع شعر گفتن همین هست. تسریع در فرج به علت به هم ریختگی همه چیز.
 • سیاوش IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  1 1
  اتفاقا خیلیم عالی بوده .من خودم دکترای ادبیات دارم. عرضه ندارین کار خوب تولید کنین چرا باین خواننده گیر میدین
 • شهرغم IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  1 0
  آقای چاوشی خواننده ای تراز اول و بی نظیر و عالی است..من به شخصه نود و نه درصد اهنگهایی که گوش میدم از چاوشیه ولی قطعا شاعر خوبی نیست.. شعرهای حسین صفا با صدای ایشون قطعا لذت بخشه..
 • IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  2 0
  البته شعرش آنقدرها هم داغون نیست ها شاید چون منظورش امام علی بوده خیلی موضوعش براتون جذاب نبوده! البته که بی نقص نیست ولی از خیلی از آهنگهایی که تا الان به عنوان تیتراژ فاخر صداو سیما دیدم هم بدتر نبود
 • رسول IR ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  2 0
  خیلی هم شعر با معنایی بود دستش درد نکنه انشاالله خود خدا کمکش کنه
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  1 7
  چرا بعضی ها فکر هر چیزی رو باید بخونن بعضی وقتها خودش هم نمیفهمه چی میخونه
 • جواد NL ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  2 0
  شعر چاوشی اونقدر ها هم بد نبود.حداقل بهتر از خیلی از تیتراژ های تلوزیون.منتهی داریم با مولا و شاعران بزرگ دیگه مقایسه مکنید که نمیدونم چرا باید همچین مقایسه ای انجام بشه؟شاید خود چاوشی این توقع رو بالا برده باشه